عمومی

صادق آیینه‌وند کیمیای مهربانی بود

در عرصه تعلیم و تعلم، قدرت «بازآفرینی و بیان خیر اسلام» به ویژه در صادق آینه وند نهادینه شد و اگر او را جانشین و جانشین افرادی چون شهید مطهری و دکتر شریعتی بدانیم. به نظر می رسد حضور در دانشگاه تهران باعث احیای مطهری و شریعتی می شود.

به گزارش پرتال پارسی، حسینعلی قبادی، رئیس سابق موسسه مطالعات انسانی و فرهنگی در مقاله ای در روزنامه نوشت. ایران وی در هفتمین سالگرد درگذشت استاد پیشکسوت تاریخ اسلام صادق آیینه وند نوشت: شاید بزرگ ترین درسی که از مرحوم آینه وند گرفت، شخصیت ایشان بود که ایشان آن را ثمره دین می دانست که بسیار ساده بود و من بارها و بارها از ایشان شنیدم تا از حیا و توهین دوری کنم. بقیه اصول اساسی است و عمل دین را می دانست و به تمام معنا بود.

کسی که اجازه ذلت می دهد، بی شک از ثمرات و اهداف و تربیت دین بهره مند می شود و اگر مؤمنی از عمق دین خود بهره مند شود، به این اصل عمل می کند و متواضعانه زندگی و رفتار می کند.

اگر بخواهیم اندکی وارد علم نظری شویم، علاوه بر این هژمونی، باید بگوییم که او مردی بود که می خواست با همه مهربان باشد و در این امر به طرز عجیبی سخاوتمند بود و از هر کاری امتناع می کرد. چیزها و هدایایی به او داد و از این بخشش خشنود شد.

یادم هست وقتی وارد شد، شخصی در آن جلسه زمان مرحوم آینه وند را تعریف کرد، بلافاصله ساعت را گرفت و به ایشان داد. او آنقدر با اطرافیانش، از دانش‌آموز تا همکار و مردم کوچه و خیابان مهربان بود که مهربانی در او شیمیایی شد، زندگی نزدیکانش را تغییر داد و تأثیر عمیقی بر آنها گذاشت. گاهی در عالم مهربانی کارهای خارق العاده ای انجام می داد، مثلاً خاطره ای روشن – دانشجوی مستعد و شایسته ای می خواست در مقطع دکتری تحصیل کند، اما در دانشگاه تربیت مدرس امکان نداشت.

همه اینها از ایمان او به مهربانی و شیمی اطرافش ناشی می شد. حیف که امروز چنین روحی نداریم. از سوی دیگر استعداد سرشارش قدرت تفسیری خاصی به او بخشیده بود. مرحوم آینه وند نسلی را به تاریخ اسلام علاقه مند کرد. همچنین در اوایل انقلاب در زمینه های مختلف به معارف اسلام علاقه داشتند و امروز بهترین نسل کشور هستند. قدرت بازآفرینی و بیان سعادت اسلام در تعلیم و تعلم بسیار نهادینه شده است و اگر آن را به عنوان پیرو و جانشین افرادی چون شهید مطهری و دکتر شریعتی به درستی بدانیم، دانشگاه تهران جانی دوباره به مطهری و شریعتی خواهد داد. . .

یکی از زمینه هایی که ایشان توضیح دادند این است که چگونه اسلام می تواند به سؤالات بشریت مدرن پاسخ دهد و همه اینها از منظر روشنگری اوست، او بسیار موفق بود و بسیار مهربان و خلاق بود، بنابراین همه چیز را ذوب کرد. شرارت و بد اخلاقی زمان خود. امروز دلسوزان و فرهیختگان او را در مناصب مختلف کشور می بینیم که مدیون ادب و مهربانی او هستند که نامش را به یاد دارند، سزاوار آن هستند و قول می دهند که حتی اگر حیف است که نباشد. اما آثار و تألیفات شگفت انگیزی دارد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا