عمومی

زنگ خطر بحران کم آبی در کرمانشاه به صدا در آمد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین – گروه استان ها – رویا وابستگی: یکی از معضلات مهم زیست محیطی بحران کم آبی است و امروزه به دلیل کمبود منابع آبی و کاهش بارندگی و شرایط جوی و عدم مدیریت صحیح در بخش آب شاهد مشکلات زیادی در این زمینه هستیم. خشکسالی های مکرر در استان کرمانشاه و عدم استفاده صحیح از منابع آبی موجب کم آبی در بخش کشاورزی و صنعت شده است و اگر اقدامات پیشگیرانه و موثر در این زمینه انجام نشود شاهد بحران و تنش آبی خواهیم بود. به زودی در کرمانشاه

مدیریت صحیح منابع آب در استان کرمانشاه در شرایط کمبود بارندگی و برداشت روزافزون از سفره های آب زیرزمینی و کاهش شدید منابع، موضوع مهمی است.

محدودیت منابع آب از نظر کمی و کیفی، استفاده نادرست از منابع آب سطحی و زیرزمینی، برنامه ریزی اصولی و نادرست استفاده از آب موجود، نگرانی از پیامدهای کم آبی و تشدید بحران آب را افزایش داده است.

کمبود بارندگی و افزایش برداشت از سفره های زیرزمینی منجر به کاهش شدید منابع آبی شده و استفاده بهینه از آب هنوز به فرهنگ تبدیل نشده است و تامین آب عمدتاً در حوزه تولید و مدیریت تامین در ارتباط است. به مجموعه اقدامات انجام شده تاکنون توجه چندانی به آب و مصرف آن شده است.

برای اصلاح الگوی مصرف باید آموزش توسط رسانه های جمعی و نهادهای اجتماعی ساماندهی شود و ضرورت صرفه جویی در مصرف آب و حفظ منابع آب و همچنین خطرات و بحران های ناشی از کمبودها به وضوح برای مردم تبیین شود.

در کرمانشاه بحران کم آبی زنگ خطر را به صدا درآورده است

مدیران استانی بارها بر معضل خشکسالی و کمبود بارندگی و کاهش منابع آبی در استان تاکید کرده اند و رضا داودی نیز در مراسم افتتاح پروژه آبرسانی روستای توح لطیف در بخش ماهیدشت. شهر کرمانشاه تنش آبی در 600 روستای استان را یادآور شد و گفت: پروژه هایی برای تامین آب فاضلاب استان برای بهبود وضعیت رفاهی شرکت آب و مشترکان و کاهش اثرات خشکسالی و خشکسالی در دست اجراست. بحران آب. این روستاها در دستور کار او هستند.

مدیرکل شرکت آبفای استان کرمانشاه گفت: برنامه و تلاش ما این است که در تابستان پیش رو به کمترین میزان فشار آب برسیم که این امر مستلزم تخصیص به موقع اعتبارات لازم است.

سدهای استان 47 درصد ظرفیت خود را دارند

در گفتگو با خبرنگار محمودرضا شهلایی آنلاین: بر اساس میزان بارندگی استان کرمانشاه تا 14 دی ماه این رقم 78.3 میلی متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11 درصد و نسبت به میانگین بلندمدت 48 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه 12 مخزن وجود دارد، افزود: با وجود اینکه ظرفیت کل سدهای استان یک میلیارد و 350 میلیون متر مکعب است، در حال حاضر تنها 631 میلیون مترمکعب معادل 47 درصد پر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه درباره کاهش بارندگی ها اظهار کرد: به دلیل کمبود بارندگی، وضعیت سدهای استان کرمانشاه مساعد نیست و می توان امیدوار بود که وضعیت این سدها به سطح بهتری ارتقا یابد. در فصل زمستان با موفقیت باران می بارد.

شهلایی در پایان با بیان اینکه لازم است مصرف آب در استان کرمانشاه بیشتر مدیریت شود، گفت: در صورت عدم مدیریت مصرف آب در فصل تابستان به دلیل کمبود آب مورد نیاز استان با مشکل جدی مواجه خواهیم شد.

در کرمانشاه بحران کم آبی زنگ خطر را به صدا درآورده است

همه دستگاه ها برای جلوگیری از بحران آب در کرمانشاه فعال شوند

در گفت و گو با خبرنگار افشین یگانه آنلاین، مهم ترین عامل بحران آب، خشکسالی های پی در پی و کمبود بارندگی در استان کرمانشاه بر اثر تغییرات اقلیمی و جوی است. عدم مدیریت به موقع منابع آبی استان کرمانشاه را در آینده نزدیک دچار تنش آبی خواهد کرد.

وی افزود: باید اقدامات متعددی برای جلوگیری از بروز بحران آب در استان انجام شود و نهادهای ذیربط از جمله شرکت آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی و آبفا با جدیت در این زمینه تلاش کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه بیان کرد: شرکت آب منطقه ای چاه های غیرمجاز را تایید و علامت گذاری کند تا سطح مخازن آب زیرزمینی پایین نیاید.

وی ادامه داد: در بخش کشاورزی استان دو موضوع مهم وجود دارد که اول بحث ممنوعیت کشت محصولات پرآب و غیر استراتژیک و دوم بحث نظارت و کنترل کشاورزی است. . استفاده از چاه های مجاز با نصب کنتور برای جلوگیری از استفاده بیش از حد چاه ها را محدود نکنید.

یگانه بیان کرد: در صنعت، شرکت ها و کارخانجات می توانند به جای حفر چاه های عمیق از پساب تصفیه خانه های فاضلاب برای تامین آب مصرفی استفاده کنند و در صورتی که صنعت و آبفای استان ارتباط خوب و موثری در این زمینه داشته باشند. اگر فاضلاب تصفیه خانه ها در اختیار صنعت قرار گیرد بخشی از مشکل آب استان حل می شود.

در کرمانشاه بحران کم آبی زنگ خطر را به صدا درآورده است

وی اقدامات مناسب و به موقع نهادهای ذیربط را برای حفظ آب های سطحی و زیرزمینی و آب شرب استان کرمانشاه ذکر کرد و گفت: در قانون مدیریت بحران مقرر شده است که دستگاه ها باید محتوا را برای گزارش و گزارش در اختیار رسانه ها قرار دهند. در مورد برنامه های آنها

یگانه نقش رسانه های جمعی و آگاهی و آموزش مردم را در پیشگیری از بحران آب در استان یادآور شد و گفت: صدا و سیما، روزنامه ها و خبرگزاری ها باید به این مهم توجه بیشتری داشته باشند و مردم را نسبت به کم آبی و کم آبی آگاه کنند. راه های صرفه جویی در مصرف آب

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر اطلاع رسانی و آگاهی در خصوص کم آبی در استان مناسب نیست و مردم از بحران آب در استان نگران هستند و احتمال بحران آب در کرمانشاه وجود دارد و باید به مسئولان اطلاع رسانی شود. مردم آمدند تا به ما کمک کنند تا بدون مشکل از وضعیت فعلی خارج شویم.

وی با اشاره به بحران آب در مناطق همجوار در سال گذشته گفت: با استفاده از تجربه شرایط مشابه در سایر استان ها می توان با اقدام سریع و صحیح از بحران آب جلوگیری کرد.

اثرات مخرب خشکسالی تابستان آینده باید بررسی شود

طهماسب نجفی در کمپ آب شرب استان کرمانشاه گفت: با توجه به بحران خشکسالی و کاهش بارندگی، قرارگاه آب شرب کرمانشاه متعهد است در برنامه ای ملموس و پایدار منابع آبی مناسب را برای کاهش اثرات مخرب خشکسالی فراهم کند. آب آشامیدنی و آب لازم باغات تابستان آینده.

در کرمانشاه بحران کم آبی زنگ خطر را به صدا درآورده است

وی با تاکید بر اهمیت ویژه این اردو گفت: جلسات کارشناسی در زیر مجموعه این کمپ باید با مشارکت آب منطقه ای، AFA و سایر ارگان های عضو به طور کامل فعال شود.

سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمانشاه گفت: در صورت وجود مسائل و مشکلاتی که در این جلسات کارشناسی قابل حل نباشد، در قرارگاه تصمیم گیری می شود.

نجفی یادآور شد: با توجه به خشکسالی شدید در کشور و استان کرمانشاه، قرارگاه تمام تلاش گروه های عضو را با اولویت تامین آب شرب و حفظ باغات کشاورزی به کار گرفت.

وی ادامه داد: پروژه خط لوله آب شرب کارند با توجه به پایان قرارداد پیمانکار قبلی با پیمانکار جدید ادامه می یابد و طبق وعده آبفا تا اردیبهشت ماه به بهره برداری می رسد.

دکمه بازگشت به بالا