عمومی

دست خالی از موشک و تحمیل آموزش غیر حضوری

صدام در این دوره از جنگ شهری با تغییراتی در زرادخانه موشکی خود توانست موشک هایی را به تهران بیاورد اما دقت ضربات بسیار پایین بود که منجر به هدف قرار دادن نیروهای غیرنظامی شد. البته این فقط محدود به موشک نبود. به عنوان مثال، در روز دوشنبه 10 اسفند 1366، ساعت 18:30، هواپیماهای عراقی یک ساختمان سه طبقه در نزدیکی مسجد الجواد (GS) در میدان هفتم تایر و بیمارستان و زایشگاه عیوزاده را موشک باران کردند. بیمارستان در خیابان شیخ هادی.

در بمباران میدان هفتم تایر 44 واحد تا 50 درصد، سه واحد به 50-70 درصد و 10 واحد به 70-100 درصد تخریب شد. انفجار بمب در خیابان شیخ هادی 15 کشته و 75 زخمی برجای گذاشت که بیشتر آنها زن و کودک بودند.

بزرگ ترین نوزاد یک نوزاد یک ساعته بود و پیرترین زن 70 ساله بود. بر اثر این انفجار شیشه های ساختمان های اطراف بیمارستان شکسته و اکثر بیماران بیمارستان بر اثر شکستگی شیشه مجروح شدند. راکت به محوطه باز بیمارستان اصابت کرد، اما به دلیل اصابت به حریم و وجود مصالح و معماری مناسب در ساخت بیمارستان، هیچ یک از ساختمان‌های بیمارستان آسیب قابل توجهی ندید و تخریب نشد. فقط با موج انفجار، شیشه و معماری داخلی و محوطه سازی. .

موشک را رها کنید و آموزش از راه دور را معرفی کنید

ستاد بازسازی موشکی همچنین از آسیب 50 درصدی 279 واحد، 50 تا 70 درصدی 17 و 70 تا 100 درصدی 9 واحدی خبر داد که مجروحان به بیمارستان منتقل شدند، آمبولانس و امدادرسانی انجام شد. بیرون کارگران مجروحان را به بیمارستان های دیگر منتقل کردند.

در همان روز دو موشک دیگر یکی در میدان قزوین، خیابان غفاری و دیگری در خیابان شهید مطهری منفجر شد که خسارت جزئی به بار آورد. دو موشک دیگر در نزدیکی پل سیدخندان در خیابان سهروردی و در یک تعمیرگاه خودرو در حوالی مسجد توتونچی در خیابان غفاری منفجر شد اما به کسی آسیب نرسید.

در آخرین دقایق روز هر سه موشک بی هدف شلیک شد که یکی از آنها در نزدیکی بیمارستان ارتش که متعلق به ارتش است اصابت کرد.

دو روز پس از حمله، ژنرال جان هالووی کوشمن ارتش آمریکا به نقل از کارشناسان آمریکایی گفت که عراق از موشک های زمین به هوا برای حمله به تهران در 300 مایلی مرز استفاده می کند. بین کشورهای متخاصم قرار دارد و در دوران سخت جنگ به عراق تسلیحات جدید می داد… قبلاً تهران نسبتاً از حمله در امان بود، اما در برخی موارد توسط هواپیماهای عراقی بمباران می شد، اما نه چندان. اثر … در زمانی که ایالات متحده به دنبال خودداری ایران از تصویب قطعنامه شورای امنیت به دنبال تشدید تحریم ها علیه ایران در سازمان ملل است. هدف بغداد از این حملات افزایش فشار بر ایران است». وی همچنین ابراز امیدواری کرد که صدام به تهران کمک کند تا در انتخابات مجلس شورای اسلامی که در آن روزها برای تضعیف افکار عمومی در ایران آماده می شود، شرکت کند.

این حملات موشکی تا انتخابات 19 فروردین 1367 به اوج و فرود ادامه داد. توانایی ایران برای پاسخ به صدها موشک صدام محدود بود و هیچ یک از سازنده های موشک نمی خواستند آنها را به ایران بفروشند.

دکمه بازگشت به بالا