جامعه و خانواده

خشکسالی در چین، اروپا و آمریکا: ۲۰۲۲ خشک‌ترین سال ثبت شده بوده است؟

تابستان امسال، بخش‌هایی از اروپا و چین افزایش قابل توجه دما را تجربه کردند، هوای خشک میلیون‌ها نفر را در آفریقا در معرض خطر گرسنگی قرار داده است و کمبود بارندگی در غرب ایالات متحده ادامه دارد.

به گزارش پرتال پارسی، کارشناسان گفته اند که فصول خشک و گرم در حال عادی و رایج شدن است، اما آیا چند ماه اخیر خشک ترین ماه های ثبت شده بوده است؟

یکی از شرایط خشکسالی که محققان بر آن تکیه می کنند، رطوبت خاک است. کارشناسان شرایط آب و هوایی خشک سه ماه گذشته را با میانگین شرایط آب و هوایی از ابتدای قرن جاری مقایسه کردند تا تصویری از شدت الگوهای آب و هوایی اخیر ایجاد کنند.

این اطلاعات بر اساس شرایط خاک و داده های دما برای ایجاد آنچه نقشه ناهنجاری رطوبت خاک نامیده می شود، است.

کارشناسان: بسیاری از مناطق اروپا در تابستان امسال شاهد آب و هوای بسیار خشک تری نسبت به میانگین سال های 2001-2016 بوده اند. در جاهای دیگر، غرب چین بسیار خشک است و بسیاری از مناطق خشکسالی شدید را تجربه کرده اند. کشورهای جنوب صحرای آفریقا و بخش هایی از ایالات متحده نیز شرایط بسیار خشکی را تجربه می کنند.

بر اساس برنامه محیط زیست اتحادیه اروپا، خشکسالی تابستان امسال در خشکی می تواند بدترین خشکسالی در 500 سال اخیر باشد.

کارشناسان می گویند تغییرات آب و هوایی به این معنی است که اروپا با خشکسالی های مکرر و مداوم مواجه خواهد شد. خشکسالی امسال بر تولید انرژی، حمل و نقل و کشاورزی تأثیر گذاشته است.

اروپا در گذشته نیز با خشکسالی مواجه بوده است، اما تابستان های گرم در سال های اخیر بیشتر شده است.

طبق گفته اداره هواشناسی این کشور، چین همچنین در تابستان امسال یک دوره طولانی افزایش دما را تجربه کرد که بیش از دو ماه طول کشید، که طولانی‌ترین رکورد از دهه 1960 است.

پیتر گلیک، کارشناس آب در آکادمی ملی علوم ایالات متحده می گوید: «زمانی که مناطق خشکسالی گسترش می یابد، بارندگی در مناطق کوچکی در جاهای دیگر می بارد و سیل را تشدید می کند.

شرایط خشکسالی در شرق اتیوپی، شمال کنیا و سومالی همچنین سازمان ملل را بر آن داشته است که هشدار دهد 22 میلیون نفر در معرض خطر گرسنگی هستند. به گفته موسسه آکسفام، اکنون در سومین سال کاهش شدید بارندگی در بخش‌هایی از قاره آفریقا هستیم که با افزایش دما همراه است.

به گزارش بی بی سی نیوز، خشکسالی در غرب آمریکا به پدیده ای طبیعی و عادی تبدیل شده است و این منطقه سال های خشک و گرمی را تجربه می کند. در گزارشی که در ماه فوریه منتشر شد، کارشناسان گفتند که در دو دهه گذشته بدترین شرایط خشکسالی در غرب آمریکا در 1200 سال گذشته بوده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا