عمومی

ضرورت استفاده از ظرفیت‌های آذربایجان شرقی برای توسعه کتابخانه‌ها – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

مهدی رمضانی عصر دوشنبه در سفر استانی خود به آذربایجان شرقی در دیدار با عابدین خرم استاندار آذربایجان شرقی به تغییر نگرش کتابخانه های عمومی در جهان اشاره کرد و گفت: نسل جدیدی از کتابخانه های عمومی را ایجاد خواهیم کرد. کتابخانه های عمومی با ادامه این رویکرد.” ما در شهرهایی مانند مشهد، تهران، یزد، شیروان و سنندج مستقر شده ایم.

وی گفت: متاسفانه با وجود اینکه استان آذربایجان شرقی جزو اولین استان های دارای کتابخانه مرکزی بود، روندی برای بازطراحی، به روز رسانی و تعریف خدمات جدید وجود نداشت و امیدواریم در سال 1391 این فضا و فرآیند ایجاد شود. یک مرحله جدید، بنابراین ما می توانیم به زودی شاهد خدمات باشیم.” نسل جدیدی از کتابخانه های این استان باشیم.

دبیر کل نهاد کتابخانه سلام سرلشکر با بیان اینکه بیش از 50 نوع خدمات در نسل جدید کتابخانه های مرکزی ارائه می شود، گفت: کتابخانه را یک مجموعه فرهنگی و هنری می دانیم که بحث امانت گرفتن کتاب و استفاده از سالن مطالعه تنها یکی از کارکردهای آن است. . خدمات اقشار خاص مانند نابینایان، ناشنوایان، سالمندان، 170 عنوان هنر و اطلاعات، گالری، سینما و بسیاری خدمات دیگر مجموعه فرهنگی و هنری چند منظوره را برای شهروندان تشکیل می دهد.

لزوم استفاده از فرصت های آذربایجان شرقی برای توسعه کتابخانه ها

وی با تمرکز بر ظرفیت های استان آذربایجان شرقی گفت: منطقه آذربایجان شرقی یکی از مناطق پر رونق کشور از نظر مزایای ساختمانی، صنعتی یعنی فضاهایی است که بتوان از آن برای توسعه فرهنگی استفاده کرد و امیدواریم. با مشارکت و حمایت شما این زمینه بهبود خواهد یافت

عضوهیئت امنای نهاد کتابخانه های عمومی کشور با بیان اینکه شهرداران باید توجه ویژه ای به انجمن کتابخانه های عمومی منطقه داشته باشند گفت: بر اساس قانون جلسه انجمن یک بار تشکیل شود. هر دو ماه یکبار به ریاست شهردار؛ البته می دانیم که با وجود مشغله های شهرداران، شرکت در همه این تجمعات سخت است، اما سالی یک یا دو بار می توان با مشارکت شما این تجمعات را برگزار کرد.

در بخشی دیگر از سخنان رمضانی، «کتابخانه های عمومی بعد از مساجد و مدارس بزرگترین شبکه فرهنگی کشور هستند. البته ما با مساجد رقابت نداریم اما با مساجد هستیم و امروز با ستادهای کانون های فرهنگی و هنری مساجد ارتباط خوبی داریم. ما برای ایجاد روابط پایدار با مدارس تلاش می کنیم. این رویداد امروز ناپدید شده است و امیدواریم با رهبری شما در سطح استان این ارتباط را بهتر و آسان تر کنیم. رویدادی که به توسعه کتاب و کتابخوانی در کشور کمک می کند.

دکمه بازگشت به بالا