جامعه و خانواده

فوت سالانه ۲۰۰ نفر در انتظار کلیه و ۴۰ نفر در انتظار کبد/اهدای قلب برای تامین معیشت صحت ندارد

پرتال پارسی/ خراسان رضوی رئیس اداره تهیه اعضای دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه سالانه بین 200 تا 300 کلیه و 40 تا 50 نفر در خط کبد جان خود را از دست می دهند، گفت: 70 درصد خانواده هایی که بر اثر بیماری مغزی فوت می کنند، موافق هستند. اهدای عضو، اما 30 درصد راضی نیستند.

ابراهیم حلگی در نشست خبری در بیمارستان پیوند منتصری به مناسبت روز ملی اهدای عضو گفت: از سال 1380 تاکنون 1194 مورد مرگ مغزی و 5100 پیوند عضو داشته ایم. طی سال‌ها، 4976 پیوند عضو انجام شده است. علاوه بر این، 1167 بیمار با پیوند کلیه، کبد، قشر، قلب، ریه، پوست و پانکراس به طور همزمان به بیماران نیازمند پیوند کلیه و کبد پیوند زده شدند و 1167 بیمار مبتلا به مرگ مغزی در سال 1980 تشخیص داده شدند. این رقم سه است. مردم. خیرین و 6 گیرنده و حداکثر تعداد آن 1400 نفر، 131 خیر و 683 گیرنده می باشد.

وی افزود: تعداد اهداکنندگان از 125 نفر در سال 1377 به 53 نفر در سال 99 افزایش یافته است که به دلیل بحران کرونا و محدودیت‌های عروق ویروس کرونا و همچنین الزام به رعایت مقررات بهداشتی است. اما در سال 1400 وضعیت بهتر شد.

هالگی ادامه داد: در سال 97 کلیه، 89 کبد، 232 شاخ، 215 پوست و 18 پیوند قلب انجام شد و در همان سال 13 کلیه و 15 کبد را به استان های دیگر منتقل کردیم. همچنین از ابتدای سال 1401 تاکنون 114 عضو از 27 بیمار مرگ مغزی شامل 12 کلیه، 10 کبد، 48 قرنیه، سه قلب، یک پانکراس و پیوند کلیه و پانکراس به صورت همزمان دریافت کرده ایم. . در این مدت 2 کلیه و 11 جگر نیز به استان های دیگر فرستادیم.

وی خاطرنشان کرد: پیوندها تعطیلات یا غیرتعطیلات ندارند. به عنوان مثال در روز عید فطر دو مورد مرگ مغزی رخ داد که جسد چهار بیمار نیازمند عضو از مرگ حتمی جان سالم به در برد.

رئیس گروه پیوند دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: حتی در صورت اهدای کارت از جانب فرد متوفی، رضایت خانواده الزامی است و تا زمانی که رضایت نامه تکمیل نشود، عمل اهدا و پیوند انجام نمی شود. با این حال، تاکنون هیچکس با ما موافق نبوده و خانواده او نیز مخالفتی نکرده اند.

وی افزود: متأسفانه برخی رسانه های داخلی و خارجی به موضوع قاچاق اعضای بدن می پردازند و اینکه می گویند فردی برای امرار معاش خانواده خود را می فروشد تا دزدی نشود، نادرست است. ما نباید تحت تأثیر اخبار نادرست باشیم. هر چند از رسانه های دشمن انتظار دیگری نداریم، اما توقع نداریم که رسانه هایمان اطلاعات نادرست را منتشر کنند.

دکتر محسن علی اکبریان رئیس بیمارستان منتصریه نیز با حضور در این نشست گفت: 31 اردیبهشت ماه به منظور ترویج فرهنگ اهدای عضو به عنوان روز ملی اهدای عضو نامگذاری شده است. بیمارستان دیالیز و پیوند اعضا منتصریه از سال 1380 در زمینه پیوند کبد، کلیه و پانکراس فعالیت می کند و به یکی از مراکز درمانی پیشرو در کشور در این زمینه تبدیل شده است.

وی افزود: برخی اعضا از جمله کبد به بیمارستان نمازی شیراز، قلب، ریه و پوست به بیمارستان امام رضا(ع) مشهد و قرنیه به بیمارستان خاتم الانبیاء مشهد فرستاده شده است و نه فقط یک. پیوند روده اجرا در مشهد; اگرچه موارد بحرانی کمی وجود دارد، اما این نوع پیوند فقط در شیراز انجام می شود.

علی اکبریان گفت: بیمارستان منتصریه شرق کشور در زمینه پیوند اعضا فعال است. بیش از 90 درصد پیوند کلیه از اهداکنندگان مرگ مغزی انجام می شود و پیوند کبد زنده فقط از بستگان انجام می شود. در مشهد، این پیوند عامل 100 درصد مرگ‌های مغزی بود، در حالی که در شهرهایی مانند شیراز، تنها درصد کمی از اهداکنندگان زنده بودند.

رئیس بیمارستان منتصریه ادامه داد: هر چه فرهنگ پیوند اعضا ترویج شود، اضطراب بیماران و خانواده هایشان کمتر می شود و می توانیم مانند آلمان باشیم که نگران این موضوع نیست.

علی اکبریان گفت: اگرچه تعداد پیوندهای کبد در سال 1378 به زیر 40 پیوند رسید، اما در سال 1400 این تعداد از 90 مورد گذشت که یک رکورد در سال است.

وی گفت: افرادی که بر اثر بیماری عروق ویروس کرونا قلب فوت می کنند نمی توانند اعضای بدن خود را اهدا کنند و افراد مبتلا به بیماری عروق ویروس کرونا پس از بهبودی باید به این عضو مراجعه کنند.

رئیس بیمارستان منتصریه گفت: در رسانه ها به دشمن اطلاعات غلط داده شده است که خیرین از گیرندگان پول گرفته اند که این موضوع صحت ندارد و اگر چنین است ربطی به مرگ مغزی و ما ندارد. نباید تحت تأثیر اخاذی دشمنان قرار گیرد.» مثلاً فیلمی درباره فروش قلب ساخته شد که غیرممکن است، زیرا قلب عضوی حیاتی است و منجر به مرگ اهداکننده می شود. شاید برای برخی از اعضای بدن و همچنین کلیه ها این گونه باشد، اما نباید تحت تاثیر اخبار کذب فضای مجازی قرار بگیریم.

علی اکبریان گفت: وی در فرآیند بررسی و تایید مرگ مغزی بسیار متخصص است و این مرگ توسط پزشک همراه با توقف غیرقابل برگشت سلول های مغزی تایید می شود. در این خصوص 4 متخصص جراحی مغز و اعصاب، داخلی، بیهوشی و ایمونولوژی اظهار نظر کردند و پس از تایید نهایی نماینده پزشکی قانونی، رضایت خانواده گرفته شد و اعضای بدن بیمار مرگ مغزی خارج شد.

رئیس بیمارستان منتصری در خصوص سومین اهدای عضو در کشور پس از شیراز و تهران گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز برای انجام تحقیقات تخصصی در این زمینه در این بیمارستان فعال است.

از بیماران پیوندی پولی گرفته نمی شود

وی افزود: بیمارستان منتصریه گام های مهمی برای پیوند اعضا برداشته است و با وجود هزینه بالای پیوند اعضا، هزینه ای از بیماران پیوند دریافت نمی شود. اگرچه هزینه پیوند بسیار بالاست اما با حمایت وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی مشهد تمامی این هزینه ها به صورت رایگان به بیماران بازپرداخت می شود.

هر فرد مرگ مغزی یک یا هشت بیمار را از مرگ حتمی نجات می دهد

محمود موحدی، رئیس شورای مشارکت های مردمی بیمارستان منتصری گفت: رسالت ما ترویج فرهنگ اهدای عضو است و از این رو سعی می کنیم برای بیماران به خدا توکل کنیم. آنها سال ها رنج کشیده اند و خانواده هایشان از این بیماری رنج می برند.»

وی افزود: خداوند سرنوشت برخی از این بیماران را با عاقبت برخی دیگر مرتبط کرده است و در صورت فوت خانواده هر یک از متوفیان، یک تا هشت نفر از مرگ حتمی نجات یافته و به زندگی عادی باز می گردند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا