عمومی

دولت نهم، دولت شعارهای زیبا

نه هاشمی ، بلکه فرماندار جوان دولت هاشمی و رهبر مبارزات هاشمی در ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در منطقه نارمک ، تصور می کرد با تخریب هاشمی و جلب توجه افکار عمومی پیش کشیش خواهد رفت.

به گزارش پرتال پارسی ، این روزنامه مشرق وی نوشت: “محمود احمدی نژاد در انتخابات سال 1984 نام ناآشنایی بود و کمترین شانس را روی کاغذ در بین نامزدهای انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری داشت ، اما با وجود ناباوری ، در دور دوم هاشمی رفسنجانی را شکست داد.” وی در دور اول با کسب 19 درصد آرا به مکان دوم صعود کرد و پس از او اکبر هاشمی رفسنجانی (21 درصد) آرا را کسب کرد. وی در دور دوم با 17 میلیون و هاشمی رفسنجانی با هفت میلیون مقام ریاست جمهوری ایران را به دست آورد. در زمان انتخابات ، شهردار تهران ، علیرغم تلاش و حمایت هوادارانش ، شامل هیچ یک از گروههای اصولگرا نشد و حتی شهرک نشینان (که از طرفداران قابل توجهی در شهرداری داشتند) از حمایت وی امتناع ورزیدند ، بنابراین وی خواستار “رفتن به پای صندوق های رای شد. البته او طرفدارانی داشت. احتمالاً بزرگترین حامی وی آیت الله مصباح یزدی بود که در 27 ژوئیه 1984 (سه روز پس از انتخابات و پیروزی احمدی نژاد) گفت: “خداوند احمدی نژاد را ذخیره جامعه ما قرار داده است.” یکی از هواداران وی فاطمه رجبی ، همسر غلامحسین الهام است که با انتشار کتابی احمدی نژاد را “معجزه هزاره سوم” خواند. “من شکایت دارم.” وی افزود: کسانی که آمده اند تا با تضعیف انقلاب رقبای خود را تضعیف کنند ، زیرا آنها می دانند که این انقلاب به هر حال از انقلاب اسلامی دفاع خواهد کرد و از مسئولیت دور نخواهد شد و کسانی که ده ها میلیارد دلار به شکل بی سابقه ای برای بیت المال هزینه کرده اند ، من و نزدیکانم. سازمان یافته با استفاده گسترده از سیستم و به طور غیرقانونی با خشونت در انتخابات و دخالت در انتخابات از بین می رود. شک ندارم که مجازات ظلم به چنین کشوری ، مردم و من چیزی جز ضرر و زیان در دنیا و آخرت نخواهد بود. هاشمی نه ، اما تعداد کمی فکر می کردند که فرماندار جوان دولت هاشمی و رهبر مبارزات هاشمی در ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در منطقه نارمک با برکناری هاشمی و جلب توجه مردم به کشیش می رود.

د یک حلقه از دوستان را با قیمت بالا نگه دارید

با روی کار آمدن محمود احمدی نژاد در سال 2005 ، ده ها سیاستمدار به مقام های دولتی رسیدند ، همانطور که وی ، یک مقام رده پایین سابق بود. سابقه بسیاری از دوستی و همکاری آنها با محمود احمدی نژاد به دوران دانشجویی وی در دانشگاه علم و صنعت ، فرمانداری ماکو ، سپس فرمانداری اردبیل و شهرداری تهران برمی گردد. اما در آن سال ها ، تعدادی از نزدیکترین یاران احمدی نژاد از او اجتناب کردند. از آغاز تا پایان دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد ، فقط چند نفر با او بودند و بعضی اوقات خود را در متحدان نزدیک نگه می داشتند و دیگران را از آن حلقه جدا می کردند. یکی از این افراد رحیم مشایی بود. چند روز قبل از پایان دولت نهم ، محمود احمدی نژاد اسفندیار رحیم مشایی ، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی را به عنوان معاون اول خود منصوب کرد که باعث نارضایتی بسیاری از مخالفان شد. سپس مشایی از سمت معاون اول استعفا داد و احمدی نژاد وی را به عنوان رئیس دفتر خود منصوب کرد اما وقایع پس از تقاضای بازداشت مشایی توسط رئیس جمهور باعث شد تا مخالفان اصلی محمود احمدی نژاد در انتخابات دوم از اصطلاح منحرف یا “جریان ویژه” برای نامزدی در انتخابات دوم استفاده کنند. به حلقه ای از بستگان و جریان موجود در دولت او فکر کنید. به گفته آنها ، این جنبش فکری گرایش های لیبرال و ملی گرایانه زیادی دارد و مذهبی نیست ، زیرا به گروه حاکم محافظه کار ایران تعلق دارد. منتقدان محافظه کار احمدی نژاد می گویند این جنبش توسط یک متحد نزدیک ، خویشاوند و رئیس دفتر وی ، اسفندیار رحیموشایی ، هدایت می شود. برعکس ، افراد وابسته به این گروه ، کاربران این کلمه را یک جریان تمامیت خواه می نامند.

رویکرد اصلی دولت نهم

از سرگیری برنامه غنی سازی اورانیوم ایران که در هشتمین روز ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اعلام شد ، واکنش های متفاوتی را در پی داشته است. برخی از کشورهای غیرمتعهد از این اقدام استقبال کرده اند ، در حالی که برخی از کشورهای اروپایی به رهبری انگلیس به ایالات متحده روی آورده اند تا پرونده ایران را به شورای امنیت ارجاع دهند. این پرونده یک هفته قبل از بازگشایی مجموعه اصفهان در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد بررسی قرار گرفت. ایران و برخی کشورهای مستقل این اقدام را غیرقانونی خوانده اند.

مکاتبه با دنیا

در ششمین ماه ریاست جمهوری احمدی نژاد اعلام شد که رئیس جمهور ایران (احمدی نژاد) نامه ای به رهبران جهان می نویسد. این خبر توسط گروه های خبری جهانی به عنوان خبر مهمی مورد استقبال قرار گرفت و هنگامی که معلوم شد اولین نامه احمدی نژاد خطاب به رئیس جمهور آمریکا جورج دبلیو بوش است ، تحلیل و تفسیر متن وی شدت گرفت. وزارت امور خارجه در پاسخ اولیه به نامه محمود احمدی نژاد آن را “اقدامی ضعیف” برای گفتگو با مردم آمریکا خواند. این نامه 18 صفحه ای با استقبال سرد مقامات آمریکایی روبرو شد. مقامات کاخ سفید گفتند که نامه وی حاوی پیام و در واقع هیچ پیشنهاد سیاسی خاصی نیست. در همین حال ، احمد جنتی محمود احمدی نژاد ، دبیر هیئت امنا و یکی از تأثیرگذارترین روحانیون اصولگرا ، نامه ای را به عنوان “عمل خاص” و “با الهام از خدا” به رئیس جمهور آمریکا جورج دبلیو بوش در نماز جمعه تهران تحویل داد. کاخ سفید همچنین گفته است که به نامه احمدی نژاد پاسخ نخواهد داد. بی توجهی دولت آمریكا به نامه محمود احمدی نژاد باعث شده است كه وی در مصاحبه های مختلف “بی توجهی رئیس جمهور آمریكا به صدای صلحبانان جهان” توصیف شود. البته احمدی نژاد دوست داشت نامه بنویسد.

در نوامبر 2007 ، نامه ای با استناد به سخنگوی این مقام الیزه به نیكولاس ساركوزی ، رئیس جمهور وقت فرانسه ، توسط لوموند منتشر شد. این دومین نامه رئیس جمهور ایران به کاخ الیزه است. نامه قبلی به ژاک شیراک ارسال شده بود. به گزارش لوموند ، منابع دیپلماتیک گفتند که این نامه بسیار توهین آمیز بوده و شامل تهدیدهای عمومی است. در این نامه ، لوموند احمدی نژاد را “مردی جوان و کم تجربه” خواند و به وی توصیه کرد “به روابط بین دو کشور آسیب نرساند.” با این حال ، سامرا هاشمی ، مشاور ارشد رئیس جمهور ، گفت كه لوموند گزارش های مربوط به محتوای نامه احمدی نژاد به ساركوزی را جعل كرده است. احمدی نژاد در پاسخ گفت: “این نامه صریحاً در مورد سارکوزی یا مسئله هسته ای نبود.”

سه نامه بعدی محمود احمدی نژاد به نخست وزیر آلمان ، آنگلا مرکل ، رهبر کاتولیک های جهان ، پاپ بندیکت ، و رئیس جمهور فرانسه ، نیکولا سارکوزی در تکرار نوشته شده است. لازم به ذکر است که هر سه نامه احمدی نژاد بی پاسخ مانده است. احمدی نژاد پس از پیروزی اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای وی پیامی تبریک با غلط های املایی و نوشتاری ارسال کرد. وزارت امور خارجه قبل از اشتباه نامه را تصحیح می کند و برای امضای مجدد آن را به رئیس جمهور می فرستد ، اما احمدی نژاد (به نقل از مشاور ارشد احمدی نژاد ، سامرا هاشمی): “من نامه قبلی را” اکنون “امضا کردم تا” اکنون “تکرار نشود. “این را بفرست.”

یک دولت خودخوانده

یکی از کارکردهای عدالت اصلاح سیستم توزیع بود و انتظار می رفت با ایجاد شغل و رفع موانع توسعه اقتصادی ، شرایط زندگی فقرا بهبود یابد ، اما اقدامات احمدی نژاد نتیجه مثبتی نداشت. شعارهای بلند پروازانه از بین رفت و رکود اقتصادی امروز در آن سال ها آغاز شد. احمدی نژاد به طور اتفاقی سازمان حاکمیت و برنامه ریزی 60 ساله را تعطیل کرده است تا هر کاری را می خواهد بدون هیچ کنترلی انجام دهد. در طی سه سال نخست ریاست جمهوری ، وقتی بودجه سالانه اش تمام شد ، وی اصلاحاتی را برای جبران کسری بودجه به مجلس ارسال کرد ، اما سپس استفاده از این روش را به طور کامل متوقف کرد و نیازی به دریافت مجوز برای شکستن بودجه مصوب مجلس نبود. . رئیس جمهور حتی سعی کرد لایحه بودجه را آنقدر دیر به مجلس بفرستد که مجلس نتواند متن آنها را تغییر دهد ، که نتیجه آن بودجه بودجه بود که در بهار همان سال بررسی و تصویب شد ، برخلاف بودجه سالانه مصوب مارس سال گذشته. برای تأمین نیازهای کشور ، او مجبور بود بودجه فردی را برای دو یا سه ماه اول تصویب کند. دولت احمدی نژاد آن را توضیح داد گویی که قانون را درک کرده است. در نتیجه ، اختلافات بین دولت و مجلس گسترش یافته است. علی رغم تصویب مجلس و مصلحت اندیشی ، پرداخت 2 میلیارد دلار بودجه مترو انجام نشد. چون گفت غیرقانونی است. یکی از ویژگی های محمود احمدی نژاد این است که وقتی آمارهای رسمی در ذات او نبود و رکود اقتصادی را نشان می داد ، او دستور داد جلوی انتشار آن گرفته شود و این آمار به آماری تبدیل شد که تیمش گاهاً برای توجیه اقدامات خود منتشر می کرد.

صندوق های سرمایه گذاری خانگی

سهام عدالت ، طبق گفته دولت نهم (رئیس جمهور محمود احمدی نژاد) نوعی یارانه است که از طریق تعاونی های دادگستری استان به ذینفعان خود می دهد. دولت گفته است كه هدف از كارزار عدالت گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ايران است. مطابق با طرح سهام ، بخشی از سهام برخی از شرکت های دولتی به گروه های کم درآمد فروخته شد. البته این سهام تازه صادر شده اند و ارزش آنها از 500،000 جلد به 16 میلیون جلد در سال 1985 رسیده است.

آغاز پروژه مسکن آنلاین

وزیر مسکن و شهرسازی ، محمد سعید کیا ، مسکن آنلاین را به عنوان برنامه اصلی دولت نهم برای تأمین نیازهای مسکن مردم ، تأمین سالانه 1.5 میلیون خانه یا زمین در سراسر کشور عنوان کرد. اگرچه بخش مهمی از این طرح در دولت یازدهم ناتمام مانده و فراموش شد ، اما این طرح توانست چادر به نام خانه را به بسیاری از افراد نیازمند به مسکن ارائه دهد. با این حال ، از ابتدا کیفیت و موقعیت پروژه مسکن “آنلاین” مورد انتقاد قرار گرفت.

همانطور که محمود احمدی نژاد برای دومین دوره ریاست جمهوری خود در سال 1988 آماده می شد ، بسیاری از وعده ها و شعارهای وی محقق نشده یا ناقص و پر از مخالفت بود. مهمترین وعده های انتخاباتی وی ، مانند یک دولت کارآمد و منصفانه ، عدم موضع گیری دقیق در مورد حجاب زنان ایرانی ، سلامت مدیران ، مبارزه با فساد ، جلوگیری از اختلافات بین دولت و مردم ، استقرار و تثبیت دولت اسلامی و جایگزینی آرمان گرایی و برائت. تقویت گفتمان خدمات ، آموزش مدیریت ، کاهش تورم با کاهش هزینه های دولت و نرخ بهره بانکی ، گسترش توسعه سیاسی با افزایش پول نقد و مشارکت جمعیت ، اولویت بندی تولید داخلی ، مشارکت دولت “هر استان مشکلات بخشی را حل می کند ، مالکیت دولت را کاهش می دهد رشد فرهنگ با تقویت هویت ملی ، تاریخی و اسلامی ایران ، ایجاد جو ایده آل و آرمان گرایانه در کشور برای پرداختن به مسائل فرهنگی “اینها چیزی جز وعده های پوچ و گاه نتایج متناقض نبودند.

در هر صورت ، او رئیس جمهوری بود که قول داد نفت را سر میز مردم بیاورد و یک دولت عادلانه تشکیل دهد. “اما در واقع ، او رفتاری داشت که نان نیز سفره مردم را ترک کرد و پس از پایان دوره دوم ریاست جمهوری ، تعدادی از بستگان وی به زندان افتادند.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا