عمومی

سرخابی‌ها و یک دام اقتصادی بزرگ

مهمتر از همه، پول حاصل از خرید سهام مردم به جای زیرساخت های کلان صرف هزینه های جاری می شود. کمیته هزینه باید جلوی آن انحراف را می گرفت، اما آیا این اتفاق افتاد؟

به گزارش پرتال پارسی دنیای اقتصاد وی نوشت: همانطور که می دانید مدتی پیش 10 درصد از سهام باشگاه های پرسپولیس و استقلال در فرابورس عرضه شد و عواید آن نصیب نابینایان شد. بر این اساس حدود 350 میلیارد تنگه به ​​حساب هر یک از دو باشگاه واریز شد. در خصوص نحوه هزینه کرد این پول سوالات زیادی وجود دارد و به نظر می رسد برای این منظور «کمیسیون هزینه ای» با مشارکت رئیس سازمان خصوصی سازی تشکیل شده است. مهمتر از همه، پول حاصل از خرید سهام مردم به جای زیرساخت های کلان صرف هزینه های جاری می شود. کمیته هزینه باید جلوی آن انحراف را می گرفت، اما آیا این اتفاق افتاد؟ ما مطمئن نیستیم.

پرسپولیس حداقل در یک مورد از محل فروش سهام از آنتونی استوکس بازیکن سابق تیم مجوز تسویه حساب دریافت کرد. به این ترتیب اصل خرید، نوع مشارکت و کیفیت قرارداد با باشگاه پرسپولیس که «اشتباه فاحش» مدیران سابق این باشگاه بود، اکنون مستقیماً این ادعا را از پول مردم حذف می‌کند. بازیکنی که قبلاً 150 هزار دلار می گرفت، حالا 100 هزار دلار دیگر دریافت می کند، همه اینها به قیمت دقایق حضورش در میدان پرسپولیس و به زحمت به 100 دقیقه می رسد! محمدحسین کنعانی زادگان، محمد انصاری و … از پرسپولیس. پول سایر طلبکاران نیز از آنجا پرداخت می شود.

تاکنون در این صورت بدهی های قدیمی بازپرداخت می شود و صرف هزینه برای فروش سهام منطقی است اما بیم آن می رود که پرسپولیس و استقلال با حمایت این ارزها به تخت پادشاهی بیایند. بازار نقل و انتقالات همین الان پرسپولیس که تا چندی پیش دچار بحران دوقطبی بود، نقل و انتقالات فشرده ای را آغاز کرده و چند بازیکن نامی جذب کرده است. در گزارشی در روزنامه ورزشی آمده است که قرارداد علیرضا بیرانوند در پرسپولیس در فصل اول 12 میلیارد تومان بوده که رقم بسیار بالایی است. اگر این خبر صحت داشته باشد و آن را مبنا قرار دهیم، می توان گفت دستمزد باقیمانده خریدها نیز به همین میزان است. بعید است مدیران پرسپولیس بدون انتظار پول از فروش سهام متحمل چنین هزینه های فوق العاده ای شوند.

فروش 10 درصد باشگاه و گذاشتن پول در جیب چند بازیکن، رویکرد وحشتناکی است. چیزی که باعث تورم کاذب و تخریب بیشتر بازار می شود. واریز وجوه به حساب پرسپولیس و استقلال شرایط وسوسه انگیزی است. جایی که می توان برای ساخت سازه ها، ساخت زمین تمرین و کار در فوتبال معمولی و دو برابر شدن سرمایه باشگاه هزینه کرد، می توان از آن برای انفجار بمب نقل و انتقالات و جلب رضایت کوتاه مدت هواداران استفاده کرد. امیدواریم نابینایان در دام لذت های زودگذر نیفتند. اگر سالی 10 درصد سهام پرسپولیس و استقلال را بخرند و یک فصل با او باشگاه را اداره کنند، واویلاست است. مثل مردی است که کلیه های خود را می فروشد و می خورد. – فردا چطور؟

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا