عمومی

سلام دوباره زنان به استادیوم آزادی/دختران آبی خوشحال آمدند، خوشحال‌تر برگشتند

پنجشنبه گذشته، سومین روز از شهریور ماه، بانوان و دختران ایرانی برای اولین بار در ورزشگاه به تماشای مسابقه فوتبال لیگ برتر ایران پرداختند و تیم محبوب خود را تشویق کردند. تیم فوتبال “استگل” نیز با شکست یک بر صفر “مس کرمان”، آبی پوشان حاضر در ورزشگاه را بدرقه کرد.

پرتال پارسی پلاس – کبریا حسین زاده:به شوهرم گفتم باورم نمی‌شود تا اینکه وارد استادیوم شدم و نشستم. وقتی رسیدم، از نیمه اول چیزی نفهمیدم، برای همین گریه کردم.» آهی خالصانه کشید و در چمن سبز فرو رفت.

آنها چندین مایل پیاده روی کردند تا به بازی تیم محبوبشان استقلال برسند. یکی از بندرعباس به همراه برادرش و دیگری از یزد به همراه پدرش برای تماشای مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران برای اولین بار در ورزشگاه آزادی آمده بودند.

برخی هنوز باورشان نمی شود که وارد ورزشگاه آزادی شده اند و دخترانی هستند که پس از عبور از تونل به سجده می افتند و اشک شوق می گریند.

سلام مجدد، خانم ها/دختران آبی پوش در ورزشگاه آزادی، خوشحالم که اینجا هستم، خوشحالم که برگشتم

با ممنوعیت های موجود در ورزشگاه آشنا شوید

بانوان برای رفتن به ورزشگاه آزادی و تماشای یکی از بازی‌های لیگ برتر ایران (استکلال تهران و مس کرمان) باید از شش دروازه عبور کنند که سه تای آن‌ها نمایش فیزیکی است.

دروازه اول ورودی پارکینگ است که بلیط ها در آن بررسی می شود. گیت بعدی چک بلیط و بلافاصله پس از آن اولین گیت چک فیزیکی است. آوردن لوازم آرایشی، بطری یا ظروف آب، دستمال کاغذی، پاوربانک، شارژر، حتی کاغذ و خودکار ممنوع است، کسانی که این وسایل را به همراه دارند باید با مسئولیت خود در گاوصندوق بگذارند و به پارکینگ بروند و داخل آن بگذارند. اقلام اضافی و با وسیله نقلیه خود برگردند.

به ورزشگاه آزادی خوش آمدید

پس از عبور از اولین گیت چک، درهای آهنی با نمایش بارکد بلیط باز می شوند. گاهی اوقات دو نفر از طریق میله ها بلیط نشان می دهند و یک قدم به آزادی نزدیک می شوند. باز هم معاینه فیزیکی انجام می شود. نیروهای امنیتی تمام تلاش خود را می کنند تا مزاحم کسی نشوند و تماشاگران را به سمت اتوبوس های همان شرکتی که در مقابل تونل 2A صف کشیده اند هدایت کنند.

قبل از تونل، بارکد بلیط ها یک بار دیگر خوانده می شود و دوباره مورد بررسی فیزیکی قرار می گیرد، این بار حتی بلیط های کاغذی را باید روی زمین انداخت. پس از آن ماموران زن حراست برای تماشاگران آرزوی تماشای مسابقه را دارند. پس از خروج از تونل، چند زن و دختر با فریاد از آزادی استقبال کردند.

سلام مجدد، خانم ها/دختران آبی پوش در ورزشگاه آزادی، خوشحالم که اینجا هستم، خوشحالم که برگشتم

صدای من را زنده از استادیوم آزادی می شنوید!

برای دیدار استقلال تهران و مس کرمان 500 بلیت برای بانوان در نظر گرفته شد و بسیاری از تماشاگران برای تهیه بلیت با مشکل مواجه شدند. و برخی از بازار سیاه برای هر بلیت 100 هزار تومان پرداخت می کردند، اما چون هیچ کدام بارکد نداشتند، سعی می کردند فردی را با بلیت بارکدخوان دنبال کنند.

بسیاری از تماشاگرانی که برای اولین بار به ورزشگاه «آزادی» آمده اند شادی خود را با دیگران تقسیم می کنند. برخی شادی خود را با تماس ویدیویی با دوستان یا اعضای خانواده که نتوانستند بلیت بخرند به اشتراک می گذارند، برخی دیگر بازی را به صورت زنده در رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، و برخی دیگر می خواهند از خوشحالی پرواز کنند.

آنها از یک سالگی تا 60 سالگی برای تماشای فوتبال می آیند. عده ای هم تا پای در کنار همسر، برادر یا پسرشان بودند و بعد از هم جدا شدند.

برای دومین بار به ورزشگاه آمدم، پرسپولیسی هستم، اما شوهرم استقلالی است، او اصرار داشت که به ورزشگاه بیایم، برایم بلیت خرید و من با دختر یک ساله ام آمدم. . تماشای بازی در ورزشگاه یک چیز است. من خیلی خوش می گذرانم.”

سلام مجدد، خانم ها/دختران آبی پوش در ورزشگاه آزادی، خوشحالم که اینجا هستم، خوشحالم که برگشتم

حضور زنان یک شوک فرهنگی مثبت برای سکوها!

بازیکنان هر دو تیم وارد زمین بازی می شوند. بیشتر صندلی ها را هواداران استقلال پر کردند. چند هوادار مس کرمان فضای کوچکی در طبقه دوم آزادی را اشغال کرده اند. سوت شروع بازی به گوش می رسد و تشویق تماشاگران لحظه ای قطع نمی شود. نه شعارهای نامناسب داده می شود، نه توهین آمیز است و همه تلاش می کنند تماشاگر خوبی باشند، بنابراین سینا کهلهار، معاون فرهنگی و ورزشی وزارت ورزش و جوانان در توییتی نوشت: «حضور بانوان در ورزشگاه آزادی. یک اتفاق خوشایند، بهبود قابل توجهی در جو متمدنانه بود، به ویژه شعارهای هواداران. حضور و احترام بانوان در فرهنگ ایرانی، شوک فرهنگی مثبتی برای تریبون ها و فرهنگ هواداران باشد.

در میان رنگ های آبی، گروهی از دختران جوان با بلوزهای قرمز وارد می شوند و توجه هواداران را به خود جلب می کنند، آنها تیم ملی فوتبال جوانان هستند که برای تماشای بازی از نزدیک آمده اند.

اولین بلیط رو خریدم!

کمی دورتر، زنی مسن با پلیس درگیر است. او از تشویق تماشاگران تیم محبوبش خسته شده است و دوست دارد بازی را در جاده و جایی که به او راه نمی دهند تماشا کند: «به محض باز شدن زمین فروش، بلیت خریدم. فکر می کنم اولین نفری بودم که بلیط بازی را خریدم. می دانید من خودم فوتبالیست بودم و از ابتدا از استقلال حمایت می کردم و حالا آمدم بازی را از نزدیک ببینم.

تلفنش زنگ خورد، بابا همه اومدن عکس بگیرن، هیچکس بازی رو نگاه نمیکنه، حوصله ام سر رفته. تلفن را قطع می کند و برای خرید آب به بوفه می رود.

بوفه ویژه بانوان قیمت فوق العاده ای دارد. بوفه به آب میوه، لیوان آب معدنی، تخم مرغ، بیسکویت و ساندویچ محدود می شود. هر لیوان آب 10000 تومان، هر بسته آب میوه کوچک 25000 تومان.

توالت های استادیوم را هم با تابلوی مخصوص خانم ها سر می زنم! درهایش شکسته است، هیچ کدام بسته نمی شود.

سلام مجدد، خانم ها/دختران آبی پوش در ورزشگاه آزادی، خوشحالم که اینجا هستم، خوشحالم که برگشتم

24 ساعت از بندرعباس تا آزادی غیر ممکن است!

نیمه اول بدون رد و بدل شدن گل دو تیم در حالی به پایان رسید که گروه سرود شهید فرجی و 313 به خواندن یک بیت پرداختند. طرفداران سعی می کنند به قسمت هایی بروند که ورود به آنها رایگان است. برخی از همه جهات عکس می گیرند. مریم سعی می کند سلفی بگیرد و با دیدن من از من می خواهد که عکس بگیرم. به محض اینکه گوشیشو به من میده باتریش تموم میشه. با گوشیم ازش عکس می گیرم و اون شماره اش رو بهم می ده تا عکس ها رو براش بفرستم. او 22 ساله بود و 24 ساعت از بندرعباس به تهران سفر کرد. او به همراه برادرش آمده بود تا بازی تیم محبوبش را از نزدیک تماشا کند. آنها شب را در هتل می گذرانند و سپس به شهر خود باز می گردند.

فاطمه با مادر، دختر و همسرش از اهواز آمده است: «چند روزی است که تهران بودیم. شوهرم گفت بازی را ببین و بعد برگرد. چه اهواز باشد چه تهران، ما به عنوان یک خانواده عاشق استقلال هستیم. الان با آشناهام تماس میگیرم و تک تکشون رو تمیز میکنم. ما برای اولین بار به ورزشگاه آمدیم و خیلی شلوغ بود. شوهرم خبر نداشت، برای همه ما بلیط گرفته بود، اما نمی داد. جلوی در خواستیم وارد شویم.»

زهرا برای تماشای بازی با پدرش از یزد آمده بود. هشت ساعت گذشت و او با محبت فراوان بازی را تماشا کرد و کلاه استقلال را روی سرش تنگ کرد.

سلام مجدد، خانم ها/دختران آبی پوش در ورزشگاه آزادی، خوشحالم که اینجا هستم، خوشحالم که برگشتم

بازی تمام شد، زمین دختران خالی نمی ماند!

این بازی با یک گل به سود استقلال به پایان رسید، زنان و دختران حاضر به ترک ورزشگاه نیستند چرا که برادران، پدران و همسرانشان با آنها به ورزشگاه آزادی رفتند. حتی هواداران مرد نیز با تشویق زنان حضور خود را در ورزشگاه اعلام می کنند. بازیکنان نیز برای قدردانی از حمایت هواداران به جایگاه بانوان می آیند. امید است این روزها تکرار و تداوم داشته باشد. در صورت مهیا بودن شرایط به نظر می رسد تیم هایی تشکیل شده اند تا زیرساخت های ورزشگاه های شهرهای مختلف را بررسی کنند تا بانوان بیشتری در ورزشگاه حضور داشته باشند و فضای خانوادگی برای تماشای فوتبال ایجاد شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا