استان ها

روشی برای بهبود خودمراقبتی در بیماران دچار سکته قلبی

دانشمندان کشور در یک مطالعه جدید با استفاده از روش مانیتورینگ تلفنی توانستند خودمراقبتی بیماران جراحی قلب ترخیص شده از بیمارستان را بهبود بخشند.

به گزارش پرتال پارسی، امروزه بیماری های قلبی عروقی یکی از شایع ترین بیماری هایی است که باعث ناتوانی و مرگ می شود. بیماری های قلبی عروقی باعث آسیب به قلب و عروق خونی یعنی شریان ها و سیاهرگ ها می شود و یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است. بر اساس آمارهای موجود در ایران، 46 درصد مرگ و میرها به دلیل بیماری های قلبی و عروقی است. در میان مشکلات قلبی، سکته مغزی یا انفارکتوس میوکارد یکی از مهمترین آنهاست. این بیماری آسیب به بخشی از قلب است که به دلیل انسداد عروق ویروس کرونا و از بین رفتن جریان خون در این ناحیه رخ می دهد. چنین مشکلی منجر به اختلال در اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده و تخریب سلول های آن ناحیه از قلب می شود.

به گفته متخصصان، معمولاً در هفته ها و ماه های بعد از سکته قلبی، اکثر بیماران به دلیل عود بیماری قلبی دچار ناتوانی و حتی مرگ می شوند. این بیماران با شرایط عمومی خوب و دریافت توصیه های پزشکی در مورد دارو، تغذیه مناسب و فعالیت بدنی روزانه از بیمارستان مرخص می شوند، اما بسیاری از آنها به طور مکرر با علائم حاد به بیمارستان بازمی گردند. بخشی از دلایل بستری شدن مجدد و بستری شدن مجدد این بیماران، نداشتن اطلاعات کافی در مورد بیماری و نحوه مراقبت از خود در منزل پس از ترخیص و به عبارتی خودمراقبتی ضعیف و بی توجهی بیمار است. برای خودش.

با توجه به اهمیت این موضوع، محققان دانشگاه علوم پزشکی همدان مطالعات ارزشمندی را انجام داده اند که به صورت علمی به بررسی تاثیر آموزش و نظارت تلفنی بر این گونه بیماران پرداخته اند.

116 بیمار مبتلا به انفارکتوس میوکارد در این مطالعه شرکت کردند. برای یک گروه از این بیماران ابتدا یک جلسه آموزش حضوری و سپس پیگیری تلفنی بلافاصله پس از ترخیص، هفته ای دو بار در ماه اول و هفته ای یک بار در ماه دوم انجام شد. در نهایت وضعیت آنها با گروه دیگری مقایسه شد.

نتایج این نظرسنجی ها نشان داده است که استفاده از پیگیری تلفنی تاثیر زیادی در بهبودی بیماران پس از ترخیص از بیمارستان دارد و با توجه به در دسترس بودن آن می توان از آموزش های ارائه شده به عنوان روش مناسبی برای پیگیری استفاده کرد. به بیماران

مهران سلمانی گبشی محقق دانشگاه علوم پزشکی همدان و همکارانش در این خصوص گفت: بر اساس نتایج این مطالعه می توان گفت آموزش تلفنی و پایش بیماران سکته قلبی باعث بهبود خودکارآمدی آنها می شود. – رفتار مراقبتی”.

آنها افزودند: با توجه به هزینه کم، در دسترس بودن و سهولت استفاده و همچنین تأثیر آموزش تلفنی بر بهبود مراقبت از خود، به نظر می رسد این روش روشی مؤثر و راحت برای نظارت بر آموزش بیماران باشد. بهتر است سمینارهای آموزشی برای پرستاران برگزار شود تا از روش های نوین آموزشی مانند پایش تلفنی از نظر رفتار و درمان بیمار در مراکز آموزشی استفاده کنند.

این یافته ها که راهی ساده برای بهبود مراقبت از خود برای افراد مبتلا به بیماری قلبی ارائه می دهد، در مجله پرستاری و مامایی ابن سینا، مجله دانشگاه علوم پزشکی همدان منتشر شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا