عمومی

تمسخر چهره‌های محبوب در رسانه ملی

این روزها آخرین تلاش تلویزیون که باز هم در فضای مجازی داغ شده، ابهام جدیدی ایجاد کرده است. این قسمت از ابهامات ناشی از اظهار نظر مجریان یا کارشناسانی است که در برنامه های مختلف می آیند و با سلبریتی ها شوخی های نامناسبی می کنند که باعث رنجش طرفداران آنها می شود.

به گزارش پرتال پارسی شرق وی ادامه داد: در آخرین حادثه یحیی گل محمدی سرمربی پرسپولیس و علی دایی اسطوره فوتبال ایران در مدت زمان بسیار کوتاهی هدف قرار گرفتند. اولین اتفاق مربوط به یکی از برنامه های شبکه پنج بود که برای شب یلدا تدارک دیده شده بود. در آن برنامه یکی از بینندگان از کلمه یحیی پلاستیکی در برنامه اسامی اشیا با حرف ی ​​خبرسازی کرد. بسیاری سخنان او را با بی احترامی و تمسخر سرمربی «پرسپولیس» مرتبط دانستند و با حمایت از یحیی خواستار احترام به او شدند. اتفاق جالبی در این زمینه زمانی رخ داد که علاوه بر هواداران و بازیکنان پرسپولیس، بسیاری از هواداران، بازیکنان و پیشکسوتان استقلال نیز برای اعلام حمایت از سرمربی پرسپولیس به سمت تلویزیون دویدند. توزیع چنین اظهاراتی با وجود اینکه زمزمه هایی مبنی بر طرح شکایت یحیی گل محمدی از مجری برنامه مذکور شنیده می شد، سرمربی سرخ پوشان تهران اعلام کرد که واکنش مردم به این اتفاق به اندازه کافی واضح بوده و قصد شکایتی ندارد. .

پیامدهای آن توهین ظاهری همچنان باقی است که دیروز مجری برنامه شبکه ایفاق اظهارات جنجالی درباره علی دایی، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران کرد. او درباره علی دایی با عباراتی عجیب و تمسخر آمیز گفت: او را قهرمان نمی دانند. خدا به آنها قد داد، هر که پاس می داد، توپ به سرش می خورد و می رفت داخل دروازه. این مردم قهرمان ما نیستند! قوه قضائیه و نهادهای امنیتی نباید مانع خروج این افراد شوند، آنها می روند و کشور کمی پاک می شود».

حتی اگر در این برنامه توهین به علی دایی را نادیده بگیریم، نادیده گرفتن گل های ملی علی دایی، مشهورترین چهره جهان در فوتبال ایران دور از انصاف است. کارشناس مسخره کننده چنین جملاتی حتماً خود و دورانی را که با دریدن طحال علی دایی و شکافتن سر علی دایی باعث افتخار تیم ملی ایران شد را فراموش کرده است… جالب است که چنین رویه ای در بین کاربران فضای مجازی نگرش منفی دارد. ، به نظر می رسد کارکنان شبکه تلویزیونی هیچ قصدی برای جلوگیری از تکرار چنین اتفاقاتی ندارند. انتقاد از سیاست تلویزیون در مورد سلبریتی ها، نامیدن آن به “خواستن” و چیزی که امروز دوباره رایج شده است. این تحولات در زمانی رخ داد که انتظار می رفت چنین رویه هایی با تغییر در رهبری صداوسیما به طور قابل توجهی تغییر کند، اما برنامه های اخیر خلاف این را نشان داده است.

قبل از آن توهین هایی در مورد فوتبالیست ها و تیم ها در تلویزیون پخش می شد اما بیشتر آن ها از شعار قرمز-آبی بود. یعنی مجریانی که تمایل به رنگ آمیزی داشتند می خواستند برای رقیبی آواز بخوانند که جنجال شد. به عنوان مثال و برای روشن شدن این قسمت می توان به ماجرای قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر در یکی دو فصل پیش برگردیم که یکی از مجریان قهرمانی پرسپولیس را زیر سوال برد و با مسعود سلطانی فر وزیر ورزش در میان گذاشت. زمان و گفت که پرسپولیس قهرمانی «بابا مسعود» را دارد. در آن زمان عبدالرضا امیراحمدی در بخش ورزشی برنامه صبحگاهی شبکه یک سیما با مثالی به شایعه ای که هواداران استقلال در آن زمان معتقد بودند (پرسپولیس توسط وزارت ورزش قهرمان شد) دامن زد. او با کنایه گفت: یک سلام ویژه به همه پدران. تابستان های قبل پدران آنجا به بازرگانان می گفتند پسرم کار کن و آخر ماه این پدر به اوستا پول می داد تا پسرش فکر کند کار کرده است. یا بعضی از پدرها برای تشویق بچه هایشان در خط مقدم کادو می خریدند و به مدارس می دادند، حالا جایزه به کی رسید؟… هشتگ… بابا مسعود… و همه باباها و بزرگترها را اذیت نکنید».

در مقابل او لوگوی باشگاه استقلال توسط یکی دیگر از مجریان تلویزیون مورد تمسخر قرار گرفت و حلقه های این لوگو ابزاری برای تمسخر استقلالی ها شد. این ماجرا مربوط به اتفاقات شبکه سوم است. در واقع این موضوع در مورد یکی دیگر از مجریان جوان شبکه سه به نام حسین کلهر است که در برنامه زنده تلویزیونی با لوگوی استقلالی ها شوخی توهین آمیزی کرد. اقدام کلخور آنقدر استقلالی ها را ناراحت کرد که با واکنش تند همراه شد و از مدیریت صداوسیما خواستند اجازه حضور او در برنامه دیگری را ندهند. واریا غفوری کاپیتان وقت باشگاه استقلال نیز در واکنش به صحبت های عجیب همین مجری با انتشار مطلبی از تلویزیون انتقاد کرد. داستانی که در آن زمان توسط نوید محمدزاده بازیگر مطرح سینمای ایران تجدید چاپ شد. وریا در بخشی از آن گفت وگو با حمله به صداوسیما نوشت: صداوسیما سازمانی است که متاسفانه مدت هاست مخاطبان زیادی را از دست داده و شاهد کاهش مخاطبان آن هستیم. ما به وضوح می بینیم که افرادی در این سازمان هستند که هنوز از نظر هوش و درک به بلوغ نرسیده اند. اگر می توانستند در مقام مجری برنامه ای در خور شأن مردم ایران را مدیریت کنند.

اگرچه مجریان در هر دو مورد بعداً مجبور به عذرخواهی از بازیکنان و هواداران دو تیم پایتخت شدند، اما به نظر می رسد این رویه اخیراً تغییر کرده است و پس از توهین به یحیی گل محمدی و علی دایی، هیچ کدام از این برنامه ها قصدی نداشتند. عذرخواهی با شایعه چنین حوادثی در فضای مجازی.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا