عمومی

در محضر مرحوم آیت‌الله کوکبی

در پایان این جلسات ، من به آنها مراجعه کردم و از آنها مشاوره خواستم ، و چه نکات و توصیه های زیبایی را از این مرد بزرگ به خاطر دارم و به آنها عمل می کنم.

در یک چنین جلسه ، آنها درباره سخت کوشی دانش آموزان حوزه انتخابیه نجف ، سختی هایی که طی کردند و بعضا اشک اشک مرحوم آیت الله کاکبی صحبت کردند! به خصوص در نزدیکی حوزه انتخابیه نجف و دادگاه علوی.

ما در مورد شهریه دانشجویان و مشکلات زندگی آنها صحبت کردیم ، آنها خاطرات شگفت انگیزی از آن زمان به اشتراک گذاشتند.
آنها گفتند كه در اوایل دهه پنجاه ، هنگامی كه به كوم نقل مکان كردم و شروع به مطالعه كردم ، روزی یك هموطن تبریزی كه از من و كار او خبر داشت ، با برخی از دانش آموزان به خانه من و بیرون آمد. او را ملاقات کردم.
در پایان جلسه ، وی سی و پنج هزار تومان به من پیشنهاد داد که در آن زمان به اندازه ماسه بزرگ بود.

بعد از دریافت پاکت ، مکث کردم ، پول را به او برگرداندم و به او گفتم که اجازه دارم آن را در جای مناسب از طرف خودم قرار دهم!
او گفت من نیمی یا بخشی از آن را پذیرفته ام ، و من آن را قبول نکردم ، شما باید هزینه کنید ، و من می پذیرم.
وقتی این شخص بیرون آمد برخی از دانشجویان من به آقای معترض اعتراض کردند! در این حالت ، همه ما باید مطالعه کنیم ، شما دو ماه است که شهریه پرداخت نکرده اید! چگونه این مبلغ را دریافت نکردید؟
در پاسخ از آنها پرسیدم: آقا ، چطور می توانم از درآمد صاحب سینما در تبریز پول بگیرم؟

این پول بر روان و سلولهای شما تأثیر می گذارد و پاکی و زهد شما را از بین می برد.
سپس گفتند: “ما وظیفه داریم این کار را انجام دهیم و در آن لحظه آنها یک لحظه چشم خود را بستند و سکوت مجلس ما را پذیرفتند.

وکیل بزرگ آیت الله حاج سید ابوالقاسم کوکبی یکی از بزرگترین دانشمندان حوزه علمیه شن به حساب می آمد. وی در سال 1304 (1344 هجری قمری) در خانه دانش و قهرمانی تبریز متولد شد. پدر وی ، زائر فقید اسلامی سیدعلی اصغر باغمیشه ، از شاگردان آیت الله العظمی حج و شیخ عبدالکریم حائری و یکی از علمای محلی بود.

وی پس از تحصیل در قم و حسین چینی ، بزرگان قم در آن زمان ، وی در سال 1372 هجری به نجف اشرف نقل مکان کرد و در کلاسهای حکیم ، هوی ، شاهرودی ، سید عبدالهادی شیرازی ، میرزا بیکر زنجانی و دیگران شرکت کرد. و او سیاستها و روشهای آنها را آزمایش كرد و سپس فقط قوانین و اصول آیت الله هوی را مورد مطالعه قرار داد و قانون را از آیت الله العظمی حکیم آموخت و تا پایان اقامت در نجف یك درس واحد را از دست نداد. حکیم ، هوی ، شاهرودی ، سید عبدالهادی شیرازی و میرزا بیکر در کلاسهایی در آیات بزرگ زنجانی شرکت کردند ، دروس هر یک و سیاستها و روشهای آنها را آزمایش کردند و سپس فقط قوانین و اصول آیت الله هوی و قانون را از آیت الله آموختند. مریم بزرگ پرداخت و تا زمانی که در نجف بود ، در برنامه علمی این بزرگواران ، یک لحظه از خوشه چینی را از دست نداد.
وی سپس تحت فشار بعثی ها مجبور شد به كوم نقل مکان كند و برنامه علمی و دستاوردهای تلاش های چند ساله خود در كوم و نجف اشرف را به شاگردانش منتقل كند.

سرانجام ، این وکیل بزرگوار روز سه‌شنبه 20 دسامبر 2005 در سن هشتاد سالگی خداحافظی کرد و پیکر وی در 20 دسامبر 2005 در یک قبرستان جدید در شهر مقدس قم به خاک سپرده شد. او آرام شد. رحمت و درود بر او باد.
* در کانال تلگرام نویسنده منتشر شد. ۴ مرداد ۱۳۹۹

دکمه بازگشت به بالا