عمومی

رییس جمهور سیاست دولت برای کاهش رنج مردم از گرانی‌ها را تبیین کرد

رئیس جمهور تورم 40 درصدی برای چهار سال را عامل اصلی تورم عنوان کرد و گفت: اقدامات دولت برای مهار تورم و تورم در ماه های آینده در حال کاهش است.

به گزارش پرتال پارسی، به نقل از خبرگزاری ایرنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر علت تورم خارج از نشست هنرمندان، تورم چهار سال گذشته را بالای 40 درصد و رشد اقتصادی نزدیک دانست. به صفر دلیل اصلی تورم: نرخ رشد کاهش یافته و در ماه های آینده کمتر و کمتر خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه هیچکس حق ندارد از تورم ساختاری فعلی برای منافع شخصی یا گروهی سوء استفاده کند، گفت: دولت در حال مبارزه با تورم و اصلاح سیاست های پولی است.

رئیس جمهور دستور منع آمد و شد را اصلی ترین برنامه معیشتی دولت در هشت ماه گذشته خواند و گفت: تورم چهار ساله و رشد اقتصادی بیش از 40 درصد و منفی یا نزدیک به صفر به قدرت خرید مردم به ویژه مردم آسیب جدی وارد کرده است. قدرت خرید.” فقیر. ” ; بنابراین مهمترین دستور کار دولت جلوگیری از جریان تورم و افزایش قدرت خرید مردم بود.

آیت الله رئیسی افزود: اتخاذ تصمیمات مهم پولی و مالی در این دوره منجر به افزایش نرخ تورم دوازده ماهه از حدود 60 درصد در شهریور 1400 به 46 درصد در اسفند 1400 شد. این کاهش بیش از 13 درصد است.

وی افزود: اقدامات دولت به این معنا نیست که قیمت کالاها و خدمات در این مدت افزایش نیافته است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه سیل تورم و رفع آن هنوز به طور کامل مهار نشده است، گفت: در دولت سیزدهم نشان دادیم که می توانیم تورم را کاهش دهیم و انشالله در ماه های آینده کاهش پیدا خواهد کرد. اقتصاد ملی را می توان به تدریج سرکوب کرد.» بقایای متورم کمر را صاف می کند.

آیت الله رئیسی ادامه داد: البته علاوه بر تورم به عنوان عامل ساختاری تورم، سوء استفاده هایی نیز وجود دارد که دستگاه های نظارتی کشور موظف به جلوگیری از آن هستند.

وی با استناد به این تورم ساختاری خاطرنشان کرد: مبارزه با عاملان خشونت یک برنامه مهم دولتی است تا اطمینان حاصل شود که منافع و مقاصد غیرقانونی فردی یا گروهی قیمت‌های اقتصادی غیرواقعی را بر مردم تحمیل نمی‌کند. «در اینجا مراقبت می‌کنند که حقوق مردم پایمال نشود.

رئیس‌جمهور در خصوص تلاش‌های دستگاه‌های نظارتی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها، گفت: تاکنون اقدامات نهادهای نظارتی در این زمینه مؤثر بوده و در برخی موارد با این اقدامات باندهای تحت فشار بر مردم شناسایی شده است. اقدامات مخرب خود را در بازار خنثی کنند.» آهسته. تدریجی

آیت الله رئیسی همچنین تاکید کرد: دولت در دو حوزه تداوم اصلاح سیاست پولی و مبارزه با مازاد عرضه به اقدامات موثر خود ادامه خواهد داد تا بتوانیم به تدریج از فشار بر جان مردم عزیز بکاهیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا