عمومی

فقط کارمندان فرار مالیاتی ندارند

بر اساس گزارشی که مرکز پژوهش های مجلس منتشر کرده است، کارمندان در میان برخی از مشاغل پردرآمد مانند طلا و جواهر، کارمندان نمایندگی خودرو، فروشندگان تلفن همراه، وکلا و مشاوران املاک، بالاترین میانگین مالیات را پرداخت می کنند و کارمندان بیش از هفت برابر بیشتر مالیات بیشتر از مشاوران املاک!

به گزارش پرتال پارسی شرق وی نوشت: کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه و حرکت به سمت درآمدهای ثابت مانند مالیات از جمله برنامه های دولت است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. فرار مالیاتی و فرار مالیاتی باید توسط مالیات دهندگان واقعی با جدیت مقابله شود. بر اساس گزارشی که مرکز پژوهش های مجلس منتشر کرده است، کارمندان در میان برخی از مشاغل پردرآمد مانند طلا و جواهر، کارمندان نمایندگی خودرو، فروشندگان تلفن همراه، وکلا و مشاوران املاک، بالاترین میانگین مالیات را پرداخت می کنند و کارمندان بیش از هفت برابر بیشتر مالیات بیشتر از مشاوران املاک! این آمار نشان می دهد که علیرغم تلاش های صورت گرفته همچنان فرار مالیاتی بالاست و اکثر خدمات رسان و واسطه ها از پرداخت مالیات واقعی طفره می روند.

مالیات بر سفته بازی از دیگر اقدامات دولت است که در انتظار تصویب این قانون در مجلس است و وزیر اقتصاد شهریورماه امسال برای تسریع در این معامله نامه ای به رئیس شورای اسلامی ایران ارسال کرد. قانون مالیات بر عایدی سرمایه با قانونی شدن این طرح باید یک بار برای همیشه جلوی این رویه را بگیرد تا سودجویان مجبور به واسطه گری و سفته بازی در مورد ارزش پول ملی کشور نباشند.

مالیات بر عایدی سرمایه عمدتاً برای محدود کردن فعالیت‌های سوداگرانه، ایجاد عدالت اجتماعی، افزایش منابع عمومی و افزایش کارایی اقتصادی در کشورهای مختلف جهان اعمال می‌شود. سفته بازی و احتکار در بازار املاک، ارز، سکه و غیره. یکی از اهداف مالیات بر عایدی سرمایه، افزایش هزینه این گونه فعالیت های غیرمولد که عملاً منافع خود را از دست می دهند، می باشد. با اعمال این مالیات، انگیزه تجار برای شروع خرید و فروش دارایی کاهش می‌یابد، در حالی که تقاضای سوداگرانه کاهش می‌یابد و تقاضای واقعی و مصرفی خانوارها افزایش می‌یابد.

وزارت اقتصاد اعلام کرد که در 9 ماهه امسال، نه با فشار بر بخش‌های تولیدی اقتصاد، بلکه با شناسایی 2.5 میلیون مودیان جدید و شناسایی واقعیت‌های فرار مالیاتی، به حدود 100 درصد وصول مالیات دست یافته است. این افراد زمانی از سیستم مالیاتی حذف شدند که همه مشاغل، کارمندان و کارگران مالیات پرداخت کردند.

اگرچه نظام مالیاتی اصلاح شده است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که این اصلاحات به نفع واسطه‌های غیرشفاف بوده و به ضرر تولیدکنندگان شفاف بخش صنعت است. با وجود مشارکت کامل صنعت با سهم 21 درصدی از اقتصاد، صنعت خدمات تنها 25 درصد مالیات پرداخت کرد، افزایش 120 هزار میلیارد تومانی درآمد مالیاتی دولت گواه حرف ماست. و مابقی در قالب فرار مالیاتی توسط واسطه ها و فعالان بخش خدمات باقی ماند.

کاهش فرار مالیاتی در بخش خدمات و تغییر نحوه معافیت مالیاتی دو موضوعی است که باید هر چه سریعتر در دستور کار سازمان امور مالیاتی کشور قرار گیرد. نادیده گرفتن چنین اقدامی به این معنی است که در شرایطی که بخش تولیدی تحت فشار تحریم ها و تورم با مشکلات زیادی مانند محدودیت قیمت یا تحریم مواجه است، صنعت باید تامین کننده اصلی درآمد و هزینه های نابرابر برای دولت باشد.

بسیاری از واحدهای تجاری که از پرداخت مالیات اجتناب می کنند از کارتخوان هایی استفاده می کنند که کد اقتصادی ندارند و در سامانه عملیات الکترونیکی امور مالیاتی ثبت نشده اند. این موارد نیز باید بر اساس قانون نظارت شود و جریمه های لازم در نظر گرفته شود. جالب اینجاست که بسیاری از کسب و کارهایی که کارتخوان ثبت نام کرده اند، از پول نقد یا کارت کارت به پول برای اجتناب از پرداخت مالیات استفاده می کنند که منجر به واکنش شدید مشتریان می شود.

بنابراین، کارمندان دولت و مزدبگیران قبل از دریافت حقوق مالیات پرداخت می کنند و انتظار می رود بقیه مشاغل و سایر اقشار پردرآمد نیز مالیات بپردازند که برای ادامه اصلاحات جدید و اصلاح عادلانه ضروری است. سیستم مالیاتی.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا