استان ها

جایزه نقدی جلال به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش یافت/ رشد ۷۴درصدی دریافت آثار در دوره پانزدهم

دبیر بزرگترین جایزه ادبی کشور در گفت و گو با آنا:

دبیر جایزه «جلال» وجیهه سامانی از افزایش جایزه برندگان امسال از 150 میلیون به 250 میلیون خبر داد.

به گزارش خبرنگار ادبی گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، آغاز پانزدهمین دوره جایزه ادبی «جلال» بیش از یک هفته با انتخاب دبیر و کادر مدرسین و اساتید آغاز شد.

وجیهه سامانی دبیر این دوره جایزه است. وی با تسلط بر زبان و ادبیات فارسی نویسنده آثاری چون «خواب باران»، «مردی که با باران راه می‌رود»، «بادبادک‌ها»، «عروس در آسمان»، «تو چشمان من هستی». جاده”. و … کسب مقام اول جشنواره مطبوعات، نامزد سال انقلاب چهره هنر در هنر، برنده جشنواره شهید حبیب غنی پور، برنده رویداد انقلاب هنر، برنده جایزه شهید اندرزگو، برنده جشنواره نویسندگان جوان و …، اثر او نوشته شده است. در دفترچه سامانی پیش از آن دبیر «جایزه قلم زرین» و «جشنواره سوره جوان» و داوری جشنواره ها و جوایز مختلف ادبی از جمله «جشنواره اشراق»، «جایزه ادبی یوسف»، «کتاب سال دفاع مقدس» بود. “، “جایزه قلم زرین”، “شهید اندرزگو”، “جشنواره تلویزیونی شبکه مستند”، “جشنواره سبک زندگی” و “جایزه ادبی نویسنده خود” نیز رهبری کردند.

خبرنگار آنا در گفت و گو با سامانی به بررسی اقدامات انجام شده تاکنون پرداخته و نحوه نگرش سامانی نسبت به این جایزه و آنچه را که قصد انجام آن دارد، ارزیابی کرده است.

** جایزه جلال بزرگترین جایزه ادبی ملی ایران است، بسیار مهم است، به عنوان دبیر این جایزه چه برنامه ای برای بهبود روند اهدا دارید؟

میزبانی از یک هدیه تخصصی به این بزرگی و البته دوستان دست اندرکار همیشه کار سخت و دشواری بوده است. از دبیران جشنواره گرفته تا داوران و دبیرخانه تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا این رویداد ادبی در تمامی مراحل به خوبی برگزار شود.انشاءالله امسال تمام تلاش خود را می کنیم تا آثار و کتاب های ارائه ای که بهترین و بهترین کتاب های ادبی منتشر شده در سال گذشته را ارائه می کنند با دقت و قضاوت شایسته این جایزه و افتخار بالا باشند. برنده جایزه جلال. ، دارند.

** تاکنون چه روندی طی شده و آیا هیئت های داوری تشکیل شده یا خیر؟

ترکیب هیات علمی مشخص شد و اولین جلسه با آنها تشکیل شد. هیئت داوران در چهار بخش رمان و داستان کوتاه، مجموعه داستان کوتاه، نقد ادبی و فیلم مستند تعیین شده است و اولین هیئت داوران این روزها در حال برگزاری است.

** چند اثر در دبیرخانه جمع آوری شده و آثار را از نظر کمی و کیفی چگونه ارزیابی می کنید؟

1508 داستان بلند و رمان، 401 مجموعه داستان، 690 مستند، 77 نقد ادبی و مجموعا 2676 اثر از 858 نشر به دبیرخانه پانزدهمین دوره جایزه جلال رسید که نسبت به دوره چهاردهم 74 درصد افزایش داشته است. از نظر کیفی باید منتظر بمانیم تا نظر کارشناسی هیئت داوران در زمینه های ذکر شده را دریافت کنیم.

**معیار داوری آثار در جایزه جلال چیست؟ احتمال انتخاب کدام مشاغل بیشتر است؟

ملاک ما برای ارزیابی همه آثار، توجه به شاخص های فنی و فنی، موضوعی و محتوایی، هر آنچه شایسته جایزه «جلال» است است. زیرا آثار برگزیده نشان دهنده بهترین و بهترین آثار سال در بخش ادبیات ماست و باید شأن این نمایندگی و معرفی جامع به جامعه ادبی را داشته باشد. تلاش ما این است که برگزیده‌ترین، معتبرترین و همه‌جانبه‌ترین اثر ادبی سال گذشته را به عموم مردم معرفی کنیم.

** جایزه این جشنواره چقدر است و آیا نسبت به گذشته تغییر کرده است؟

بخش مالی جایزه در پانزدهمین دوره این جایزه توسط معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با تایید محمدمهدی اسماعیلی اهدا شد. رئیس هیئت امنای جایزه ادبی «جلال آل احمد» و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پاداش برگزیدگان پانزدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» از ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یافت. . در دوره قبل 250 میلیون تومان و مبلغ شایستگی در این دوره نیز از 30 میلیون به 50 میلیون افزایش یافت.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا