عمومی

قهرمان صلح – پرتال پارسی

به نظر من ستمگران تاریخ امام حسن (علیه السلام) هستند; هنرمندی که تشیع را در آرامش نگه داشت. و این عملی بود که پیامبر ما (صلی الله علیه و آله) از جدش آموخت. اگر صلح حدیبیه نبود اسلام امروز نبود و اسلام نمی ماند.

یکی از زیباترین چهره های دیپلماسی پیامبر(ص) صلح حدیبیه است. هرکس می خواهد دیپلماسی رسول خدا را بیاموزد باید از صلح حدیبیه شروع کند و جالب اینکه در قرآن کریم «فتح» به معنای «پیروزی» است. ما پیروز نمی شویم، اما قطعا پیروز خواهیم شد. ما تو را در میان بدی ها پیروز کردیم.

هنر رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) این بود که جلوی جنگ و خونریزی را بگیرد با اینکه افراد افراطی با او مخالفت کردند، اما تصمیم گرفت و صلح نامه نوشت و صلح حدیبیه آغاز شد. در آینده. اسلام و واقعاً باید باشد، کتاب حقوقی عظیمی نوشت و توضیح داد که این قرارداد چقدر هنرمندانه و دیپلماتیک نوشته شده است.

صلح را نباید به عنوان یک شکست، بلکه به عنوان یک ارزش دانست، در زمان امام حسن (علیه السلام) افکار جدی وجود داشت و مخالف صلح امام بودند، اما امام به شدت آنچه را که درست می دانست انجام داد و این صلح بود. شرط بقای تشیع و کربلا توسط امام باقر (علیه السلام) از بین رفت و امام صادق (علیه السلام) آن را معرفی کرد.

مسیحیان زیادی در قرون وسطی و در جریان جنگ های صلیبی کشته شدند، اما امروزه پرچمدار صلح، هماهنگی و دوستی مسیحیت است، زیرا به این اصل رسیده است که ادیان باید عاملی برای تحقق صلح و دوستی در سراسر جهان باشند. . بنابراین از یک شخصیت مذهبی انتظار می رود که دوست باشد زیرا نماینده خدای مهربان است.

معلمان دین باید همیشه از هماهنگی، دوستی و صفا صحبت کنند، گفت: چند سال پیش کتابی به قلم جان کندی در ایران منتشر شد و نام کتاب به فارسی «چهره شجاعان» ترجمه شد. خلاصه این کتاب: شجاع‌ترین و قوی‌ترین مردم کسانی هستند که در جهت منافع ملی عمل کنند، حتی اگر همه ملت با آنها مخالف باشند، و امام حسن علیه‌السلام این کار را کرد.

* رئیس گروه معارف اسلامی فرهنگستان علوم

65

دکمه بازگشت به بالا