جامعه و خانواده

ماموریت شما پیدا کردن افرادی است که پشت پرده متروپل قایم شده‌اند

محمد بلوری در خصوص حادثه کلانشهر به خبرنگاران توصیه کرد با بررسی کاستی ها و مشکلات، به دنبال مسئولان و دست اندرکاران ساختمان باشند و با آنها صحبت کنند.

محمد بلوری روزنامه نگار پیشکسوت که گفته می شود پدر مطبوعات ایران است، در گفت وگو با پرتال پارسی درباره ریزش ساختمان مترو در آبادان، ضمن انتقاد از عاملان این حادثه به مقابله با مردم و خبرنگاران پرداخت. به خبرنگاران توصیه می کند: خبرنگاران باید به این مسائل فکر کنند و پشت صحنه ها را تحت فشار بگذارند.»

وی در تشریح نحوه نگارش اخبار رویدادی مانند کلانشهر آبادان، گفت: کاری که خبرنگاران چندین دهه انجام می دهند دیگر اتفاق نخواهد افتاد. میکرد. اکنون ما افرادی را داریم که دوربین دارند در صحنه قدم می زنند و چیزهای پراکنده می گویند.

بیشتر بخوانید:

مجید رضایان: هنوز به سوالات مردم درباره حادثه کلانشهر پاسخ نداده ایم

علی اکبر قاضی زاده: اخبار ضد و نقیض کلانشهر مردم را سردرگم کرد

نقش خبرنگاران در بحران چیست؟

بلر به رسانه ها گفت: ما باید نیازها را در نظر بگیریم. باید مرکزی به عنوان بدنه مطبوعاتی وجود داشته باشد. بچه های روزنامه نگار باید آنجا باشند. من بچه های روزنامه نگار را زیاد ندیدم. آنچه ما منتشر می کنیم و در مطبوعات نشان می دهیم محتوای پراکنده است. سوال مهم و ساده این است که ما تصویری از این ساختمان نداشتیم که قبل از فروریختن آن چگونه بوده و چند طبقه بوده است. من ندیده ام و نمی دانم که آیا عکس این ساختمان قبل از تخریب چاپ شده است یا خیر. این صنوف که گفته می شود شلوغ هستند چندین لایه را شناسایی کرده اند. شهرداری، آتش نشانی یا مهندس پیشرو کجاست؟! خبرنگاران باید به دنبال آنها باشند و با آنها صحبت کنند. او باید با اکیمات شهر صحبت کند و سؤال کند.

وی افزود: باید مرکزی برای رصد وقایع و ادامه برنامه ایجاد شود. او بررسی کرد که چه چیزی لازم است، چه کاستی هایی وجود دارد، در محل حادثه چادر زد و با خبرنگاران محلی مشورت کرد. آنها نیازها و کمبودها و ویژگی های امدادگران را بررسی کردند.

فریادهای زیر تپه سرکوب می شود / اشیاء کجا هستند؟

بلو با انتقاد از خبر حادثه در کلانشهر آبادان گفت: می بینم مصدومان از بین رفته اند و امکان نجات آنها کم است. مدتی فریادها بلند شد. باید دستگاه های آوار برداری وجود داشته باشد. فقط چند نفر را دیدم که خاک و سنگ را بین تپه ها فشار می دادند. ناله های زیر تپه خاموش شد و نتوانستیم اجسادشان را پیدا کنیم. شما فقط روی ویژگی های امنیتی تمرکز کردید. ماموران امنیتی برای برقراری نظم وجود داشتند، اما من امدادگران را با برنامه ندیدم. دو تا سگ آوردند، نشان دادند و رفتند. کل این بار هم مثل همه بلایا و سیل و زلزله و آتش سوزی مشکل داشتیم.

مسئولان کجایند؟

خبرنگار پیشکسوت “کارمندان و متخصصان شهرداری که بر ساختمان نظارت دارند کجا هستند؟” او درخواست کرد. او به خبرنگاران و رسانه ها گفت: «ما باید به دنبال آنها باشیم، آنها را پیدا کنیم و به عدالت بسپاریم.

وی با اشاره به سوالاتی که ممکن است در رابطه با این حادثه از خبرنگاران و رسانه ها پرسیده شود، گفت: کارمندان شورای شهر کجا هستند؟ چرا خودشونو نشون نمیدن ببینیم آنها چه می گویند. مردم آنها را نمی بینند. باید بررسی کنید مشکل از کجاست. گزارش می گوید ساختمان ضعیف است. مهندسی، دو مهندس عمران باید با هم صحبت کنند تا بفهمند آیا ساختمان فرو ریخته است یا خیر. طبقات اضافی نیز ساخته شده است. نه مسئولین و نه مهندس عمران جلو نمی آیند. مهندس عمران کیست؟ باید از مهندس عمران بپرسند که آیا مسئول است؟ چرا در حالی که هنوز ایمنی ساختمان تایید نشده بود تعداد زیادی از مردم در ساختمان زندگی می کردند؟ خبرنگاران باید فکری به حال این مسائل کنند و مسئولان پشت صحنه را تحت فشار قرار دهند.

این یک مسئله ملی است، این یک عزای ملی است

بلوری گفت: مطبوعات به کمتر فکر می کنند. اگر مرکز بود واقعا اینطور نبود. این یک مسئله ملی است، این یک عزای ملی است. خبرنگاران باید تصمیم بگیرند که چه چیزی در دسترس است، چه چیزی نیست و چه چیزی برای نبش قبر اجساد لازم است. اما برنامه دقیق نیست. این استرس است. خبرنگاران توانستند بر این مشکل غلبه کنند. حداقل آن را ذکر کنید. نیازها را بگویید، مشکلات را بگویید، خیلی مهم بود. حالا لازم بود این مطالب و مشکلات و کاستی ها منتقل شود نه اینکه زودتر منتشر شود. خبرنگاران باید هیجان زده می شدند. من هرگز ندیده ام که او چیزی بنویسد یا آنچه را که در رسانه ها دیده است، ببینم.

وی در پایان گفت: این مسائل نیز در این آشفتگی به وجود می آید. خبرنگاران و رسانه ها باید به این مسائل رسیدگی کنند. به نظر می رسد به صداوسیما نیز هشدار داده شده که بیش از چند ساعت مداخله نکند. در این صورت نظارت رسانه ها بر مشکلات، کاستی ها و سهل انگاری ها بسیار مهم است. من می خواستم تصویر واضحی از ساختمان در یک خبرگزاری یا روزنامه منتشر کنم که چگونه بود، در ابتدا از چند طبقه تشکیل شده بود. این کار خبرنگاران ماست.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا