جامعه و خانواده

طرح یک موسسه بلژیکی برای پاکسازی محیط زیست

یک سازمان غیردولتی در بلژیک از موهای انسان برای جذب آلاینده های محیطی استفاده می کند.

به گزارش پرتال پارسی، این پروژه بازیافت مو توسط سازمان غیرانتفاعی Dung Dung بلژیکی که پروژه های بازیافت ضایعات را اجرا می کند، مدیریت می شود.

برای این پروژه آرایشگران از سراسر کشور گرد هم آمده اند. سپس موها وارد دستگاهی می‌شوند که آن‌ها را به قطعات مربع ضخیم می‌چرخاند که شبیه تشک‌های کوچک هستند. از این تشک ها می توان برای جذب روغن و سایر هیدروکربن های آلوده کننده محیط زیست و ساخت کیسه های الیاف طبیعی (بیوکامپوزیت) استفاده کرد. ویژگی های این کیسه ها تجدید پذیر، ارزان، قابل بازیافت و زیست تخریب پذیر است.

همچنین می توان این پدها را در فاضلاب قرار داد تا آلودگی را قبل از رسیدن به رودخانه جذب کند و همچنین می توان از آنها برای مقابله با آلودگی ناشی از سیل و پاکسازی نشت نفت استفاده کرد.

مو می تواند تا 10 میلیون برابر وزن خود را تحمل کند. مو علاوه بر جذب روغن و کربوهیدرات ها، به لطف الیاف کراتین در آب شناور می شود و بسیار کشسان است.

به گفته سازندگان این حصیرها، یک کیلوگرم مو می تواند هفت تا هشت لیتر روغن و کربوهیدرات جذب کند.

پاتریک یانسن یکی از بنیانگذاران این پروژه می گوید: محصولات ما به دلیل تولید داخلی مورد تایید هستند. آنها از آن سوی کره زمین وارد نمی شوند و برای حل مشکلات محلی در اینجا ساخته شده اند.

با چه روش های دیگری می توان موهای انسان را بازیافت کرد؟

به گزارش ایندیپندنت، مو سرشار از نیتروژن است و می توان از آن برای تهیه کود باغی استفاده کرد. شرکت های مختلف نیز در حال آزمایش مو به عنوان ماده ای برای تولید مصالح ساختمانی هستند.

Biohm، یک شرکت تولید کننده زیستی مستقر در لندن، از ضایعات موی انسان برای ایجاد جایگزین هایی برای مواد ورق های چوبی و اشیاء سه بعدی استفاده می کند.

کاربردهای فراوان موی انسان به دلیل خواص منحصر به فرد آن، از جمله ترکیب شیمیایی منحصر به فرد، فرآیند تخریب آهسته، استحکام کششی بالا، عایق حرارتی، خاصیت ارتجاعی و سطح پوسته پوسته شدن آن ممکن شده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا