جامعه و خانواده

دهمین اهدای عضو ماندگار سال ۱۴۰۱ در قم

پرتال پارسی/ Com کارشناس مسئول گروه پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی کوم گفت: اعضای بدن علیرضا جهانگیری پسر 12 ساله اهل کوم به نیازمندان اهدا شد.

ولی الله صمدی کارشناس برجسته گروه پیوند دانشگاه علوم پزشکی کوم گفت: امروز ۱۸ شهریورماه این جوان بر اثر سانحه رانندگی دچار ضربه مغزی شد و در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان فرکانی بستری شد.

وی با بیان اینکه این پیوند دهمین اهدای عضو دائمی در کوم در سال 1401 بود، افزود: با وجود تلاش همه جانبه پزشکان و کادر درمانی متاسفانه به دلیل شدت حادثه و شدت خونریزی مغزی دچار مرگ مغزی شد.

صمدی ادامه داد: با موافقت خانواده ای نوع دوست، اعضای حیاتی این جوان به چند بیمار بدحال زندگی و امید بخشیده است.

وی تصریح کرد: از لحظه ای که بیماری مرگ مغزی اعلام می شود، می توان بیمار را تا 14 روز با پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی نگه داشت، اما در این مدت اعضای حیاتی نشاط و توانایی کار خود را از دست می دهند. اندام ها ضعیف می شوند.

وی گفت: بیمار مرگ مغزی ممکن است قبل از مرگ اعضای حیاتی خود مانند قلب، کلیه، لوزالمعده، ریه و روده را از دست بدهد و تا 48 ساعت پس از مرگ ممکن است بافت و بافت هایی مانند پوست، قرنیه، استخوان، لوزالمعده و عضلات را از دست بدهد. دریچه های قلب

وی گفت: هر اهداکننده با اهدای اعضایی مانند قلب، ریه، کبد، پانکراس، روده و کلیه می تواند یک تا هشت بیمار را از مرگ نجات دهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا