عمومی

مأموریت سخت ریکاردو ساپینتو – پرتال پارسی

بازی مقابل «سپاهان» نشان داد که کار سرمربی پرتغالی استقلال بسیار سخت است.

به گزارش پرتال پارسی هموطن نوشت: «شکست همیشه عواقبی دارد. به خصوص اگر در مسابقات بزرگ و معتبر اتفاق بیفتد. این حکایت ریکاردو ساپینتو سرمربی جدید استقلال است که لیگ بیست و دوم را به بدترین شکل آغاز کرد و با شکست 2 بر صفر مقابل یکی از حریفان محترم خود یعنی سپاهان. در روزی که سرمربی پرتغالی در کنار زمین مشغول بود، تیمش در داخل زمین بسیار آرام و مطمئن به نظر می رسید. این چیزی است که طرفداران هرگز نمی خواهند. اگرچه همه قبول دارند که نمی توان بر اساس یکی دو بازی درباره عملکرد تیم فنی نظر داد، اما امروز مشخص شده است که کار تکرار قهرمانی فصل گذشته برای سرمربی تیم آسان نیست. تیم استقلال.

لیگ امسال را نمی توان با سال گذشته مقایسه کرد

اولین مشکل ساپینتو این است که لیگ امسال را نمی توان با فصل قبل مقایسه کرد. در مورد کار بزرگ فرهاد مجیدی در سال گذشته و آوردن جام طلا به آبی ها، فصل گذشته لیگ قدرتمندی نداشتیم. البته سپاهان مثل امروز مثمر ثمر بود اما تیمی مثل مربیان فعلی او را ندید. پرسپولیس در آتش تیم های خودساخته می سوخت، فولاد اعتماد به نفس آن لحظه را نداشت و تراکتور سال بدی را پشت سر گذاشت. با این حال، امروز وضعیت کاملا تغییر کرده است. تیم ها قوی تر از همیشه شده اند و مربیان و بازیکنان خارجی مختلفی به لیگ پیوسته اند. در نتیجه کار ساپینتو سخت‌تر از مجیدی بود و البته عواملی مانند عدم اطلاع او از شرایط فوتبال ایران به ماجرا اضافه شد.

آیا استقلال متعادل است؟

باز هم شرایط فنی لیگ برتر تا چند هفته آینده به طور کامل تحلیل نمی شود و باید به مدیران جدید فرصت داده شود تا در تیم های خود جای بگیرند. اما بحث عدم تعادل کادرفنی در استقلال ربطی به این گفتگو ندارد. آبی ها به طرز شگفت انگیزی فهرست خود را با مهاجمان مختلف پر کرده اند. این تیم به اندازه تیم چهارم مهاجم یا عناصر تهاجمی دارد. کوین یاماگا، آرمان رمضانی و ارسلان مطهری سال گذشته باقی ماندند و امسال نیز افرادی مانند کاوه رضایی، سجاد شهباززاده، پیمان بابی، محمد محبی و مهدی قائدی به این گروه پیوستند. شاید اسم بعضی ها را از قلم انداخته باشیم! تعیین اینکه آیا کادر فنی از استراتژی خاصی برای ادغام این مهاجمان پیروی می کند یا اینکه برخی از خریدها فقط “سرگرم کننده” بوده اند، زمان می برد. به عنوان مثال واقعا نمی توان در چند روز به جذب محیبی و کایدی پرداخت. واضح است که غیبت طولانی مدت این گروه از مهاجمان می تواند برای گروه تولید حاشیه ساز باشد. این در حالی است که بخشی از بودجه می تواند صرف خرید هافبک های طراح و تقویت خط هافبک شود. نقطه ضعفی وجود دارد که استقلال در گام اول نشان داد.

این یک سود در از دست دادن است

همه معیارهای شکست همیشه “منفی” نیستند. اگر از ما بپرسید، معتقدیم باخت استقلال مقابل سپاهان مزایایی دارد، از جمله ترکیدن حباب توهم در بین آبی ها. اکنون آنها کاملاً از دام قهرمانان شکست ناپذیر خارج شده اند و می دانند که باید سخت کار کنند تا بیدار بمانند. جابجایی هفته اول بسیار بهتر از زمانی است که جایی برای بازخرید باقی نمانده است. این امر علاوه بر حفظ رکورد شکست ناپذیری، بار روانی مضاعف بر دوش تیم بود که در مقطعی باید برداشته می شد. حالا بازیکنان استقلال آزادانه کار خواهند کرد. به طور کلی «باخت» به معنای قهرمان نبودن نیست. گابریل کالدرون در اوایل دوران پرسپولیس سه شکست متحمل شد اما در ادامه بهترین نتایج تاریخ باشگاه را ثبت کرد. ببینیم داستان استقلال و ساپینتو به کجا می رسد.

به عنوان یک مدعی

ما چندان هیجانی برای پیروزی سپاهان مقابل استقلال نداریم و به خوزه مورائیس سرمربی این تیم اعتماد به نفس و هیجان مضاعفی می دهیم اما مشخص است که اصفهانی ها از همان قدم اول توانستند هواداران فوتبال را خشنود کنند. و در بازی بزرگ سپاهان در ورزشگاه آزادی تیم هجومی و ترسناکی نبود که قطعا در بازی رفت انتظارش را نمی‌رفت اما باهوش و فرصت‌طلب بودند و تعجبی نداشت که بعد از بازی از کلیدواژه مورینیو استفاده شود. بیشتر در تحلیل با توجه به سابقه همکاری طولانی مورائیس و مورینیو، بسیاری ادعا کرده اند که سرعت و استفاده سپاهان از فضا و ضد حملات شباهت زیادی به مدل معروف مورینیو دارد. البته هنوز برای قضاوت در این زمینه ها زود است اما فعلا سپاهان تیم فوق العاده ای را به نمایش گذاشته است. حضور او در نشست های خبری قبل و بعد از بازی با استقلال مانند سرمربی زردپوشان پرطرفدار بود. رفتار آرام مورایس بسیاری را شگفت زده کرد، به خصوص زمانی که او قبل از بازی درباره تغییر فلسفه زندگی خود پس از یک بیماری جدی صحبت کرد. او به عنوان مربی و سرمربی دانش فنی خوبی دارد و با توجه به شرایط انسانی سپاهان خیلی سخت است که این تیم را مدعی جدی قهرمانی ندانیم.»

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا