عمومی

دانشجو باید سیاسی باشد، نه سیاسی کار – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، صفر نصراله زاده صبح دوشنبه در نشست نزدیک با دانشجویان فعال فرهنگی و اجتماعی تشکل ها، کانون ها و انجمن های علمی دانشگاه تبریز، اظهار داشت: با وجود اینکه همه اجتماعات و کلاس های دانشجویی خوب است، اما وضعیت دانشگاه تبریز خوب است. دانشگاه خیلی خوبه نگه داشته شده. ما هرگز با نظرات مخالف موافق نیستیم، اما اگر فکر می کنیم تخلفی وجود دارد، با آن مبارزه می کنیم و با توجه به اینکه افراد بر دو بال تجربه و تعهد حرکت می کنند و رشد می کنند، از اساتید می خواهیم که مبنای علمی و طرف بحث داشته باشند. از نظر علمی می توانند کار خود را در شرایط بحرانی به طور موثر انجام دهند.

با تاکید بر اینکه عدالت خواهی و آرمان خواهی مطالبه گری را مقدس می کند، خاطرنشان کرد: مطالبات همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است و باید در نظر داشت که با بازی با کلمات و اتهام زدن به دیگران نمی توان حقیقت را ثابت کرد و حق طلبی کرد. شهدای آزادی خواه و عدالت خواه 25 آذر 1332 در دانشگاه تهران و 28 اردیبهشت 57 و 6 آذر 65 در دانشگاه تبریز به شهادت رسیدند.

وی تاکید کرد: ما هیچ گاه مخالف جنبش های عدالت خواه نیستیم، بلکه مخالف هرگونه نابسامانی و فعالیت های غیرقانونی هستیم. در اعتراض اخیر بارها به دانشجویان هشدار دادیم که کاری که انجام می‌دهند غیرقانونی است و ممکن است عواقبی در پی داشته باشد، اما دانشجویان نه تنها به حرف‌های ما گوش دادند، بلکه اعلام کردند که تا اخراج هم آماده‌اند. دانشگاه حال چرا باید اجازه دهیم چند نفر دستور دانشگاه را زیر پا بگذارند و امنیت و آرامش 21 هزار دانشجو و استاد را بر هم بزنند؟

دانشجویان باید در محیط های دانشگاهی حداقل حجاب و حجاب را رعایت کنند

رئیس دانشگاه تبریز در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه کرامت انسانی گنجینه گرانبهایی برای بشریت است، گفت: بارها تاکید کرده ایم که کرامت انسانی زیاد است و دانشجویان باید حداقل روسری و حجاب داشته باشند. وسط دانشگاه.. متأسفانه عده ای حجاب را برمی دارند، علیه نظام حرف می زنند و فکر می کنند کارشان خوب است، اما شهدای ما برای حفظ این نظام جانشان را فدا کردند.

همه ما مقصر وضعیت فرهنگی کنونی کشورمان هستیم

وی همچنین با انتقاد از فعالیت های مسئولان کشور در عرصه فرهنگ گفت: همه باید بپذیریم که مقصریم که نتوانستیم آن طور که باید در این مسائل کار کنیم. زیرا اعمال و رفتار ما بر افراد تأثیر می گذارد و اگر می خواهیم جامعه بهبود یابد، ابتدا باید رفتار خود را تغییر دهیم. ما بر سر قول خود می ایستیم و از هیچ کس دریغ نمی کنیم و نمی ترسیم و موظفیم در هر مقام و مسئولیتی به بهترین نحو به وظایف خود عمل کنیم. دانشگاه قوانین خاص خود را دارد و همه ما باید آنها را رعایت کنیم.

نصراله زاده با انتقاد از کسانی که معتقدند آزادی به معنای رها کردن دانشجویان به حال خودشان است، افزود: «دانشجو باید سیاسی باشد، اما فعالیت سیاسی و پیوستن به گروهک‌ها کاملاً شایسته دانشجو بودن نیست. زیرا دانشجو نباید از گروه ها یا احزاب سیاسی پیروی کند، بلکه باید رهبر باشد. از همه شما دانش آموزان عزیز می خواهم بدانید که هیچ فرقی با فرزندان ما ندارد که می توان مطالبه گری کرد، در عدالت خواهی استقامت نشان داد و تحقق خواسته های خود را تا پایان عمر دنبال کرد. ، و به عزت و اعتبار دست یابید. شرط تحقق عدالت و انصاف بود.

ما از برگزاری یک انجمن باز در زیر آسمان باز ترسی نداشتیم

وی درباره انتقاد از انتقال منبرهای آزاد از آمفی تئاتر روباز دانشگاه به تالار شهید شافعی، گفت: ما معتقدیم این منبرها باید هدفمند باشند و نباید به خاطر حرف زدن صحبت کنند. لذا برای حفظ کرامت طلاب بر آن شدیم تا این منبرها را با ثبات و منظم ادامه دهیم. ترسی از نگه داشتن تریبون در فضای باز نداشتیم و دلیل انتقال تریبون به فضای بسته خنک کردن هوای دانشگاه و در عین حال حفظ آبروی دانشجویان بود.

رئیس دانشگاه تبریز همچنین تاکید کرد: در تریبون دانشجویی جایی برای فحاشی و فحاشی وجود ندارد و من تضمین می کنم هرکس در این جلسه با حضور همه دانشجویان حقیقت را بگوید و مطالبه خاصی داشته باشد مورد حمایت کامل اینجانب قرار خواهد گرفت. و حتی به طور کامل پشتیبانی می شود. من با وجود اینکه از خودم هستم تهدیدی نیستم و تاکید می کنم هرگز اجازه نمی دهم عده ای امنیت 21 هزار نفر را تهدید کنند. فردی که با یک کیسه پر از چاقو وارد دانشگاه شده و قصد دارد آن را بین دانشجویان توزیع کند، دانشجو نیست، باید با این افراد برخورد کنیم و دانشجویانی که به دستور کمیسیون انضباطی به آنها دستور داده شده است. وضعیت فعلی دانشگاه حفظ شده و مشکلی وجود ندارد، ما تمام تلاش خود را می کنیم تا به این دانشجویان کمک کنیم.

ما هیچ وقت به دنبال شغل امنیتی یا امنیت محیط دانشگاه نبودیم و هیچ وقت هم نمی کنیم

وی در پاسخ به ورود غیردانشجویان به دانشگاه گفت: در اعتراضات اخیر هیچکس به صورت خصوصی وارد دانشگاه نشد و ما هرگز به دنبال شغل امنیتی نبودیم و دانشگاه را ایجاد نکردیم. من به عنوان رئیس دانشگاه تبریز هرگز از هیچ ارگانی تقاضای ورود به دانشگاه را نکرده ام.

حتی یک ریال از بودجه دانشگاه برای المپیک هزینه نشد

نصراله زاده در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان، المپیاد را افتخاری برای دانشگاه تبریز دانست و گفت: این المپیاد افتخاری برای دانشگاه تبریز است. چون اگر نمی توانستیم این مسئولیت سنگین را بر عهده بگیریم، پذیرفتیم حدود 5 هزار نفر را در شرایط بسیار سختی بپذیریم. کسانی که بودجه و هزینه های المپیک را زیر سوال می برند، به جای این حرف و حدیث ها به حجم کارهای انجام شده نگاه کنند. بودجه المپیاد به طور جداگانه توسط سازمان کار با دانش آموزان بررسی شد که تاکنون دو سوم این بودجه تخصیص یافته و مابقی در حال اجراست. بنابراین یک ریال از بودجه دانشگاه برای این مهم فرهنگی ورزشی هزینه نشد.

وی ادامه داد: نشست روسای دانشگاه ها و المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان در دانشگاه تبریز مایه افتخار و افتخار این دانشگاه است و تنها موضوعی که از المپیاد باقی مانده بحث دستمزد کارکنان پیشرو المپیاد است. در حال حاضر در حال بررسی زمان و حجم کاری این عزیزان هستیم.» تا هیچ حقوق بشری پایمال نشود. پس از سفر رئیس جمهوری به استان، وام 250 میلیارد تومانی به دانشگاه تبریز اختصاص دادیم که در سال های اخیر بی سابقه بوده است، اما متاسفانه برخی با طرح این موضوع تلاش می کنند این موضوع را به حاشیه برانند. برخی تردیدها در مورد هزینه های المپیک.

پیشنهاد برای تخصیص بودجه برای استعدادهای درخشان در قانون 7-5

رئیس دانشگاه تبریز با تاکید بر تلاش چشمگیر دانشگاه برای حمایت از استعدادهای برجسته و دانشجویان برگزیده خاطرنشان کرد: با پیشنهاد اختصاص بودجه به استعدادهای برجسته در قانون برنامه 5 ساله هفتم، استعدادهای برجسته را شناسایی، حمایت و تربیت خواهیم کرد. ما این استعدادها را در آینده به دست آوردیم

همچنین عبارتند از: ایجاد مقیاس علمی، هدف گذاری افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان دانشگاه به 300 شرکت، راه اندازی طرح دستیار فناور، ایجاد هنرستان، افزایش بودجه فرهنگی دانشگاه به 12 میلیارد تن. و افزایش بودجه پژوهشی و فناوری دانشگاه به سطح قبلی افزایش از 30 میلیارد در سال جاری به 90 میلیارد در سال جاری نشان می دهد که دانشگاه تلاش و تاکید زیادی بر مسائل فرهنگی و پژوهشی داشته است.

دکمه بازگشت به بالا