عمومی

خط ترانزیتی ایران به عراق و سوریه وصل می‌شود

با توجه به پایگاه داده پرتال پارسی ،

وی به رادیو آزادی گفت: “یكی از اهداف آمریكا و متحدان و گروه های متحد آن در طول جنگ هایی كه در منطقه ایجاد كرده اند ، علاوه بر امنیت ، از بین بردن زیرساخت های اقتصادی این كشور است.” از طرف دیگر ، امکان همکاری و مبادلات اقتصادی بین آنها ، از جمله زیرساخت های حمل و نقل جاده ای و ریلی ، را تا حد ممکن با حمل و نقل دریایی از بین ببرید.

وی در پاسخ به پاسخ پارلمان عراق به تصویب قانون ترانزیت گفت: “ما به دلیل بی ثباتی دولت عراق در انجام این کار مشکل داشتیم.” آخرین مذاکرات ما با هیئت عراقی اخیراً در کمیسیون مشترک برگزار شد ، جلسه خوبی بود و مقرر شد در دو ماه آینده مذاکرات به تفصیل بیان شود و برای حمل و نقل کامل برای هر دو کشور به تفاهم نامه برسیم. سقوط.

وی گفت: عراقی ها گفته اند تجارت ایران یک طرفه است و به نفع عراق نیست. در پاسخ ، ما می خواهیم تعادل تجاری را متعادل کنیم و خودروها را به صورت یکنواخت تر حرکت دهیم و موضع ما گفتگوها را بر انگیخته است. ” یعنی این مذاکرات امکان حل این مسئله و حل مسئله ترانزیت را فراهم می کند.

در پاسخ به اینکه سوریه و عراق برای اتصال راه آهن به توافق رسیده اند ، اما 35 سال بعد راه آهن 35 کیلومتری شلمچه – بصره ساخته نشده است ، چه برنامه هایی برای دستیابی به آن وجود دارد؟ ما همکاری حمل و نقل سه جانبه بین ایران ، عراق و سوریه برقرار کرده و در سطح وزرا و معاونان وزیران گفتگوهایی انجام داده ایم که اولین آنها سال گذشته در تهران انجام شد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: “در مورد اتصال این راه آهن تفاهم مشترک حاصل شده است. “موضوع الحاق شلمچه به بصره یک مسئله مهم سیاسی برای بخش ایران بوده است.”

اسلامی افزود: “در سفر اخیر وزیر خارجه ایران به بغداد گام بلندی برداشته شد. در سال های اخیر ، ریاست جمهوری حداقل 15 بار موضوع را با رئیس جمهور و نخست وزیر عراق رصد کرده است و توافق نامه ای در دیدار اخیر با الکاظمی حاصل شده است. و او برای این کار نماینده ویژه ای تعیین کرد و آخرین دیدار آقای ظریف بود که منجر به مذاکرات نهایی شد.

وی گفت: “چندین دور گفتگو انجام شده است که آخرین آن هفته گذشته هنگام بازدید عراقی ها از منطقه شلمچه انجام شد و تصمیم بر این شد که توافق نامه ها و امکانات مرزی ما اصلاح شود.” این مانع اصلی این پروژه بود و تقریباً حل شد و تصمیم بر این شد كه پس از اصلاحات طرف ما ، هیئت عراقی دوباره ظاهر شود و پس از تصویب آنها ، زمین برای ساخت كارگاه در عراق به یك پیمانكار واگذار شود. قرارداد با پیمانکار منعقد شده و او منتظر تحویل است.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات شرکت های ایرانی در اجرای پروژه های بازسازی در سوریه و عراق گفت: گفتگوها و مذاکرات زیادی درباره مشارکت شرکت های ایرانی در پروژه های این کشورها انجام شده است. ارتباط.

اسلامی گفت: “در این باره مذاکرات مفصلی انجام شده است و امیدواریم بانک مرکزی هرچه زودتر توافقنامه های خود را با آنها به اتمام برساند و همکاری بانکی و تبادل ارز وجود داشته باشد.” تعدادی از شرکت های ما تفاهم نامه امضا کرده اند و پس از حل مسئله بانکی کار خود را آغاز می کنند.

وی توضیح داد: متاسفانه مذاکرات بانکی و معاملات پول زمان زیادی می برد و امیدواریم دوستان مسئول در این زمینه تحرک بیشتری داشته باشند و اتفاقی بیفتد.

وی گفت: “ایالات متحده عقب نشینی نخواهد کرد و اجازه نمی دهد کشور ما در جهت منافع ملی اداره شود.” راه پیش رویم این است که جغرافیای اقتصادی کشور را از همه جهات گسترش دهیم. “

وزیر راه و شهرسازی گفت: “پتانسیل اقتصادی ایران بسیار بالاتر از توان جغرافیایی کشور است. ما باید با افزایش همکاری های دو جانبه و چند جانبه زیرساخت ها را تقویت کنیم و یکی از این فرصت های خوب کشورهای مقاومت است.”

دکمه بازگشت به بالا