جامعه و خانواده

“سپسیس”، عامل مرگ یک پنجم مردم جهان

تحقیقات گسترده نشان می دهد که سپسیس عامل مرگ یک پنجم جمعیت جهان است.

به گزارش پرتال پارسی، در پاسخ به این سوال که آیا احتمال مرگ یک زن جوان سالم در اثر بیماری شبیه سرماخوردگی بیشتر است، در صورت مشاهده برخی علائم آشکار، مشکل یا عارضه جدی تری شناسایی نشده است.

اگرچه بسیاری از مردم هرگز نام این بیماری را نشنیده اند، سپسیس – واکنش شدید بدن به عفونت – علت اصلی مرگ در بیماران بستری در بیمارستان های ایالات متحده است. در سطح جهانی، سپسیس عامل مرگ و میر از هر پنج نفر در سال است.

همچنین، بسیاری از کسانی که از این عفونت جان سالم به در برده اند هرگز نمی توانند به سر کار بازگردند، برخی دیگر نمی توانند از بیمارستان به خانه برگردند و نیاز به حمایت مداوم یا مراقبت حیاتی دارند.

سپسیس، همچنین به عنوان سپسیس یا سپسیس شناخته می شود، یک وضعیت اورژانسی است که با عفونت شروع می شود. با شناسایی باکتری ها یا ویروس ها، بدن مواد شیمیایی را وارد جریان خون می کند. هنگامی که سیستم ایمنی به درستی کار می کند، بدن عفونت را از بین می برد، اما اگر سیستم به درستی کار نکند، سپسیس می تواند ایجاد شود.

شروع سپسیس زمانی رخ می دهد که سلول های ایمنی از مبارزه با عفونت به مبارزه با بافت ها و اندام های بدن تغییر حالت می دهند. این واکنش می تواند شبیه یک واکنش خود ایمنی باشد که در آن سیستم ایمنی بدن به خود حمله می کند. بسیاری از مردم با بیماری های خودایمنی مزمن مانند آرتریت روماتوئید یا بیماری کرون آشنا هستند، اما گاهی اوقات این نوع واکنش خود ایمنی می تواند حتی در افراد سالم نیز رخ دهد.

با شروع سپسیس، سیستم ایمنی معمولاً می تواند به قلب، ریه ها، کلیه ها یا سلول های خونی و سایر سیستم های مهم بدن آسیب برساند. التهاب رگ های خونی می تواند منجر به نشت آنها و کاهش شدید جریان خون به مغز و سایر اندام ها شود. در چنین مواردی، فشار خون فرد می تواند به طور خطرناکی کاهش یابد. بدون درمان به موقع و مناسب، گاهی اوقات حتی با درمان، سپسیس می تواند منجر به آسیب اندام و حتی مرگ شود.

سپسیس می تواند تقریباً توسط هر عفونتی ایجاد شود و اغلب در اثر ذات الریه یا عفونت دستگاه ادراری ایجاد می شود. کووید-19 شدید نیز می تواند باعث سپسیس شود.

به گزارش مدیکال اکسپرس، وظیفه اصلی در درمان سپسیس، تشخیص سریع علائم عفونت و به دنبال آن استفاده از آنتی بیوتیک ها و مایعات است. اما حتی دقیق ترین پزشکان نیز ممکن است در تشخیص اولین علائم سپسیس با مشکل مواجه شوند. این عمدتاً به دلیل عدم وجود یک آزمایش واحد برای تشخیص سپسیس است و علائم این عفونت ممکن است مشابه سایر موارد خطر مانند حمله قلبی، لخته شدن خون، خونریزی یا حتی یک واکنش آلرژیک باشد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا