جامعه و خانواده

علاقه‌مندان به محیط زیست چگونه سفر می‌کنند

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند تعطیلات خود را بدون آسیب رساندن به محیط زیست سپری کنید.

به گزارش پرتال پارسی پرتال پارسی، چیزی تا پایان نوروز باقی نمانده است. پایان در روز سیزدهم است. سنتی دیرینه ایرانیان بوده است که همراه با خانواده و دوستان خود وارد اعماق طبیعت شده تا با بهار عهد جدیدی ببندند و گاه به جای این پیمان طبیعت را ویران کنند. ترک زباله، شکستن و سوزاندن برگ درختان، به جا گذاشتن آثار بر تنه درختان و بسیاری از اقدامات مخرب دیگر، دوستداران محیط زیست را نسبت به روز طبیعت نگران کرده است. همچنین سفر و تفریح ​​در تعطیلات آخر هفته فعالیت بسیار خوبی است، اما متاسفانه این سفرهای خارج و داخل شهر می تواند عواقب زیانباری برای محیط زیست داشته باشد. اگر می خواهید در این روزهای بهار از پیاده روی در روز سیزدهم لذت ببرید و به محیط زیست آسیبی نرسانید، چند نکته ساده را در اینجا آورده ایم:

1. اثری از کربن باقی نگذارید

ردپای کربن در واقع مقدار دی اکسید کربنی است که در نتیجه فعالیت های روزانه وارد جو زمین می شود. این مقدار بستگی به سفر یا گرم کردن خانه شما دارد. راه هایی برای کاهش انتشار دی اکسید کربن وجود دارد:

* به جای پرواز، می توانید از طریق زمینی مانند قطار سفر کنید، اما اگر مجبور به سفر با هواپیما هستید، به جای پرواز در شب، از پروازهای روزانه استفاده کنید تا آسیب های زیست محیطی به حداقل برسد. همچنین از پروازهای مستقیم به مقصد خود استفاده کنید. همچنین برای جلوگیری از مصرف سوخت اضافی، چمدان خود را با وسایل مختلف پر نکنید و به آرامی در هواپیما سفر کنید.

* تا حد امکان در هتل هایی اقامت کنید که از روش های منظم برای نگهداری مجموعه های خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، از لامپ های کم مصرف برای روشنایی استفاده می کنند یا زباله های خود را به کمپوست تبدیل می کنند یا در برخی مکان ها حتی پنل های خورشیدی را برق می دهند.

* لذت بردن از زیبایی محیط جدید چیزی جز پیاده روی نیست، اما اگر می خواهید مکان های دور را ببینید، به جای اجاره از وسایل نقلیه شخصی یا وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. نه تنها مردم این منطقه را بهتر می شناسید، بلکه کربن کمتری را وارد محیط زیست می کنید.

* در سفر یا گردش از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف استفاده نکنید. به عنوان مثال، به جای خرید بطری های پلاستیکی آب، از بطری های قابل استفاده مجدد استفاده کنید. اگر از آب مقصد خود مطمئن نیستید، یک فیلتر آب مسافرتی همراه خود ببرید. با این نوع فیلترها می توانید به راحتی از فروشگاه های لوازم مسافرتی تهیه کنید. این فیلترها می توانند 99.9 درصد از آلاینده های میکروبی را از هر نوع آب شیرین موجود در محیط فیلتر کنند.

2. زباله ها را در سطل زباله بیندازید

وقتی برای پیک نیک یا پیاده روی در جنگل و کوه می روید، زباله های خود را آنجا نریزید. اگر نمی توانید به سطل زباله برسید، آن را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و به سطل زباله نزدیک ببرید. بخشی از زباله های ریخته شده در طبیعت نیز توسط افراد دوستدار محیط زیست برداشته شده و در سطل زباله ریخته می شود.

3. در شن های کویر با اتومبیل و موتور سیکلت ملاقات نکنید

اگرچه این تفریحات در کویر بسیار لذت بخش است اما افرادی که به دنبال آدرنالین و هیجان هستند برای لذت بردن از این تفریحات به کویر می روند اما این تفریحات به محیط لطیف کویر آسیب می زند. در واقع رانندگی در بیابان های شنی علاوه بر صدا و آلودگی، به گیاهان و جانوران محیط زیست آسیب می رساند. در عین حال در بیرونی ترین لایه ماسه، بذر گیاهان منتظر باران پراکنده شده و از بین می روند. فقط مسیرهای پیاده روی کم خطر باید در شن های بیابانی سازماندهی شود.

4. در مصرف انرژی مراقب باشید

زمانی که در مکان‌های استراحت مانند هتل‌ها و اتاق‌های لوکس هستید، هنگام خاموش کردن چراغ‌های اضافی مراقب باشید یا اگر در محیط گرم هستید، وسایل خنک‌کننده مانند پنکه‌ها و کولرها را خاموش کنید. این موضوعی است که اکثر مدیران خوابگاه ها از آن گلایه دارند. این دستگاه ها معمولا زمانی روشن می شوند که مسافران در محل سکونت نباشند. با خاموش کردن آنها از اتلاف انرژی جلوگیری می کنید.

5. از محصولات بهداشتی سازگار با محیط زیست استفاده کنید

هنگام شنا در محل زندگی، به خصوص در مکان هایی که چندان پایدار و دوستدار محیط زیست نیستند، از محصولات بهداشتی طبیعی و سازگار با محیط زیست استفاده کنید. آبی که اغلب برای حمام کردن استفاده می شود می تواند وارد منابع آبی اطراف شود یا برای آبیاری محصولات مورد استفاده قرار گیرد. کف این مواد شوینده شیمیایی زنجیره غذایی موجود در آب را آلوده می کند. بنابراین از محصولات زیست تخریب پذیر برای شستشو استفاده کنید.

6. از ضد آفتاب های سازگار با محیط زیست استفاده کنید

اگر می خواهید در دریا شنا کنید، از ضدآفتاب های حاوی اکسی بنزون ​​و اکتینوکسات که برای زندگی در آب بسیار مضر هستند استفاده نکنید. این مواد اکوسیستم دریایی را آلوده می کنند و حتی می توانند در سفید شدن گیاهان مرجانی نقش داشته باشند. به جای ضد آفتاب از کرم های معدنی استفاده کنید. علاوه بر این، ضد آفتاب های حاوی اکسی بنزون ​​و اکتینوکسات سرطان زا هستند و برای باروری خطر ایجاد می کنند.

7. سوغاتی های معمولی بخرید

قبل از خرید جواهرات و لوازم جانبی ساخته شده از صدف یا پوست حیوانات فکر کنید. خرید شما تولیدکنندگان را تشویق به تولید بیشتر این محصولات می کند که در نهایت به حیوانات آسیب می رساند. بنابراین هنگام خرید محصول از فروشنده بپرسید که محصول از چه چیزی ساخته شده است و اگر در تولید آن از حیوانات استفاده می شود آن را نخرید. برخی از محصولات از شاخ حیوانات، مرجان ها و یا حتی درختان کمیاب تهیه می شوند که می توانند به حیوانات و محیط زیست آسیب برسانند و با اجتناب از خرید آنها می توان کمک زیادی به محیط زیست و موجودات آن کرد.

8. از حیوانات برای سرگرمی استفاده نکنید

برخی از افراد در سفرهای خود به مناطق خاصی از اسب یا قزل آلا استقبال می کنند، اما اگر بدانید که از این حیوانات به خوبی مراقبت نمی شود و بسیار خسته هستند، هرگز سراغ چنین تفریحی نخواهید رفت.

با رعایت این نکات می توانید از تعطیلات خود بدون آسیب رساندن به محیط زیست لذت ببرید.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا