عمومی

لیلاز: رشد اقتصادی ایران دو رقمی خواهد شد

سعید لیلاز، استاد دانشگاه، روزنامه نگار و کارشناس اقتصادی، از انتشار 4200 ارز انتقاد کرد.

به گزارش پرتال پارسی دنیای اقتصاد «سعید لیلاز درباره طرح تخریب 4200 واحد پولی نوشت: در بهار 1397 به ارز 4200 تومانی دولت اعتراض کردم. در فوریه 2017 طرحی را که روسیه در بحران اخیر اجرا کرده بود به جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ارائه کردم. در آن طرح من پیشنهاد کاهش مصرف ارز کشور را دادم.

لیلاز گفت: به نظر من این نبرد ایران و آمریکا نبرد مرگ و زندگی ملت ایران است و اگر از این آزمون سربلند بیرون بیاییم آخرین آزمون تاریخ ایران خواهد بود.

وی در ادامه با بیان اینکه در بهار 1397 پنج پیشنهاد کتبی به دولت روحانی ارائه کردم، گفت: این در راستای برنامه در دست اجرای دولت سیزدهم و طرح پیشنهادی به دولت دوازدهم است.

این کارشناس اقتصادی در خصوص برنامه خود برای دولت دوازدهم گفت: پیشنهاد من این است که امور چهارگانه کشور تحت کنترل باشد. در این راستا من پیش بینی های خود را بر اساس جنگ ایران و آمریکا که مبتنی بر جنگ قبلی بود، قرار دادم. این چهار پیش‌بینی مبتنی بر لزوم تضمین دریافت 2000 کالری در روز، رایگان و ارزان‌سازی حمل‌ونقل عمومی، ملی کردن خدمات پزشکی و بهداشتی و چهارمین پیش‌بینی رایگان شدن تحصیل دبیرستان بر اساس قانون اساسی است و باید آن را رها کنیم. همه منابع را در این طرح پیش بینی کرده بودم و اکنون دولت سیزدهم در حال اجرای این طرح است.

لیلاز با اشاره به انتقادات به این طرح گفت: مخالفان این طرح دو ایراد عمده به آن دارند. یکی از آنها این است که ما مخالف اجرای این طرح بودیم. ثانیاً این طرح باید کامل شود و اصلاحات اساسی دیگر انجام شود. البته اصلاحات ناقص بهتر از عدم اصلاح است. این پیشنهادی است که باید به دولت اصلی ارائه شود.

وی ادامه داد: هر دو سال پس از جنگ، با تعدیل ها و عملیات های پرهزینه در دولت های مختلف مواجه بوده ایم. این اصلاحات چیست؟ ما باید بتوانیم جلوی این تورم را بگیریم. زیرا علت این عدم تعادل ها تورم است. تقریباً سه سال پیش، قیمت بنزین به سطح جهانی افزایش یافت، اما از آنجایی که نقدینگی به طور پیوسته در حال افزایش است، حمام خون دیگری در انتظار ما است. البته آقای رئیسی با حداقل هیجان اجتماعی این طرح را به خوبی اجرا کرد. پیشنهاد ما به دولت این است که از علت اصلی تورم جلوگیری کند چرا که عامل اصلی تورم و عدم تعادل اقتصادی و فساد در کشور رشد نقدینگی مبتنی بر فساد بانکی است.

زمانی که محمدرضا پهلوی در سال 1357 از ایران خارج شد، کل نقدینگی کشور تا قبل از آن سال 400 میلیارد تومان بود و اکنون هر دو ساعت یک بار این کار را انجام می دهیم. در اواخر دولت خاتمی این حجم نقدینگی به 65 هزار میلیارد تومان رسید و اکنون هر 15 روز یک بار این حجم نقدینگی در کشور ایجاد می شود و منشأ همه مشکلات اقتصادی ایران است. تورم پایدار ناشی از افزایش نقدینگی در کشور است. دولت ها سعی می کنند از ابزارهای خود برای مهار تورم استفاده کنند و این سرکوب در زمان دیگری رخ خواهد داد. دولت باید اصلاحات اساسی را انجام دهد و از فساد بزرگ جلوگیری کند. فساد در صنعت پتروشیمی اتفاق می افتد و شاهد عدم تعادل در صنعت فولاد و صادرات ایران هستیم. منبع آنها افزایش نقدینگی چهار هزار تنی در روز است.

واکنش مردم به این طرح را چگونه ارزیابی می کنید؟ این کارشناس اقتصادی گفت: در آخرین دیداری که با آقای رئیسی داشتیم به ایشان گفتیم که از واکنش مردم نترسید. وقتی فردی نزد پزشک می رود و پزشک سرطان را تشخیص می دهد، وظیفه پزشک است که حقیقت را به فرد بگوید. من معتقدم روشنفکر واقعی کسی است که حقیقت را بگوید نه منافع خود را. بنابراین چاره ای جز اجرای این طرح نداریم. تنظیماتی که قرار بود زودتر انجام شود، اکنون به دلیل فشار بر عملیات به تعویق افتاده است. اگر الان عمل نکنیم قطع عضو می شود.

لیلاز در پاسخ به این سوال که آینده اقتصاد چقدر قابل پیش بینی خواهد بود، گفت: می توان از برخی متغیرها و عوامل برای پیش بینی و ارزیابی استفاده کرد. هر عقل سلیمی پیش بینی می کرد که با دستور آقای ترامپ در دسامبر 2017 (دسامبر 2017) از ماه می به بعد شاهد یک انفجار قیمت خواهیم بود. در آن زمان این موضوع توسط رئیس کل بانک مرکزی (آقای همتی) مطرح شد وگرنه کشور از بین می رفت.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه می توان به این طرح نگاه کرد، گفت: به نظر من این درست است که مردم ایران واکنش نشان دهند. این به این دلیل است که ذینفعان باید این مفروضات را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. اما مشکل اینجاست که ما الان بر سر دوراهی هستیم که باید این هواپیما را ساقط کنیم یا به زمین بفرستیم. بنابراین ما چاره ای نداریم جز اینکه این اصلاحات را مردم بفهمند. مشکل این است که در یک دهه گذشته اقتصاد را رها کرده و امنیت را جایگزین آن کرده ایم. امنیت یک موضوع مهم در ایران است. دوستی با ایران افزایش یافته است، اما مسئولان باید درک کنند که تحمل مردم نامحدود نیست. البته مردم ایران اعتراض خواهند کرد اما تا مرز سقوط نخواهد رفت.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بزرگترین حادثه فوران آتشفشان انقلاب اسلامی بود که در ایران یافت نمی شود و ما وارث آن هستیم و از این منابع مانند هزار میلیارد ذره استفاده می کنیم. اما این منابع یک جایی رو به اتمام است و جمهوری اسلامی باید فکری برای آن بکند. اگر دولت بخواهد این اصلاحات را اجرا کند باید بتواند تورم را زیر 20 درصد نگه دارد که این یک هدیه بزرگ برای مردم فقیر ایران است و می تواند سالانه یک میلیون شغل ایجاد کند. .

لیلاز گفت: من به آینده ایران بسیار خوشبین هستم. ما در حال عبور از این شوک ها هستیم. روند گذار و توسعه در همه کشورهای جهان یکسان است و جمع جبری است که باید از آن عبور کرد. ما خود را جزو بدترین ها می دانیم. ما دوره ای را می گذرانیم که توسط کشورهای دیگر ایجاد شده است. به جز ترکیه، هیچ کشوری در خاورمیانه یا شمال آفریقا پیشرفتی در مورد ایران نداشته است و ما در پایان دوره گذار هستیم.

وی گفت: در سال 1396 نظریه ای به نام بناپارتیسم مطرح کردم که فکر می کنم دولت آقای رئیسی پیش شرط آن است و این رسالت بناپارت است که ما را از این بن بست رهایی بخشد و خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که بهترین راه برای گذر از این دوران چیست، گفت: طی یکصد سال گذشته تغییراتی در ایران به دلیل چهار عامل اصلی مهاجرت داخلی، رشد جمعیت، درآمدهای نفتی و عوامل بین المللی صورت گرفته است. سه عامل اول حذف شده اند، اما عنصر بین المللی باقی مانده است. من در پیش بینی علمی گفتم ترامپ آخرین طبقه ایران است. نفت دیگر نمی تواند در ایران ناآرامی جدی ایجاد کند.

وی در پایان گفت: به سال های 1400 تا 1410 بسیار خوشبین هستم و رشد اقتصاد ایران دو رقمی خواهد بود. از سال 1399 شاهد رشد اقتصادی در کشور بوده ایم. اما این افزایش با کاهش 12-10 درصدی قدرت خرید جمعیت بین سال های 1397-1398 مطابقت ندارد. اما ما بر همه این بحران ها غلبه کرده ایم.»

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا