عمومی

سیاسی‌‏ترین بازی – پرتال پارسی

هرگاه دو رقیب ژئوپلیتیکی آمریکا و ایران که از آوریل 1980 روابط رسمی دیپلماتیک خود را قطع کرده‌اند، در هر رویداد ورزشی بین‌المللی با هم ملاقات می‌کنند، شاهد چیزی فراتر از یک «رویداد ورزشی عادی» هستیم. طبق معمول دیدار دو کشور در گروه B جام جهانی 29 نوامبر در دوحه نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش پرتال پارسی میهن در ادامه مقاله شان گریگوری در تایم، او نوشت: «در سه ماه گذشته، ایران درگیر اعتراضات گسترده‌ای بوده است که تأثیر عمیقی بر فوتبال این کشور و بازیکنان آن گذاشته است. در واقع از اولین بازی ایران و انگلیس، شاهد موج عظیمی از اخبار سیاسی پیرامون تیم ملی ایران و حتی کارلوس کی روش سرمربی آن بودیم.

این دومین دیدار ایران و آمریکا در جام جهانی است. در سال 1998 اولین بازی جام جهانی فرانسه در شرایطی کاملا متفاوت برگزار شد. بحران گروگانگیری در سالهای 1979-1980، زمانی که دانشجویان ایرانی بیش از 50 دیپلمات و شهروند آمریکایی را به مدت 444 روز گروگان گرفتند، به یادگار مانده است، اما همچنان بر روابط دو کشور سایه افکنده است. مخالفت شدید با ایالات متحده ریشه های تاریخی دارد، به ویژه کودتای محمد مصدق با حمایت سیا در سال 1953 و حمایت سال های بعدی از تهاجم صدام حسین به ایران در سال 1980 – جنگی که هشت سال طول کشید و حداقل 500000 کشته بر جای گذاشت. مرده.

در سال 1998، تیم آمریکایی استراتژی تمرکز بر بازی را اتخاذ کرد و تمام تلاش خود را کرد تا رقابت سیاسی با ایران را به حداقل برساند. ایران سپس در لیون 2-1 آمریکا را شکست داد و از مسابقات خارج شد. این شکست برای فوتبال آمریکا که پس از موفقیت در جام جهانی 1994 در حال رشد بود، ویرانگر بود. 1998، سرمربی تیم ملی آمریکا، استیو سامپسون، در حال حاضر یک متفکر شبکه اسپانیایی است. وی با بیان اینکه در 24 سال گذشته زمان زیادی را صرف تجزیه و تحلیل بازی کرده است، افزود: فیفا، فدراسیون فوتبال ایالات متحده و کمیته برگزاری جام جهانی فرانسه از ما خواستند که در مورد فوتبال صحبت کنیم نه سیاست. من هم با آنها رفتم. خوب! من معتقد بودم که وظیفه یک مربی این است که از تمام ابزاری که در اختیار دارد برای آماده کردن تیمش استفاده کند و به چیزهای دیگر توجه چندانی نداشته باشد.»

سامپسون خاطرنشان می کند که او در آن زمان یک مربی جوان (41 ساله) بود، اما گذشت زمان نشان داد که فوتبال و سیاست عملاً جدایی ناپذیر هستند. دیدار ایران و آمریکا – چه بخواهیم و چه نخواهیم – ارتباط زیادی با مسائل خارج از مستطیل سبز دارد. هیچ تیمی بدون تاریخ، سیاست، جامعه و حتی سنت خودش نمی تواند وارد میدان شود. جدای از تفاوت های استراتژیک، تنش ها در روزهای منتهی به بازی بالا گرفت. یک هفته قبل از شروع بازی ها، در 21 ژوئن 1998، یک شبکه تلویزیونی فرانسوی فیلمی آمریکایی با عنوان “بدون دوست دختر” را پخش کرد که شرایط سخت زندگی در ایران را به تصویر می کشید. هرگز بدون دوست دختر فیلمی بر اساس کتابی به همین نام نوشته بتی محمودی (همسر بزرگتر محمودی) به کارگردانی برایان گیلبرت در سال 1991 (1370) در آمریکا است. در این فیلم فرهنگ و زندگی روزمره ایرانیان مورد انتقاد شدید قرار گرفت. مثلاً زندگی و غذای ایرانیان در فضایی عقب مانده به تصویر کشیده شده است. کله پاچی به عنوان نماد عقب ماندگی و بدوی ایرانی به تصویر کشیده شده است. یا حتی از سبک زندگی ایرانی ها انتقاد کرد که چرا در حمام به جای دستمال توالت از آب استفاده می کنند!

با نزدیک شدن به زمان بازی، حساسیت بیشتر شد. از دست دادن، ژست گرفتن برای عکس گرفته تا تغییر لباس، سوال و تردید وجود داشت. سامپسون گفت که هنگام شروع بازی، امنیت “10 برابر” افزایش یافته است. به گفته یکی از مقامات فیفا، تنها در محوطه ورزشگاه 150 افسر پلیس مسلح حضور داشتند که این رقم در تاریخ جام جهانی بی سابقه است. یکی از دلایل افزایش چشمگیر نیروی پلیس، حضور و ترس از ایجاد اختلال توسط اعضای گروه مجاهدین خلق است. [منافقین] در ورزشگاه اتفاق افتاد.

این جو روی بازیکنان هم تاثیر گذاشت. کاپیتان و مدافع محمد حق پور گفت که بسیاری از خانواده های کشته شدگان جنگ ایران و عراق در سال های 1988-1988 با بازیکنان تماس گرفته و از تیم آمریکایی خواستار پیروزی شدند. مهاجم خداداد عزیزی نیز گفت: بسیاری از خانواده های شهدا از ما انتظار پیروزی داشتند…

پس از سوت پایان بازی و شکست تیم ملی آمریکا، بازیکنان این تیم نتوانستند ناراحتی خود را پنهان کنند. سمپسون و چند بازیکن روی زمین نشستند و گریه کردند. نیویورک تایمز پس از پیروزی ایران نوشت: «هزاران نفر در تهران در حال رقص و تشویق بودند. مقامات بلندپایه ایران صریحاً ابراز خوشحالی کردند و نامه های تبریکی جامع به تیم ملی فوتبال نوشتند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیام خود گفتند: در دوران انقلاب، در سال‌های دفاع مقدس و در تمام درگیری‌های مردم ایران با شیطان بزرگ، همین مبارزه بی‌نظیر بود که برای ملت ما پیروزی و سربلندی به ارمغان آورد. گفت. ، تیم فعلی آمریکا حرفه ای تر است و بسیار با تجربه تر و بسیار قوی تر از تیم آن سال ها است. بنابراین انتظار رقابت سخت اما جذاب را داشته باشید. چون کمتر مسابقاتی با این میزان حساسیت وجود دارد.»

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا