عمومی

سندروم خبر بد! – پرتال پارسی

روح ما دائماً توسط اخبار بد تیراندازی می شود.

به گزارش پرتال پارسی رسالت او نوشت: «وقتی حوادث غم انگیز و غم انگیز رخ می دهد، روح کلیسا برای مدت طولانی شکسته خواهد شد. در این صورت جامعه دوران سختی را تا بازگشت به حالت عادی پشت سر خواهد گذاشت. اما مشکل زمانی تشدید می شود که چرخه رویدادها تکرار شود و ابعاد آن پیوسته باشد. در برخی جوامع شنیدن اخبار بد تعجب آور نیست و مردم تقریباً به اخبار بد و غم انگیز عادت کرده اند، اما شنیدن اخبار بد هنوز آسان نیست. با این حال، این مشکل با تکرارهای مکرر به یک امر عادی تبدیل شده است. در عین حال رسانه ها به اتفاقات بی اعتنایی می کنند و فقط اخبار خوب یا خنثی را منتشر می کنند. بنابراین روح جامعه دائماً در معرض اخبار منفی است و نمی توان نسبت به این اخبار بی تفاوت بود، اما نباید باج خواهی کرد.

ارائه اخبار کاملاً احساسی است، اما اگر هر مقوله ای از حد فراتر رود و به عادت تبدیل شود، کار زندگی روزمره را مختل می کند. درست است که اخبار منفی در زندگی روزمره زیاد است، اما چقدر بر شرایط کنترل داریم و چگونه مشکلات را حل می کنیم؟ اکثر ما منفعل هستیم و نمی توانیم اوضاع را کنترل کنیم. ما فقط بازار رسانه را داغ می کنیم و نتیجه آن بدتر شدن سلامت روان است. آیا دلیلی برای پیگیری اخبار منفی، یافتن راه حلی برای بازنشر آن و برداشتن گامی سازنده در جهت رفع آن بوده است؟ این خبر بد فقط مربوط به جامعه نیست. به عنوان مثال مردم به اخبار طلاق سلبریتی ها توجه بیشتری می کنند و فرقی نمی کند به رفاه ما کمک کند یا خیر، در زندگی ما تاثیر دارد.

هر چه موضوعات داغ تر، احساس ما مرتبط تر است. حتی گاهی در انتشار اخبار نادرست و پیام های منفی از یکدیگر پیشی می گیریم. مشایی این موضوع را یکی از آسیب های جامعه برشمرد و گفت: ما هستیم که اخبار را می سنجیم و به محض بالا آمدن آن را به اشتراک می گذاریم.

اکثر مردم صبح ها برای بررسی فضای مجازی و تماشای اخبار بد از خواب بیدار می شوند، اما چرا دنبال کردن اخبار تلخ به یک عادت تبدیل شده است؟ مشایخی می گوید: در روانشناسی اعتیاد ما هر گونه رفتار فرار را می شناسیم. در علوم رفتاری، اعتیاد را عادت اجتناب از رفتار تعریف می کنیم. گاهی اوقات با خواندن اخبار و اتفاقات اطرافمان احساس غریبی می کنیم. این یک احساس سرگرم کننده است. با زیاد شدن روزنامه ها و کمرنگ شدن فضای مجازی، بسیاری از مردم به محض خرید روزنامه ابتدا به سراغ اخبار واقعه می رفتند و از قتل، سرقت، جنایت و … مطلع می شدند. در حال حاضر تعداد این افراد در جامعه رشد چشمگیری داشته است. آنها دوست دارند اخبار بد را بخوانند و اگر خیلی ناراحت کننده باشد باز هم با هیجان به آن گوش می دهند. به عبارت دیگر، مغز و سیستم ذهنی واکنش متفاوتی به این نوآوری نشان می دهند. این واکنش در سیر تکاملی ما کشف نشده است و انسان از زمان تکامل همواره از هر موضوع تهدیدآمیزی دوری کرده و یا برای مصون ماندن از خطر دست به اقدامات خصمانه زده است. اما در حال حاضر، خبر بد دیگر یک تهدید نیست. مردم اخبار بد را با هیجان خاصی تماشا می کنند و اغلب در گفتگوهای روزانه خود خبرهای بدی را می گویند.

“ما به شنیدن اخبار بد عادت کرده ایم. زمانی که خانواده، دوستان و حتی در یک گروه مجازی هستیم ناخودآگاه و ناخودآگاه درباره اخبار منفی صحبت می کنیم. ما اغلب نقش قربانی را بر عهده می گیریم و وضعیت را غیرقابل تحمل توصیف می کنیم، تنها در صورتی پذیرفته می شود که این شکل را در نظر بگیریم. گاهی اوقات وقتی اتفاق خوبی در زندگی ما می افتد، نمی توانیم کسی را پیدا کنیم که بتواند خبرهای خوبی برای ما به ارمغان بیاورد. ما از گفتن هر چیزی که ما را خوشحال می کند خجالت می کشیم.»

بر اساس نظریه «چرخش منفی»، ذهن انسان تمایل به مطالعه و توجه به چیزهای منفی دارد، به همین دلیل است که امروزه این تصور غلط در بین برخی وجود دارد که فروش «اخبار بد» زیاد است. در همین راستا «مژده ارشادی» – روان درمانگر – درباره تأثیر اخبار منفی بر روان افراد جامعه می گوید: لزوم تعامل در این دوران امری بدیهی است. این نیاز فقط بین یک فرد و یک فرد نیست، این تعامل در قالب رابطه بین یک فرد و یک گروه و گروهی از افراد دیگر در هر کجا و در هر زمان تعریف می شود. این ارتباط از طریق ابزارهایی ایجاد می شود که نقش بسیار مهمی در زندگی امروز ما دارند. یکی از مهم ترین تأثیرات تعامل با دنیای اطراف ما این است که مردم نسبت به گذشته به اخبار، اطلاعات و محتوای متنوع دسترسی بیشتری دارند. وی ادامه داد: امروز شاهد غلبه دنیای مجازی بر واقعیت هستیم، یعنی بر اساس تصمیمات چند فضای سیستمی و رسانه ای می توان واقعیت های موجود در جامعه را از بین برد و اتفاقاتی را که در فضای مجازی وجود ندارد جایگزین کرد. حقایق “.

وی گفت: در دنیای امروز دسترسی به امکانات نسبت به نسل های گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است اما این امکانات به معنای آرامش در جامعه امروزی نیست. یکی از پیامدهای وجود امکانات در جامعه، کاهش تحمل مردم نسبت به اتفاقات منفی و اخبار منفی است. دسترسی به اخبار و اطلاعات یکی از نیازهای طبیعی هر فرد است. مؤلفه روانی قدرت برای هر فردی از اهمیت بالایی برخوردار است و کسب دانش و آگاهی موجب افزایش قدرت، تأثیر و تأثیرگذاری فرد می شود.

وی گفت: زمانی که بار روحی، روانی و جسمی اخبار بد به اوج خود برسد، مردم نمی توانند با استرس و افسردگی کنار بیایند. استرس ناشی از اخبار ناگوار بسیار مضر، منزجر کننده، زندگی اجتماعی و آرامش جامعه را مختل می کند، ذهن را از بین می برد، باعث تشدید و ترس افراد می شود و همچنین در زندگی اجتماعی و روابط خانوادگی افراد تأثیر عمیقی دارد. یکی از پیامدهای انبوه خبرهای بد در فضاهای مختلف ایجاد پرونده های وکالتی یا آسیب ثانویه است. هنگامی که فردی به شدت آسیب می بیند، به این آسیب جدی آسیب می گویند. بنابراین وقتی فردی دچار این آسیب می شود، الگوهای رفتاری خاصی دارد و مسخ می شود. این فرد حقایق را انکار می کند، هیچ واکنش طبیعی به رویدادها ندارد و دچار اضطراب یا اختلال استرس پس از سانحه می شود. مواجهه مداوم با این رویدادهای انسانی باعث ایجاد ترس، بی اعتمادی و بی اعتمادی می شود. بنابراین منجر به اضطراب و اختلالات خلقی و افسردگی به ویژه در کودکان و نوجوانان می شود.

ارشادی به دنبال راه های موثر برای جلوگیری از اخبار بد بعدی است: «شنیدن مداوم اخبار منفی از فضای مجازی و واقعی باعث ضعف جسمی و روحی، بدخلقی، عصبانیت و اضطراب می شود. بنابراین، پیروی از این شرایط چه فوایدی دارد و تا چه اندازه به ما برای بقا کمک می کند؟ یکی از اقدامات پیشگیرانه سنجش مخاطب و دسته بندی اخبار است. یعنی در هنگام پخش باید به سن افراد جمع شده، عدم تناسب اخبار به جوانان توجه کنیم. گاهی لازم است از مسائل منفی دوری کنیم و از شرکت در بحث های پیرامون اخبار منفی خودداری کنیم. «ما باید به دنبال منبعی موثق باشیم که صحت خبر را بپذیرد و به خبر خوب به اندازه خبر بد ارزش دهد و تمام تلاش خود را برای ایجاد فضای سازنده یعنی انتشار خبر خوب به کار گیرد. ” به دیگران “.

این روان درمانگر بیان می کند: مدیریت ذهنی موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود. افراد می توانند از تکنیک های تمرکز حواس برای سنجش میزان تحمل خود در برابر اخبار تلخ استفاده کنند و همچنین از افراد مورد اعتماد یا گروه درمانی در شبکه های اجتماعی برای کاهش استرس ناشی از شنیدن اخبار بد استفاده کنند. در مواجهه با اخبار بد، مهم است که درباره جنبه‌های مختلف ماجرا سؤالاتی مطرح و پاسخ داده شود و از تلویزیون، اینترنت، روزنامه‌ها و سایت‌های خبری به درستی و مؤثر استفاده شود.»

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا