جامعه و خانواده

شما افسردگی خندان گرفته‌اید! – پرتال پارسی

شاید تصور اینکه فردی شاد و همیشه خندان از افسردگی رنج می‌برد سخت به نظر برسد، اما بر اساس نظرسنجی سازمان جهانی بهداشت، از بین ۲۶۵ میلیون نفری که در سراسر جهان از افسردگی رنج می‌برند، برخی سعی می‌کنند علائم خود را پنهان کنند. .

افسردگی معمولاً با غم و اندوه، بی انگیزگی و ناامیدی همراه است. اگرچه افراد مبتلا به افسردگی ویژگی های مشترکی دارند، اما نحوه بروز آن می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. “افسردگی خندان” اصطلاحی برای فردی است که در درون با افسردگی زندگی می کند، اما در ظاهر کاملاً خوشحال یا راضی به نظر می رسد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد علائم «افسردگی خندان» و نحوه تشخیص آن از شخص دیگری، ادامه مطلب را بخوانید.

فرد افسرده ای که لبخند می زند در نظر دیگران خوشحال یا راضی به نظر می رسد. با این حال، او در درون، علائم ناراحت کننده افسردگی را احساس می کند.

افسردگی برای افراد مختلف متفاوت است و علائم متفاوتی دارد، اما بارزترین آن غم و اندوه عمیق و طولانی است. سایر علائم افسردگی شامل تغییر در اشتها، وزن، کیفیت خواب، خستگی یا بی حالی، احساس ناامیدی، عزت نفس پایین و تحقیر خود، و از دست دادن لذت در فعالیت هایی است که زمانی لذت بخش بوده است.

یک فرد مبتلا به “افسردگی خنده” ممکن است برخی یا همه این موارد را تجربه کند، اما ممکن است به طور کامل در محافل اجتماعی یا دوستانه خود قابل مشاهده و احساس نباشد. برای یک فرد خارجی که از “افسردگی خندان” رنج می برد، چنین علائمی واضح است:

– فردی فعال و با عملکرد بالا.

– فردی با شغل ثابت و زندگی اجتماعی و خانوادگی سالم.

– فردی شاد و خوش بین که عموماً سرزنده به نظر می رسد.

یکی از مهمترین علائم افسردگی، انرژی بسیار کم است. بنابراین، بلند شدن از رختخواب در ابتدای روز برای فرد دشوار است، اما در افسردگی خندان ممکن است سطح انرژی تحت تاثیر قرار نگیرد مگر زمانی که فرد تنها باشد. افراد مبتلا به افسردگی شدید گاهی اوقات احساس خودکشی می کنند، اما بیشتر آنها انرژی لازم برای انجام این کار را ندارند، اما یک فرد افسرده خندان ممکن است انرژی و انگیزه چنین تصمیمی را بگیرد.

اگر برای مدتی افسرده بودید، اما همچنان لبخند می‌زنید و ماسک زده‌اید، ممکن است فکر کنید:

. افسردگی نشانه ضعف است.

. با بیان احساسات واقعی خود، دیگران را تحت فشار قرار می دهید.

. شما کاملا افسرده هستید چون خیلی خوب هستید.

. وضعیت روحی دیگران بدتر از شماست. پس از چه چیزی باید شکایت کرد؟

. احساس کن دنیا بدون تو بهتر خواهد شد.

اما چه کسانی در معرض خطر افسردگی خندان هستند؟

افسردگی خنده، مانند سایر اشکال افسردگی، می تواند توسط یک رویداد خاص، مانند یک رابطه ناموفق یا از دست دادن شغل، ایجاد شود.

روابط افراد با افسردگی بسته به شرایط فرهنگی و اجتماعی متفاوت است و حتی در برخی خانواده ها اعتراف به این مشکل شرم آور است. به عنوان مثال، خانواده ممکن است فرد آسیب دیده را ضعیف، تنبل یا به دنبال جلب توجه با ابراز احساسات خود درک کرده و مورد قضاوت قرار دهند. به عنوان مثال، مردان از کودکی به گونه ای تربیت شده اند که مردان واقعی گریه نکنند. به همین دلیل، مردان بیشتر از زنان به دنبال مشاوره برای مشکلات سلامت روان هستند. از سوی دیگر، فردی که فکر می‌کند می‌توان به دلیل علائم افسردگی خود را مورد قضاوت قرار داد، نقاب شادی به چهره می‌زند و احساسات خود را پشت این نقاب پنهان می‌کند.

نقش رسانه های اجتماعی در پیدایش و گسترش «افسردگی خنده»

در کشوری مانند آمریکا 69 درصد مردم از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و مخاطبان این شبکه ها با محیطی مواجه می شوند که زندگی همه بدون اشکال و کارت پستال می گذرد، اما آیا واقعا اینطور است؟ البته بیشتر افراد تمایلی به انتشار بدترین عکس های خود در فضای مجازی ندارند و البته فقط می خواهند لحظات خوب خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. این سطحی از واقعیت را ایجاد می کند که به “افسردگی خندان” فضای بیشتری برای رشد می دهد.

افسردگی لبخند چگونه تشخیص داده می شود؟

بر اساس مقاله ای از سازمان بهداشت جهانی (WHO)، افسردگی خندان با علائم متضاد افسردگی کلاسیک ظاهر می شود که روند تشخیص را پیچیده می کند. یکی دیگر از مشکلات تشخیص افسردگی هنگام لبخند زدن این است که بسیاری از افراد ممکن است ندانند که افسرده هستند یا به دنبال کمک باشند. اگر فکر می کنید افسردگی دارید، مهم است که در اسرع وقت درمان شوید. برای تشخیص باید به روانپزشک مراجعه کنید. پزشک از شما سوالاتی در مورد علائم و هرگونه تغییر مهم در زندگی شما می پرسد و ممکن است شما را به یک متخصص سلامت روان مانند روانپزشک ارجاع دهد.

اگر این علائم بیش از دو هفته ادامه پیدا کرد و بر احساس، فکر و انجام کارهای روزمره مانند خواب، خوردن و کار کردن در بیشتر ساعات روز تأثیر گذاشت، بهتر است زودتر به فکر درمان باشید. افسردگی چهره یا ظاهر خاصی ندارد. به همین دلیل با شنیدن اخباری مبنی بر خودکشی افراد مشهور شوکه می شویم. اگر فکر می کنید در حال گذراندن دوره افسردگی لبخند هستید، باید با صحبت کردن با یک نفر، روند بهبودی را شروع کنید. یک مکان امن و بدون قضاوت برای شروع، مطب روانشناس است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا