عمومی

لاکچری بودن همه چیز ماست!

تجمل برای ما همه چیز است! و درج اعداد کنار جاده بر ما واجب تر از نان شب است. حالا اگر بچه نارس داشته باشیم و چند میلیون بیشتر خرج کنیم تا رند عروسی مان را بگیریم، مهم نیست.

پرتال پارسی پلاس: امروز سالگرد تاریخ خاصی در ایران است. دو سال پیش در چنین روزی، ایرانی ها با صف کشیدن بیرون از درب اتاق زایمان برای زایمان قبل از تولد 3000 نوزاد در 24 ساعت در تاریخ 9/9/2013، رکورد جدیدی را برای تولد نوزاد به ثبت رساندند. در کشور. بود.

اما آیا نوشتن تولد راند تنها چیزی بود که برخی را آزار می داد؟ بی پاسخ! در زندگی مدرن امروزی ارزش های انسانی با گذشته بسیار متفاوت است و شماره سلول رند، تاریخ عروسی رند، حتی پلاک خودروی رند امروزه برای مردم ارزشمند و معتبر شده است. حالا چرا ارزش ها اینقدر پایین است؟

معنای زندگی در دیدگاه و تفسیر مردم دستخوش تغییرات عظیمی شده است

دکتر محمد رحیمی (جامعه شناس و استاد دانشگاه) در این باره معتقد است: «همانطور که اشاره کردید، آمارها حاکی از شکسته شدن رکورد تولد نوزاد در تاریخ 9/9/99 است، این موضوع ما را ایجاب می کند که وضعیت اجتماعی را تحلیل کنیم. فرآیند تغییر اجتماعی که ارزش ها و نگرش های جامعه را هدایت می کند. چرا تولد رند، تاریخ عروسی رند، شماره موبایل رند، شماره تامین اجتماعی رند و … چنین روزهایی برای مردم جامعه امروزی ارزشمند بود، من معتقدم معنای زندگی در نگاه و تفسیر مردم است. دستخوش تغییرات عظیم شد

او ادامه می دهد: «معنای زندگی این است که مردم چگونه زندگی را درک می کنند و چگونه با آن روبرو می شوند. در ادبیات جامعه شناسی می گوییم هر فردی با توجه به سرمایه اجتماعی و فرهنگی خود زندگی را تفسیر و تفسیر می کند. اینکه داستان رند به نوعی در جامعه ما تبدیل به یک ارزش و در واقع یک معیار افتخار شده است، این است که این پدیده در نگاه و ذهن طیف وسیعی از افراد جامعه معنای خوب و عادی دارد. نسل جدید با باورها و ارزش‌های جدیدی که می‌خواهد ایجاد کند، معنای جدیدی از زندگی ارائه می‌کند که ما آن را به عنوان یک سبک زندگی لوکس می‌شناسیم.

مد بازی کنید و آرزوها را جمع کنید!

این جامعه شناس درباره فرهنگ مد که امروزه رایج شده است، توضیح می دهد: برای نسل جدید به جرات می توان گفت که تجمل گرایی تمام معنای زندگی است. نسلی که می‌خواهد آنطور که می‌خواهد زندگی کند، می‌خواهد دنیا را تغییر دهد و دانش ما در مورد آنها بسیار محدود است. از نظر پدیدارشناسی، منظور ما این است که برای درک معنای زندگی در نزد مردم، باید وارد دنیای ذهنی و عاطفی آنها شویم و پدیده را آنگونه که هست ببینیم.

دکتر رحیمی معتقد است: «با ورود به دنیای ذهنی دست اندرکاران داستان های رند، متوجه می شویم که این افراد آرزوهای انباشته زیادی دارند و قصد دارند خود را از دیگران متمایز کنند و به هر نحوی به خود ببالند؛ اما در این میان به هر نحوی که شده، خود را از دیگران متمایز کنند. اما دلیل تغییر و کم عمق شدن ارزش های مدرن بشری این است که همانطور که جامعه سنتی قوانین خاص خود را داشت، جامعه مدرن نیز قوانین خاص خود را دارد و مردم با این شرایط و هنجارهای آن سازگار می شوند و جامعه را درونی می کنند. اما اگر افراد نتوانند خود را با تغییرات اجتماعی و فرهنگی جامعه تطبیق دهند، با چالش‌های جدیدی مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند برای غلبه بر آن‌ها، خود را به دیگران و جامعه نشان دهند.

در 2022/02/22 چه اتفاقی افتاد؟

وی با بیان اینکه گذار از سنت به مدرنیته مشکلات خاص خود را دارد، گفت: مردم از یک سو پیوندهای سنتی دارند اما از سوی دیگر با تحولات زمانه مواجه هستند. در این تضاد اجتماعی، با تغییرات ارزشی مواجه می شویم و تعدادی ارزش اجتماعی جدید پدیدار می شود. در این دوره (منظورم وضعیت در حال گذار است) جامعه پذیری لازم است. مردم باید نحوه رویارویی با چالش ها و مدیریت سبک زندگی خود را در موسسات آموزشی بیاموزند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در هیچ جای دنیا شاهد این وضعیت هستیم یا خیر؟ وی می گوید: چه این سبک زندگی مختص ایرانیان و کشورهای جهان سوم باشد یا نه، باید بگویم که چند ماه پیش نیز شاهد تاریخ رند (22.02.2022) بودیم، اما در آن تاریخ تولد نابهنگام وجود نداشت. مشکلی هست.” وگرنه زندگی کاملا عادی بود. وضعیت جامعه امروزی به دلیل تغییر تکنولوژی، ارتباطات راحت تر و افزایش رونق نسبی باعث تغییر در ارزش های نسل جوان شده است.

وی همچنین گفت: جوامع پیشرفته به این تغییرات پی برده اند و در مدیریت تحولات اجتماعی و فرهنگی به خوبی عمل کرده اند به طوری که رفتار روزمره مردم بر اساس عقل سلیم است. اما چون در جامعه ما تغییرات ارزشی را به رسمیت نمی شناسیم، رفتار روزمره معمولا و اغلب مبتنی بر تأمل آگاهانه و محاسبات عقلانی نیست، بلکه برخاسته از عادات و «غرایز» است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا