استان ها

دانش‌آموختگان فقه و مبانی حقوق اسلامی چه آینده‌ای دارند؟/ تشریح وجه تمایز رشته فقه‌ و حقوق

گروه استانی خبرگزاری آنا حسین بزاری؛ بیرجند مدتها مهد علم ، هنر و فرهنگ بوده و میزبان مشاهیر زیادی از جمله عبداللهی بیرجندی ریاضیدان و ستاره شناس ، پدر جغرافیای ایران محمد حسن گنجی و پدر علم ارتباطات ایران ، استاد کاظم معتمدنژاد بوده است.

این شهر برای مدت طولانی بسیار خوب توسعه یافته است ، بنابراین بیرجند خواهد بود این یک سازمان آبرسانی است و شرکت خطوط لوله بیرجند به عنوان اولین سازمان آبرسانی در ایران شناخته می شد. بیرجند همچنین اولین شهری در ایران بود که از خطوط لوله انتقال آب شهری در سال 1302 و تا تهران استفاده کرد.

پس از تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند در سال 1985 ، دانشجویان و دانشجویان زیادی در این دانشگاه پذیرفته شدند و از سال 1999 دانشجویان و دانشجویان در مقطع کارشناسی پذیرفته شدند.

تاریخ پذیرش دانشجو در واحد بیرجند – دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی از سال 2016 آغاز می شود و اولین فارغ التحصیل این دوره هیچکس غیر از آرزو حسین زاده در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی نیست.

در رابطه با اتمام اصول فقه و حقوق اسلامی ، روزنامه نگار آنا حسین زاده مصاحبه ای را با این دانشمند آگاه ترتیب داد که جزئیات آن عبارتند از:

آنا: دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند از چه فرصت ها و توانایی هایی برخوردار است؟

حسین زاده: بیرجند مدتها مهد توسعه کمی و کیفی علم و فرهنگ و دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند و طیف وسیعی از فرصت های آموزشی ، علمی ، فرهنگی ، پژوهشی و هیئت علمی و پایگاه رفاه باتجربه بوده و این امر را برای دانشجویان و دانشجویان علوم طبیعی مناسب کرده است. تبدیل به یک مربع شد. برگشت.

علم حقوق چیست و چه کاربردی دارد؟

دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند با طیف وسیعی از فرصت ها و فرصت های ظهور استعداد و خلاقیت نسل جوان و دانشجویان ، یک نهاد بسیار قدرتمند و موفق بوده است.

آنا: در چه سالی از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شدید و دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند را برای تحصیل در مقطع دکتری انتخاب کردید؟

حسین زاده: در سال 2013 ، در رشته تحقیقات فقه و مبانی حقوق اسلامی در واحد تحقیقات خراسان جنوبی (سابق) پذیرفته شدم.

در طول تحصیل از اساتید مجرب گروه فقه و مبانی حقوق و حقوق اسلامی استفاده کردم و چندین بار برای دکترا اقدام کردیم که موفقیت آمیز بود.

اشتغال و چشم انداز دانشجویان دکترا در رشته های فقه و مبانی حقوق اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟

حسین زاده: علم حقوق عمدتاً به وظایف و حقوق مردم در پیشگاه خدا و سایر نقاط جهان می پردازد. بنابراین ، در زمینه اصول فقه و شریعت اسلامی ، مسائل مختلف اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی جامعه از نظر احکام و مقررات اسلامی و وظایف و حقوق بشر از نظر شریعت الهی از جمله رابطه انسان و خدا ، رابطه بین مردم مورد بررسی قرار می گیرد. یا انسان و مسئولیت های او در برابر طبیعت بررسی می شود.

مبانی فقه و حقوق اسلامی مشکلات و چشم اندازهای حقوقی فقه را از نظر دانش حقوقی در نظر گرفته و بالعکس ، هدف اصلی این رشته تربیت اساتید مورد نیاز برای تحصیلات عالیه و آموزش عالی است. تحقیق و آموزش قدرت لازم سیستم قضایی کشور.

دانشجویان حقوق و علوم اسلامی چگونه می توانند موفق شوند؟

فارغ التحصیلان فقه و مبانی حقوق اسلامی می توانند در دفاتر پزشکی قانونی ، حقوقی ، دفاتر اسناد رسمی ، طلاق و ازدواج و مشاوره حقوقی و حتی به عنوان استاد دانشگاه کار کنند.

فارغ التحصیلان این رشته به دلیل گذراندن چندین قسمت از اصول فقه ، توانایی تجزیه و تحلیل و وضع قوانین و مقررات بسیار بیشتری را دارند و علاوه بر زبان انگلیسی ، به زبان عربی تسلط دارند که اساس این رشته است.

آنا: تفاوت قانون و قانون اسلامی با حاکمیت قانون چیست؟

حسین زاده: فقه و اصول شرع اسلامی بیانگر وظایف و حقوق انسان از نظر قانون الهی است که مبتنی بر خرد و سازش معقول و رابطه انسان و خدا ، رابطه انسانها با یکدیگر یا وظایف انسان و این ماهیت است؛ بنابراین می توان تفاوت رشته فقه با مبانی حقوق اسلامی و رشته حقوق به معنای عام را درک کرد.

رشته حقوق اصولی را بیان می کند که برای ایجاد نظم و امنیت در ذهن و آداب و رسوم انسان باید رعایت شود. اصولی که موقت هستند اما به تشخیص عقل مورد علاقه فوری هستند؛ اما فقه به موادی اطلاق می شود که بر رشد انسان تأثیر می گذارند؛ بنابراین ، قوانین و قوانین شریعت اسلامی نباید تنها عامل نظم و امنیت باشد. همچنین باید یک فرد را بهبود بخشد. در این راستا ، احکام فقهی ممکن است نیروی جاودانی داشته باشد.

آنا: چه توصیه ای به دانشجویان تازه وارد رشته حقوق و علوم اسلامی دارید؟

حسین زاده: دانشجویان جدیدالورود باید با علاقه ، دانش و آگاهی وارد رشته خود شوند و در صورت توجه به این مسئله ، قطعاً موفق خواهند شد. مسئله دوم این است که حضور منظم بسیار مهم است و دانش آموزان باید در کلاس باشند.

بسیار مهم است که از اساتید یادداشت بگیرید ، کتاب های موجود را بخوانید ، فقط از بروشور استفاده کنید و دروس را مرور کنید. به دلیل تعداد زیاد دوره ها و مدت زمان محدود ، دانشجویان با مشکل روبرو می شوند.

سازماندهی و مدیریت زمان و تعهد به روند آموزشی بسیار مهم است و علاوه بر تحصیلات تکمیلی ، تحقیق نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

آنا: هنگام کسب تجربه در دانشگاه های دولتی و خصوصی چه تفاوت هایی در تدریس مشاهده کردید؟

حسین زاده: من واقعاً تفاوتی ندیدم. البته جدا از هزینه ها ، هدف دانشگاه این نیست که تحصیلات مهم است ، دانشجو باید در رشته تحصیلی خود شایسته باشد ، علاوه بر گرفتن مدرک ، متأسفانه به یک هدف مهم تبدیل شده است.

آنا: الان چند مقاله ISC دارید؟

حسین زاده: من سه کار ISC دارم که دو تا از آنها در مجلات داخلی و دیگری در ژورنال های خارجی منتشر می شوند و من از رساله خود در سطح بالایی دفاع کردم.

آنا: شغل شما چیست؟

حسین زاده: من در دانشگاه علوم پزشکی مشهد کار می کنم و دارای دو فرزند هستم. به دلیل دشواری های آموزش و علوم ، دکترای تخصصی را گذراندم.

پدر من استاد و بنیانگذار گروه زنان و زایمان در دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند است. مادرم هم ماما است. همسرم در دانشگاه آزاد اسلام حسابداری خوانده است. یکی از دخترانم اکنون دامپزشک و دیگری دانش آموز دبیرستان سما مشهد است.

انتهای پیام / 4078/4062 /

دکمه بازگشت به بالا