عمومی

تفاوت محسوس جایگاه کانون وکلا در قبل و بعد از انقلاب

اتفاقات پیرامون کانون وکلای دادگستری و کانون وکلای کشور (اشکودا) حکایت قطب معکوس شده است که این روزها بر بدنه حاکمیت میخکوب می شود! یادآوری می کند که کانون وکلا وزیر دادگستری دولت شاهنشاهی را برای حفظ حقوق عمومی مردم احضار کرد و او مسئول حفظ حقوق زندانیان امن بود؟ حیثیت و صلابت بار در آن زمان را با یأس و بی اطلاعی از کار این روزهایی که جز آه و حسرت و شرم چیزی باقی نمانده بود مقایسه می کنم. او خواستار انتخابات است، به خودم می گویم او یک سلطه است و من رستم هستم، قهرمانان کجا و قربانیان کجا!! به خدا قسم اگر دلتان برای بار نمی تپد، لااقل به فکر آینده این داوطلبان باشید که هزاران سال به امید تحقق آرزوی شیرین خود برای عضویت در کانون تلاش کرده اند. نهاد مدنی سرباز عدالت شو از حقوق ملت دفاع کن! این یک زنجیر توهم است که به چشم خود می بیند که این نهاد نمی تواند از حقوق خود، هویت صد ساله خود دفاع کند، چه رسد به حقوق ملت.

قوه قضائیه بر اساس کدام مرجع قانونی در خصوص شرایط آزمون با سازمان سنجش مکاتبه می کند آیا تاکنون به این سوال پاسخ داده شده است آیا به طور کلی چنین سوالی مطرح شده است؟

اگر یک بار دیگر ماهیت و مفهوم تعامل و تعامل با دستگاه های حاکمیتی به ویژه با قوه قضائیه را برای ما توضیح دهید، آیا می دانیم که با چه جایگاهی در دستگاه های حاکمیتی مواجه هستید؟ گلایه ها و دل های همکاران من و شما تقابل و طرد چنین نهاد دولتی نبوده و نخواهد بود، اما آنچه برای وکلا و کانون وکلا کم است احترام به قانون و حفظ شخصیت حقوقی کانون صنفی با مختصات تعیین شده آن است.آیا ما نباید از حقوق ملت دفاع کنیم و حقوق ملت چیزی جز حاکمیت قانون نیست؟ هزاران دانشجو و وکیل دادگستری چشم انتظار مدیرانی هستند که برای حفظ حقوق نادرست و اساسی داوطلبان آزمون وکالت به هیئت مدیره این اتحادیه اعتماد دارند، اما آنچه در عمل قابل مشاهده است. دخالت تمام ارکان مدیریت در امور داخلی مراکز !! امروز نمایندگان مجلس که خود را انقلابی معرفی می کنند، باید به تاریخ انقلاب، نقش کانون در همراهی و کمک به انقلابیون و نهادهایی که با آن ها جنگیدند و ناآرامی ایجاد کردند، نگاه کنند. !!

جنابعالی در جریان انقلاب، نهادی را که پناه زندانیان امنیتی و خانواده هایشان بود، تضعیف می کنید، به نهادی حمله می کنید که هدف و اصل آن حفظ حقوق ملت است. حیثیت و حیثیت این نهاد را بیش از پیش بالا ببرند نه اینکه هر روز با برنامه و حساب و کتاب تکانی به ارکان این خانه صنفی بدهند!!

دخالت مستمر و مکرر ارگان های دولتی در تمامی امور بارگاهی طعم تلخی است وقتی شاهد سکوت سران این اتحادیه صنفی و اگر قصد صبر و آرامش در این زمان را دارید. استقلال کانون وکلا را بگذارید برعکس سکوت و سکوت شما گران است یعنی نابودی جامعه، طبقه.

در حالی که نهادهای حاکمیتی کنونی و مجلس انقلابی تلاش می کنند ماهیت وکالت و حرفه اصیل وکالت را از یک نهاد مدنی به یک تجارت تعطیل تبدیل کنند، سعی دارند هنجارهای غیرقانونی را معرفی کنند. برای تبدیل دموکراسی و حاکمیت قانون به یک تجارت ساده، رهبران محترم باید به تاریخ پرافتخار وکلا نگاه کنند و از قانونگذاران و سایر ارکان حکومت بخواهند که موارد قانونی را بررسی کنند. تاریخ انقلاب اما بد نیست کاندیداهای مجلس انقلاب و مدعیان انقلابی بفهمند چه میراث ارزشمندی ممکن است داشته باشند و نقش مسلم کانون وکلا و وکلای آزاد را به عنوان مدافعان حقوق ملی بشناسند. در آن دوره تاریخی در ابتدا لازم است به بیانیه 7 آبان 57 کمیسیون حقوق بشر کانون وکلا توجه شود:

وجدان و وظیفه ملی ما ایجاب می کرد که برای آزادی زندانیان سیاسی به خاطر اخلاق و میهن پرستی تلاش کنیم و از تلاش خود برای آزادی زندانیان سیاسی کوتاه نخواهیم آمد. دیروز انتظار می رفت همه زندانیان آزاد شوند. طبق تحقیقات ما، چند وقت پیش چند زندانی از زندان آزاد شدند و دولت نام آنها را در لیست نهایی ذکر کرد، ما تعجب کردیم که آنها می خواستند شما را با یک چهره ساختگی آرام کنند، آنها بهترین بچه های منطقه هستند و ما. در تلاش برای آزاد کردن آنها هستند.

چنین بیانیه جسورانه ای در ارتباط با رژیم نظامی و تدابیر امنیتی رژیم به وضوح ماهیت واقعی حرفه وکالت و نقش کانون وکلا را به عنوان یک جامعه مدنی حافظ حقوق مردم نشان می دهد. خانواده‌های زندانیان سیاسی و فعالان مدنی در بیانیه‌ای در آبان ۵۷، این کافه را به عنوان پناهگاه امن انتخاب کردند و از ۵ شهریور ۵۷ در اعتراض به عملکرد رژیم پهلوی در این کافه حضور داشتند. این واقعیت غیرقابل انکار است که وکلا در دادگاه های نظامی به اقتدار و حیثیت وکالت احترام می گذارد، جایی که او در دربار شاهنشاهی به عنوان وکیل زندانیان سیاسی تمام عیار مانند سید محمد خامنه ای از مخالفان دفاع می کند و هیچ نهادی جرأت نمی کند. این کار را انجام دهید. با آن مقابله کنید. نه!!

روز چهارشنبه 13 آنلاین 57 روزنامه ها گزارش دادند که وزیر دادگستری وقت دکتر بحری در جلسه 10 مهرماه 57 هیئت مدیره کانون وکلا شرکت کرده است. تمرکز اصلی بر روی امور اتحادیه های کارگری بود. گفتگوی وکلا با وزیر دادگستری پیرامون حقوق اساسی و اساسی شهروندان و مشکلات مردم. اعلام حکومت نظامی نقض حقوق اساسی ملت است و موجب آزادی و مشروطیت شده است و از وزیر دادگستری می خواهند که در بیان واقعیات و اقدام مقتضی تردید نکند. . این عضو هیئت مدیره در این نشست گفت: قوه قضائیه نباید قربانی طمع هیئت مدیره شود و برخی از مسئولان باید با جسارت اموال مردم را غارت کنند و آزادی عمومی را زیر پا بگذارند و به قوه قضائیه توهین کنند.

یکی دیگر از اعضای هیئت رئیسه از وزیر دادگستری خواست تا پاسخ منطقی به آزادی زندانیان سیاسی و عدم اتخاذ تدابیر محاکم نظامی برای تغییر شرایط فوق‌العاده مغایر با اصول و قوانین حافظ آزادی‌ها بدهد. و حقوق بشر جالب اینجاست که بر اساس گزارشی که در روزنامه اطلاعات در 12 آنلاین 57 منتشر شد، وزیر دادگستری با تشکیل کمیسیون مشترک با کانون وکلا بر اساس خواست کانون وکلا برای آزادی زندانیان سیاسی موافقت کرد. رئیس کانون وکلای دادگستری در مصاحبه ای با بیان اینکه زندانیان سیاسی که فرزندان این ملت و سرزمین هستند باید هر چه سریعتر از زندان آزاد شوند، گفت: باید توجه داشت که تمامی زندانیان سیاسی مجازات شده اند. و زندانی شدن هموطنان به دلیل دیدگاه ها و اعمال سیاسی تا زمانی که به حقوق اولیه و مطالبات و پیگیری های اجتماعی و قانونی خود ادامه ندهند، آزاردهنده و ناراحت کننده است.

این مختصر از نقش کانون وکلای دادگستری در دفاع از حقوق ملت در شرایطی که سابقه خفقان سیاسی و فعالیت های عمومی مشهود است، سؤالاتی را درباره اقدامات اخیر قوه مقننه و سایر قوا ایجاد می کند. آیا با ماهیت و فعالیت های داخلی و اصولی کانون وکلا مطابقت دارد؟ تو خدای داوطلبان و جوانانی خواهی بود که جانشان را برای تصمیماتت دادند!!

وکیل

* برگرفته از مجله کانون وکلای دادگستری مرکز در پاییز 1391

دکمه بازگشت به بالا