عمومی

سه نکته درباره مذاکرات هسته‌ای

وی در اولین شماره از دیپلماسی کشور در مسیر درست قدردانی کرد و به مسئولان گفت: در برنامه های کاری خود به هیچ وجه مذاکرات هسته ای را متوقف نکنید. کار خود را انجام دهید، وضعیت فعلی کشور را ببینید، برای وضعیت فعلی برنامه ریزی کنید. مذاکرات می تواند به جاهایی برسد، جاهای مثبت، جاهای نیمه مثبت، جاهای منفی، مهم نیست چقدر تلاش می کنید، دست از تلاش بر ندارید. نبستن اقتصاد کشور به میز مذاکره، عدم به تعویق انداختن آن، هشداری است که رهبر معظم انقلاب به دولت سابق و دولت فعلی تذکر داده اند.
نکته اینجاست که رئیس جمهور در دولت سیزدهم گفته است که سیاست خارجی ایران نباید متکی به مذاکرات هسته ای باشد، بلکه این یکی از موضوعاتی است که در حوزه روابط خارجی وجود دارد. در مذاکرات وین نباید هیچ یک از آنها متوقف شود، سیاست خارجی، سیستم بانکی، نفت، تجارت و …. اجرای برنامه های مرتبط رمز موفقیت کشور است. تداوم این رویکرد بیانگر سیاستی واقع بینانه و تعاملی است که اجرای آن تنها به نفع ملت ایران تلقی نمی شود.

رهبر معظم انقلاب در شماره دوم فرمودند تیم مذاکره کننده ما بحمدالله با زورگویی و تبذیر مخالف است و بی شک با توفیق الهی مخالفت خواهد کرد. اینجاست که افراد متدین، انقلابیون، افراد جاه طلب، زحمتکشان کار می کنند. اگر انتقادی هستید، خوش بین باشید، نه بدبین. دوم، کسانی که در این زمینه کار می کنند نباید ضعیف شوند. امید مردم را نباید سست کرد، یعنی نمی شود اینطور حرف زد [ناامید بشوند]. ».

حمایت های تیم مذاکره کننده رهبر معظم انقلاب نشان می دهد که در این عرصه افراد قابل اعتماد، با تجربه، قابل اعتماد و اعضای محترم ارکان مختلف نظام حضور دارند. آنها خط قرمزی را دنبال می کنند که رهبر معظم انقلاب به عنوان یک سیاست مشخص و مصوب شورای عالی امنیت ملی که در وین با آمریکا مخالفت کردند.

نکته مهم این است که ادامه مذاکرات برای رفع تحریم ها در دولت جدید در چارچوب نظر کارشناسی مسئولان به ویژه اعضای شورای عالی امنیت ملی و در چارچوب تعیین شده از سوی مذاکره کنندگان در حال انجام است. دایره. گزارش ها و صورتجلسه مذاکرات به مسئولان ارشد نظام ارائه شد و رهبر معظم انقلاب نیز با راهنمایی ها و دستورالعمل های حمایتی خود از حاضران در مذاکرات حمایت کردند. در این مرحله باید از نیروهای دیپلماتیک حمایت شود و مذاکره کنندگان باید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

لازم به ذکر است که این گفت وگوها بسیار سخت کاری و رویارویی دیپلماتیک است. گفت‌وگو با قدرت‌های بزرگ جهان که سابقه طولانی در مقابله با ایران دارد، نیازمند هوشیاری، هوشمندی، شجاعت و مشورت است و کارشناسان باید با انتقاد سازنده از هرگونه اقدامی که باعث تضعیف تیم مذاکره‌کننده می‌شود، خودداری کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سومین شماره خود به بدهی آمریکا پرداختند: «مجرم آن طرف است. آنها خودشان هم اکنون در این هرج و مرج گیر کرده اند. یعنی طرفی که اشتباه کرد و قرارداد را پاره کرد، حالا به قول خودشان الان احساس می کند در بن بست گیر کرده است. خدا را شکر [نمی‌کنیم]. سختی ها را تحمل کردیم. ما سختی ها را پشت سر گذاشته ایم و با توفیق الهی بر مشکلات دیگر نیز فائق خواهیم آمد».

این سخنان رهبر انقلاب به کارشکنی ها و لجاجت های آمریکا اشاره دارد که به دلیل تداوم بی توجهی ها، از مذاکرات غفلت کرده است. ایالات متحده به طور غیر قابل توجیهی از یک معاهده بین المللی که توسط شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده است خارج شده و تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کرده است. امروز آمریکا به جای اتخاذ تصمیمات سیاسی مورد نیاز برای دستیابی به توافق، از عملیات روانی خود برای به تعویق انداختن توافق نهایی با سنگ اندازی و کارشکنی استفاده می کند. ایران به عنوان کشوری که به برجام پایبند بوده و به تعهدات خود در برجام عمل می کند، به اجماع نرسیده است. ایران در خط قرمز بیانیه خود قرار دارد و آمریکایی ها با تاخیر در این تصمیم متوقف شده اند. انتقاد سه کشور اروپایی عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین چین و روسیه از بیهوده بودن مذاکرات آمریکا نشان از انزوای واشنگتن در این زمینه دارد. امروزه ناتوانی آمریکا در تصمیم گیری سیاسی دلیل اصلی شکست مذاکرات است و تاخیر این کشور در از سرگیری برجام باعث شده است که آمریکا شانس کمی برای بازگشت به برجام نداشته باشد.

البته رهنمودهای سه گانه رهبر معظم انقلاب چراغ راه رهبران جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات است و دامنه حرکت نیز تامین منافع ملت ایران است. مردم ایران جز توافقی آبرومندانه و پایدار که به رفع تحریم های ظالمانه منجر شود، راضی نیستند و بدون اتکا به مذاکره با کشور، با تمام توان داخلی خود به پیش خواهند رفت.

* منتشر شده در سایت KHAMENEI.IR/ در تاریخ 7 فروردین 1401

دکمه بازگشت به بالا