عمومی

تنوع پوشش اسلامی را بپذیریم/حجاب امری تعبدی، زیبا و دوست‌داشتنی است

اصولاً اگر حدود حجاب ذکر شده در قرآن رعایت شود، حجاب کامل است و روسری ندارد. این نظر من است! اسلام حتی یک کلمه هم از ادغام اجباری آداب و سلیقه نگفته است! حالا چرا باید دایره حجاب را محدود کنیم تا افراد کمی به آن تناسب داشته باشند؟

ایسناپلاس – لیلا شکیب آنلاین: تنوع پوشش اسلامی یکی از دغدغه های همیشگی نسل جدید فعالان عرصه حجاب و عفاف و پوشش اسلامی بوده است. ایجاد پوشش و حجابی که با رعایت عفاف و حجاب و در نظر گرفتن خواسته های آنان در انتخاب لباس مناسب و زیبا برای زیارت جماعت، مورد توجه نسل جدید و تنوع طلبان فعلی باشد. گاهی اوقات موضوع بحث برانگیز است. چند سال پیش، زمانی که عمامه های طرح دار وارد بازار پوشاک اسلامی شد، در ابتدا با تردید شدید برخی به ویژه گروه های سنتی و قدیمی مواجه شد. اما خیلی زود چادرهای طرح دار به دلیل سهولت استفاده و راحتی فضای بیشتری را مخصوصاً برای خانم های نسل جدید باز کرد و در بین آنها محبوب شد و حتی آن را دلپذیرتر کرد. برای زنان که در ملاء عام چنین حجاب باوقاری داشته باشند.

تنوع در طراحی لباس اسلامی همواره یکی از گله های طبقه محجبه در جامعه ایران بوده است. این گروه می خواستند با پوشیدن لباس های زیبا و متنوع به دختران نوجوان خود حجابی زیباتر و جدیدتر نشان دهند، اما با محدودیت انتخاب در بازار با چالش های جدی مواجه شدند و در بسیاری از موارد حتی نسل جدید از داشتن چادر ساده خودداری کردند. او الگوهای متفاوت و زیبایی را انتخاب کرد و تمایل داشت که درخشش بیشتری داشته باشد، اما پوشش بیشتری داشته باشد.

این روزها بحث حجاب و تربیت نسل محجبه یکی از دغدغه های اصلی جامعه مسلمان ایرانی است. اما متاسفانه این روزها به جای یادآوری حجاب و باکرگی، کلیدواژه بیشتر با کلماتی مانند رهبری و اعتراض تداعی می شود. به دیدار منصور مصطفی زاده، فرهنگی، نویسنده، کارشناس کودک و نوجوان رفتیم. فردی که سال ها در عرصه روزنامه نگاری فعال بوده، از لباس، رنگ، تنوع حجاب می نویسد.

به نظر شما چرا تنوع پوشش اسلامی در بین زنانی که در گذشته با حجاب بودند کمتر بود یا برخی نسبت به آن محتاط بودند؟

فکر می کنم به ترس از قضاوت شدن توسط دیگران برمی گردد که ترس خیلی نابجا نیست! من خودم دقیقا پانزده سال پیش شروع کردم به پوشیدن شلوارهای رنگی که یادم آمد مانتو ملی تازه وارد بازار شده بود و اتفاقا در کشور هم ثبت شد. خیلی ها از آن استقبال کردند چون راحت تر از چادرهای معمولی بود. اما باز هم گارد عجیبی در ذهن برخی افراد وجود داشت. وقتی دانشجوی هنرهای زیبا بودم موتور خودم را روشن کردم. خوب، بدون صحنه های خاص وجود نداشت. ریش های بلند و کوتاه، دامن های بلند، شلوارهایی با ساق های بسیار گشاد، خلاصه قیافه های عجیب و غریب و عجیب زیادی در آن فضا وجود داشت که هیچ کدام جلب توجه نمی کرد. زیرا تنوع ظاهری در دانشکده به رسمیت شناخته می شود. من هم تعجب کردم که چرا حجاب مورد نظرم را ندارم. چیزی که به محدودیت های شرعی پایبند است و ارزش های خاص من را در مورد بسته شدن دارد.

بیایید تنوع پوشش اسلامی را در خانواده خود بپذیریم/حجاب امری مقدس، زیبا و دوست داشتنی است

منظور شما از ارزش های شخصی چیست؟

نگاه کن من در خانواده ای بزرگ شدم که حجاب و همچنین پوشیدن لباس های شاد و رنگارنگ جزء ارزش های آن بود. یادم می آید وقتی کوچک بودم والدینم از من می خواستند که وقتی کوچک بودم لباس های رنگارنگ بپوشم. سلیقه من همیشه پوشیدن رنگ بوده است. به خصوص صورتی که رنگ مورد علاقه من است. در ضمن اولین سایبان رنگی که پوشیدم گلهای صورتی داشت. از وقتی کوچک بودم فقط در عزا مشکی می پوشیدم و بقیه اوقات همه مرا با رنگ های صورتی و بنفش و … می دیدند.

گفته اید دلیل اصلی نپوشیدن شنل مشکی و روسری دو نفره ترس از قضاوت و دریافت واکنش منفی است، تجربه شما از این قضاوت ها چیست؟

من واکنش های متفاوتی را که می خواستید دریافت کردم! از ابتدا تا کنون مورد تمسخر، تشویق و انتقاد قرار گرفته ام. روزهای اول خیلی به نقدها فکر می‌کردم، اما برخی از آنها هنوز از نظر ذهنی مرا صدا می‌کنند. اما نه مثل پانزده سال پیش.

متلک کردن اولین و رایج ترین واکنش بود، اولین باری که سر کار یک تاپ رنگارنگ پوشیدم، یکی از همکارها مرا دید و پرسید: آن بچه روی سرت چه می کند؟ گفت. یا در ابتدا که عمامه ای به رنگ ملی پوشیده بودم، یکی در خیابان پرسید آیا شما هم به تیم ملی دعوت می شوید؟ گفت. من زیاد به مسخره شدن اهمیت نمی دادم و هنوز هم برایم مهم نیست! اولش بیشتر به این حرف ها می خندیدم اما الان عادی شده که یکی به تو این حرف ها را بزند، این چه تختی است، پتوی مسافرتی، چرا تو پارچه پیچیدی.

بیایید تنوع پوشش اسلامی را در خانواده خود بپذیریم/حجاب امری مقدس، زیبا و دوست داشتنی است

لطفا در مورد نظرات و پاسخ خود به آنها بیشتر توضیح دهید.

من فکر می کنم دو انتقاد غیرعادی به حجاب وجود دارد. یا اعتقاد شما به حجاب را زیر سوال می برند و سعی می کنند حجاب شما را زیر سوال ببرند یا می خواهند حجابی را که می خواهند داشته باشند و می خواهند دلیل موجهی برای آن از من بشنوند. البته این را هم بگویم که سقف غیر مشکی غیرعادی نیست! ما فقط چند سال با آن فاصله داریم و در قدیم، این نوع پوشش همه جا بود. در دسته اول، هر نوع حجابی غیر از حجاب متعارف، یعنی چادر مشکی ساده، نوعی بدعت در حجاب متعارف اسلامی محسوب می شود. یا مرا متهم به راحتی طلبی می کنند. در ابتدا خیلی ها می گفتند که این مقدمه رفع حجاب است، اما فرضیات آنها نادرست بود. پاسخ من به این دسته اول همان چیزی است که همیشه می گویم! پوشیدن چادر مشکی ساده بدعت است! ما در جوامع دیگر و یا در ایران خودمان حجاب های زیادی را می بینیم که قدمت آن از چادر مشکی ساده بسیار بیشتر است. مثل لباس زنان عشایری یا پوشیدن عبا توسط زنان لبنانی، اتفاقاً این دومی یعنی عبا در این چند سال اخیر در جامعه ما جا افتاده است، اما در آن زمان محتاط بود. هوا

بسیاری بر این عقیده اند که پوشش خارج از عرف که نمایانگر امری ناآشنا برای جامعه است، خلاف فلسفه حجاب است. شما چی فکر میکنید

اصولاً اگر حدود حجاب ذکر شده در قرآن رعایت شود، حجاب کامل است و روسری ندارد. این نظر من است! اسلام حتی یک کلمه هم از ادغام اجباری آداب و سلیقه نگفته است! حالا چرا باید دایره حجاب را محدود کنیم تا افراد کمی به آن تناسب داشته باشند؟ اجازه دادن به همه برای انتخاب طرح، رنگ و طرح آن بر اساس ارزش ها و سلیقه خود، به نظر من زنان را از داشتن حجاب اسلامی تشویق و منع می کند.

شما فقط به واکنش های منفی اشاره کردید. احتمالاً واکنش‌های مثبت زیادی دریافت کرده‌اید. اینطور نیست؟

خیلی زیاد! بارها به من گفته اند که ای کاش از این نوع چادرها بیشتر بود تا بتوانیم از آنها استفاده کنیم. کسانی که این را می گویند تنوع و زیبایی در پوشش اسلامی می خواهند، اما نمی خواهند بهای عبور از این مرحله را در جامعه بپردازند. یا همان طور که قبلاً گفتم، هنوز معتقد نیستند که در انتخاب حجاب اسلامی تنوع وجود دارد. حجاب طبق سلیقه دیگران لازم نیست. یعنی همان ظاهر و مشکل حملات اولیه را دارند. اما به نظر من شرایط شکل گیری این رقم به میزان قابل توجهی بهتر شده است. مثلاً در راهپیمایی اربعین امسال مردم از همان چادرهای رنگارنگ و طرح دار، عبای اسلامی و… استفاده کردند. لباسی که من پوشیدم واقعاً نظرم را جلب کرد و بقیه عادی به نظر می رسیدند.

بیایید تنوع پوشش اسلامی را در خانواده خود بپذیریم/حجاب امری مقدس، زیبا و دوست داشتنی است

خانم مصطفی زاده به نظر شما چه چیزی باعث ورود انواع پوشش اسلامی زنان به جامعه ما شد؟

من فکر می کنم اولین جایی که می توان این تنوع را پذیرفت و آن را قرار داد رادیو و تلویزیون است. در برنامه های سازمان خود به ندرت شاهد زنانی با پوشش عشایری یا مسنی و یا سایر پوشش هایی هستیم که در کشور رایج است و در تریبون های رسمی نمایش داده نمی شود. چادر مشکی نباید به حجاب استاندارد جامعه ما تبدیل شود، در حالی که تنوع و انتخاب زنان محجبه را نباید نادیده گرفت. بعد به نظر من این مهم است که زنان محجبه در نقاط مختلف جماعت از حجاب های مختلف بر اساس محدودیت های اسلامی استفاده کنند. چشم برای عادت کردن به این تنوع. این روزها تولیدکنندگان حجاب زیادی را می بینم که لباس های مختلفی مانند موهای من تولید و عرضه می کنند. این به این معنی است که تقاضا برای این پوسته ها افزایش یافته است و این من را بسیار خوشحال می کند. در نمایشگاه های حجاب از برندهای حجاب اسلامی که محدود به روسری مشکی ساده نیستند نیز استقبال خوبی می شود که در صورت حمایت رسانه های رسمی موضوع تنوع پوشش اسلامی در جامعه ما به حد مطلوبی می رسد. در خانواده من همه چادرها چادرهای رنگارنگ، شاد و طرح دار هستند و دخترانم آن را چادر می دانند. علاوه بر این حجاب در ذهن آنها یک امر عبادی است که زیبا و جذاب نیز هست. حداقل من اینطوری حجاب را می فهمم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا