عمومی

فصل انارچینی در مازندران/ سرخی یاقوت از سبزی باغ است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین ، گروه استان ها: برداشت انار از اواخر شهریورماه در مازندران آغاز و تا اواسط پاییز ادامه دارد. بطور جداگانه از دانه های انار برای فرآوری دانه های لذیذ و بهشتی یاقوت در سایه ضعف در صنایع تبدیلی سنتی و دستی استفاده زیادی می شود.

بیشتر باغات انار مازندران در بهشهر واقع شده است و انارهای این شهر در ایران پرطرفدار است و در فصل پاییز اقتصاد خوبی را برای خانواده ها و ساکنان منطقه فراهم می کند. صدای کت این روزها چی به چه کسی مجموعه انار از هر خانه روستایی در شرق مازندران شنیده می شود و زنان محلی برای فرآوری انارهای چیده شده جمع می شوند.

سنت ساخت انار در مازندران قدمتی دیرینه دارد آه تو و بسیاری از اهالی و اقوام خویشاوندان خود را از شهر به روستا می آورند تا انارهای چیده شده و رنگی را جمع آوری کنند. فضا عروس روستا زاگمرز پرطرفدارترین این روزها در بهشهر است مجموعه انار در حیاط خانه شیکش: «در باغمان انار ملس می کاریم و آن را رب می کنیم.

توزیع مجموعه انار در خانه ها

وی در گفتگو با خبرنگار آنلاین با بیان اینکه از صحرا انار چیدیم، ادامه داد: همسایه ها سر کار هستند. مجموعه انار ما به هم کمک می کنیم و این یک عادت خوب محسوب می شود.

سوسن، عروس خانواده ای ساکن تهران و برای خودش مجموعه انار می گوید: برای کمک به خانواده همسرم آمده ام و این شغل برایم شیرین و جذاب است.

وی در گفتگو با خبرنگار آنلاین با بیان اینکه ساخت دانه های انار کاری سخت اما لذت بخش است، اظهار کرد: خوشبختانه با کمک همسایه ها کار ساخت دانه انار و دیدن همسایه تقریبا تمام شده است. با هم بودن انار فوق العاده است.

فصل هرج و مرج در مازندران قرمزتر از سبزی باغی است

پس از اتمام فرآیند پخت رب انار، دیگ های بزرگ رب انار را در خانه های روستایی و محلی آتش می زنند تا محصول طبیعی و ارگانیک فرآوری شده را در سبد خانواده های ایرانی قرار دهند. برای مازندرانی ها آداب و رسوم خاصی دارد هرج و مرج و خمیر پخت، اما به دلیل نبود صنایع تبدیلی و تبدیلی، مقداری از محصول هدر می رود و یا با قیمت پایین به واسطه ها فروخته می شود.

کربلایی محمد باغداری که 10 هزار متر باغ انار دارد و برداشت انار از باغ خود را تمام کرده است، می گوید: در هر هکتار 15 تا 21 تن محصول داشتم.

وی در گفتگو با خبرنگار آنلاین گفت: انار بسته بندی و به مناطق مختلف ارسال می شود و همچنین محصولاتی مانند رب انار و خیارشور توسط بانوان تولید و فرآوری می شود.

مازندرانی ها فرآورده های فرآوری شده انار را به عنوان سوغات و هدیه به میهمانان و مسافران می دهند و اکثر ایرانیان طعم انار مازندران و فرآورده های آن را چشیده اند.

قیمت انار در باغ ارزان و در بازار گران است

همزمان با فرا رسیدن فصل برداشت انار غرفه های جشنواره و فروش این محصول در مناطق مختلف مازندران برپا شد که یکی از بانوان مازندرانی که در کنار غرفه انار ایستاده بود گفت که انار بهشهر هم خواهد بود. از اواخر شهریور به بازار عرضه می شود، امسال اقدام به برداشت کردیم.

وی با بیان اینکه قیمت انار در باغات پایین است، ادامه داد: در حین یک کیلوگرم از این محصول تا 35 هزار تومان در بازار به فروش می رسد و سهم کشاورزان در اقتصاد آن اندک است.

سده برزگر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در بخشی از بازدید از جشنواره انار، توانمندسازی جوامع محلی را از اهداف این جشنواره برشمرد و گفت: بستری را برای بهره برداری از ظرفیت ها فراهم کرده ایم. و امکان ارائه محصولات بومی در قالب جشنواره.

نام تجاری محصولات زراعی

وی در گفتگو با خبرنگار آنلاین به معرفی برگزاری جشنواره هایی در حوزه گردشگری کشاورزی پرداخت. نام تجاری وی محصولات کشاورزی و گردشگری را شناخت و گفت: این جشنواره ها در جذب گردشگر نیز تاثیر بسزایی دارد.

فصل هرج و مرج در مازندران قرمزتر از سبزی باغی است

1800 هکتار باغ انار در مازندران وجود دارد که پیش بینی می شود امسال بیش از 30 هزار تن یاقوت سرخ برداشت شود و بیشتر ارقام تولیدی شامل ارقام ترش، شیرین، شیرین و انار است.

معاون باغبانی اداره کل باغبانی جهاد کشاورزی مازندران حسن مولایی با اشاره به اینکه 70 درصد باغات انار استان در بهشهر واقع شده است گفت: درختان انار از سال دوم و سوم به ازای هر درخت 20 تا 30 کیلوگرم وزن می دهند.

وی در گفتگو با خبرنگار آنلاین با بیان اینکه ارقام غیربومی در باغات انار استان پخش می شود، شرایط اقلیمی و مدیریت باغداری را با رشد کمی و کیفی محصول در استان و مقاومت انار پیوند داد. درخت و کشت آسان و بی دغدغه آن را از مزایای کشت انار برشمرد.

پس از تولید و بسته بندی 22 هزار تن انار در مازندران در سال گذشته، انارهای استان در میادین میوه و تره بار استان های مختلف از جمله تهران به فروش می رسد و می توان گفت کشت آن منبع درآمد خوبی برای باغداران است.

تحول و توسعه صنعت فرآوری محصول، تبدیل و نوسازی درختان از نیازهای مزارع انار مازندران است.

دکمه بازگشت به بالا