عمومی

ضرورت ارزیابی امنیت سایبری زیرساخت ها

بخش بزرگی از اطلاعات حیاتی کشور در این فضا تولید می شود و زیرساخت های حیاتی کشور از طریق این فضا مدیریت و بهره برداری می شود. نادیده گرفتن مقوله حفاظت در زیرساخت های اطلاعاتی حیاتی، علاوه بر مخاطرات و تهدیدات اصلی، اعتبار و امنیت ملی را تضعیف می کند.

توسعه زیرساخت های ارتباطی و گسترش همزمان خدمات مفید و متنوع در سطوح سازمانی، ادارات و ملی، اتصال شبکه های ناهمگن با ساختار نامتعارف و به هم پیوسته آنها موجب رشد آسیب پذیری ها و تهدیدات امنیتی در فضای سایبری شده است. تهدیدات سایبری با تأثیرگذاری بر برخی از این زیرساخت‌ها در سطح ملی، هزینه‌های بالا و بعضاً غیرقابل برگشتی را بر سازمان‌ها، جوامع و کشورها زیرساخت‌های حیاتی تحمیل می‌کنند. کلید مقابله با این شرایط، شناسایی تهدیدات فوق است.

مفهوم جنگ سایبری پس از ظهور فناوری‌های عصر اطلاعات مانند ماهواره‌ها، پست الکترونیکی، اینترنت، رایانه‌ها و ریزتراشه‌های سایبری، جهان را به یک دهکده تبدیل کرد، مطرح شد. جنگ سایبری هر سه ضلع مثلث دولت، ملت و نیروهای مسلح را در بر می گیرد و یکی از بارزترین تهدیدات نامتقارن است. حیوانات و ماشین‌ها.” امروزه بیشتر سیستم های کنترل و ارتباط با کمک تراشه های حافظه و واحدهای ریزپردازنده خودکار شده و به اهداف کاملی برای جنگجویان سایبری تبدیل شده اند که شاخه مطلق سایبرنتیک محسوب می شود. ایده کلی توسعه جنگ سایبری مبتنی بر نیمی از طرفی است که دارای آخرین پیشرفت های تکنولوژیکی است و قادر است فشار بیشتری را بر دشمن وارد کند و سیستم های ارتباطی را مختل کند و دشمن را در محیط سایبری کنترل و دستکاری کند. . جنگ جنگ سایبری با هدف انجام فعالیت های سیاسی یا آرمان گرایانه است و مکان ها و زیرساخت های حیاتی مانند انرژی، حمل و نقل، ارتباطات و خدمات حیاتی را هدف قرار می دهد و از شبکه به عنوان بستری برای انجام این فعالیت های مخرب استفاده می کند. کارشناسان نظامی جهان هفت روش مختلف جنگ سایبری و اطلاعاتی را به شرح زیر فهرست می کنند:

• جنگ فرماندهی که هدف آن بریدن چشم دشمن یعنی از بین بردن فرمانده دشمن است.

جنگ مبتنی بر اطلاعات شامل طراحی، حفاظت و ممانعت از دسترسی به سیستم های کافی برای تسلط بر فضای نبرد در جستجوی دانش است.

جنگ الکترونیک با استفاده از روش های رادیویی، الکترونیکی یا رمزنگاری.

•جنگ روانی که در آن از اطلاعات برای تغییر ذهنیت و طرز فکر دوستان، بی طرف ها و دشمنان استفاده می شود.

جنگ هکری که در آن سیستم های کامپیوتری مورد حمله قرار می گیرند.

• جنگ اطلاعات اقتصادی، تسهیل جریان اطلاعات به منظور ایجاد اختلال در اطلاعات یا دستیابی به مزیت اقتصادی.

•جنگ سایبری ترکیبی از شش نکته ذکر شده در بالا است.

نمونه های مشخص جنگ سایبری شامل جنگ روسیه و گرجستان، جنگ 33 روزه اسرائیل و حزب الله لبنان، جنگ روسیه و استونی و جنگ بین آمریکا و چین است.

حمله به سیستم سوخت فکری را می توان حمله به آرامش روانی جامعه تعبیر کرد که در صورت عدم مدیریت جدی می تواند به هرج و مرج بیشتری تبدیل شود. اگر اینگونه به این ماجرا نگاه شود و مشکل به زبان ساده به درستی تعریف شود; می توان امیدوار بود که برنامه ریزی های جدی و راهبردی تری از سوی مسئولان انجام شود تا دیگر چنین اتفاقاتی رخ ندهد.

همانطور که در آخرین ارزیابی مرکز پژوهش های مجلس از تهدید چنین حملاتی آمده است؛ زیرساخت‌های سایبری مانند لایه پایین پورتال‌های خدماتی، نیازهای حیاتی جامعه هستند و آسیب‌ها و مشکلاتی در این زیرساخت‌ها وجود دارد که نیازهای روزمره شهروندان مانند برق، آب، مخابرات و حتی برق را تامین می‌کند. اینترنت قطع خواهد شد در نتیجه امنیت سایبری این زیرساخت ها نیازمند ارزیابی بر اساس نقشه جامع زیرساختی در کشور به ویژه مطابق با طرح توسعه اراضی است. فضای مجازی و امنیت چنین فضایی به عنوان یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های حیاتی هر کشوری در دنیایی که به سرعت به سمت یک دهکده کوچک اطلاعاتی در حال حرکت است، اهمیت ویژه‌ای یافته است.

از این گذشته، ایران نیز مانند سایر کشورها در تلاش است تا این دهکده هوشمند را با فناوری های نوین پیوند دهد و راهی مناسب برای انجام فعالیت های روزمره مردم فراهم کند. این دنیای جدید به قدری پیچیده است که شناخت هر یک از آنها به تجربه و دانش خاصی نیاز دارد. زمانی که کشور و قلمرو تصمیم به حضور در این روستا می گیرند باید سعی کنند تا حد امکان از زیرساخت های خود محافظت کنند و هر لحظه دانش و تجربه خود را در این زمینه افزایش دهند.

با توجه به اهمیت این موضوع، مرکز تحقیقات ماژیلیس در گزارش خود اعلام کرد که هوشمندسازی سیستم های مدیریت صنعتی مرکز اصلی کنترل و پایش اطلاعات در بسیاری از زیرساخت های مهم مانند سدها، نیروگاه ها، پالایشگاه های نفت و کارخانه های صنعتی و همچنین صنعتی است. هوشمندی سیستم های مدیریت؛ امنیت چنین محیطی به یکی از دغدغه های مهم دولت ها از یک سو و صاحبان این صنایع از سوی دیگر تبدیل می شود. این امر از دولت های مرکزی خواسته است تا سرمایه گذاری در حفاظت از زیرساخت های حیاتی (CIP) را افزایش داده و بر این موضوع تمرکز کنند.

با وجود شتاب غیرقابل تصور آموزش در روستای مجتمع مذکور از یک سو و فعالیت های مخرب در چنین فضایی از سوی دیگر، به هم ریختگی بخشدار و عدم اطلاع رسانی صحیح و کافی فاجعه است، لذا باید با تکیه بر توان داخلی، بر اساس قوانین حداقلی و برخی مبحث اطلاعات و امنیت فضای مجازی پذیرفته شده است، رویکردی مثبت مبتنی بر بررسی دقیق و همه جانبه پادمان ها و برون سپاری سخت افزاری اتخاذ شود. مورد توجه نهادهای مسئول قرار می گیرد.

6565

دکمه بازگشت به بالا