استان ها

فعلا زائران به سمت مرزهای عراق حرکت‌ نکنند

میراحمدی گفت: از سایر زائران تقاضا دارم به سمت مرز عراق حرکت نکنند تا توافقات ما با این دولت برای تسهیل تردد زائران اجرایی شود.

سیدمجد میراحمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین ساعت 21:00 از مرز مهران به صورت زنده از اخبار جمهوری اسلامی ایران پخش شد: امروز به همراه وزیر کشور در سفری کوتاه به عراق برای رفع مشکلات زائران در سراسر کشور هستیم. مرز.

وی افزود: در این بازدید توافقاتی صورت گرفت. اما توافقات انجام شده با طرف عراقی هنوز اجرایی نشده است و ما به طور مستمر بر اجرای این توافقات نظارت داریم.

رئیس ستاد اربعین گفت: ظرفیت های عراق و شرایط حاکم بر پایانه های مرزی، توانایی سایر افرادی که هنوز به مرز کوچ نکرده اند را ندارد و این امر لزوماً آنها را با مشکل مواجه می کند.

وی ادامه داد: سالمندان، افراد دارای فرزند کوچک، افراد دارای بیمه اولیه و مشکلات تنفسی و افراد با آستانه تحمل گرما پایین در مرز با مشکل مواجه بودند. وضعیت او غیرقابل برگشت است و نیاز به مراقبت های پزشکی دارد.

میراحمدی گفت: خواهش می کنم دیگر زائران تصمیم به جابجایی نکنند تا توافقات ما با دولت عراق برای تسهیل تردد زائران اجرایی شود.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: امروز شاهد دو حادثه در مرز مهران و شلمچه بودیم که مشکلات زیادی را برای زائرین ایجاد کرد. ابتدا در مرز مهران خروج زائران از سمت عراقی به مدت دو ساعت متوقف شد و مشکلاتی از جمله ازدحام و گرمای شدید به وجود آمد.

وی افزود: حمل و نقل عراقی در مرز شلمچه برای چند ساعت متوقف شد که برخی از زائران تصمیم به بازگشت گرفتند. ما با طرف عراقی در مورد مسائل حمل و نقل و تسهیل حمل و نقل ترانزیتی گفتگو کردیم.

رئیس ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه بیش از 2200 دستگاه اتوبوس برای زائران به عراق آماده کردیم، تصریح کرد: عراق اجازه ورود این اتوبوس ها را به خاک خود نداد و یکی از توافقات ما با طرف عراقی این بود که این اجازه را بدهیم.

وی افزود: به زائران اربعین توصیه می کنیم تا زمانی که از تحقق توافقات با عراق اطمینان کامل نداریم به سمت مرز حرکت نکنند. به خصوص افراد نزدیک که حتی در شرایط عادی به سختی حرکت می کنند.

معاون امنیت داخلی کشور در پاسخ به سوالی درباره وضعیت زائران اربعین که در مرز مهران با مشکل جسمی مواجه شدند، خاطرنشان کرد: اکنون مشکل خاصی وجود ندارد و اقدامات لازم در حال انجام است. عدد جای نگرانی نیست و همان انگشت هستند.

وی ادامه داد: اگر بخواهید این تراکم و ازدحام جمعیتی که توسط پلیس راهنمایی و رانندگی از جاده محاسبه می شود; اگر به همین منوال ادامه پیدا کند، بی شک این موج مردمی مشکل ساز است. یکی از مواردی که از پلیس راهنمایی و رانندگی خواسته ایم، بستن راه های منتهی به پایانه های مرزی برای ساعت ها برای کاهش ازدحام است.

رئیس ستاد مرکزی اربعین با تاکید بر اینکه امنیت زائران ما خط قرمز ماست تصریح کرد: از زائران می خواهم انتظار کاهش ازدحام در پایانه های مرزی را داشته باشند و انتظار اجرای بومی توافقات ما با طرف عراقی را داشته باشند.

وی افزود: از بازدیدکنندگان تقاضا دارم این پیشنهادات را رعایت کنند انشاالله بتوانیم این حماسه بزرگ را در آسایش و امنیت کامل کنیم.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا