جامعه و خانواده

تفاوت‌های واکسن کووید در مردان و زنان

حدود 65 درصد از بزرگسالان در سراسر جهان حداقل یک دوز از واکسن‌های Covid-19 را دریافت کرده‌اند، از جمله واکسن‌های Moderna، AstraZeneca، Johnson & Johnson، Pfizer و Sputnik V.

پرتال پارسی گفت که برای اکثر افراد، هرگونه واکنش به این واکسن خفیف بود. اما آیا تفاوتی بین زن و مرد از نظر اثربخشی و ایمنی واکسن کرونا وجود دارد؟ پاسخ این پرسش “بلی” است. اما شرایط دیگری نیز وجود دارد.

کارایی و ایمنی

این مطالعه که نتایج آن در مجله Contemporary Clinical Trials منتشر شد، تفاوت‌های منتشر شده در مطالعات بین‌المللی را مقایسه کرد تا مشخص شود که آیا بدن انسان بسته به جنسیت به واکسن‌های مختلف واکنش متفاوتی نشان می‌دهد یا خیر.

دو گروه از مطالعات در این بررسی بین المللی مورد ارزیابی قرار گرفتند. گروه اول شامل گزارش های کارآزمایی بالینی منتشر شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، آژانس دارویی اروپا (EMA) و بهداشت کانادا بود. گروه دوم شامل پنج مطالعه است که پس از توزیع واکسن در جمعیت عمومی انجام شده است.

محققان گفتند: “آنچه ما دریافتیم این بود که 100٪ از مطالعات داده ها را جمع آوری کردند، اما فقط 30٪ از آنها به تفاوت ها و عوارض جانبی واکسن در مردان و زنان اشاره کردند. مشخص شد که در ارزیابی اطلاعات تفاوت هایی وجود دارد.

به گفته کارشناسان، اثربخشی اولین دوز واکسن در مردان بیشتر از زنان بود. اما همچنین به تفاوت‌های کلیدی جنسیتی در سایر واکسن‌ها، مانند واکسن H1N1 و واکسن آنفولانزای 2009 نیز توجه کرد تا نتیجه‌گیری‌های خود را بر اساس آن استوار کند.

همچنین، مطالعات بین‌المللی که تفاوت‌های جنسیتی در اثربخشی و ایمنی واکسن را در جمعیت عمومی بررسی می‌کنند، نشان داده‌اند که زنان بیشتر از مردان عوارض جانبی واکسن را تجربه می‌کنند.

به طور خاص، لخته شدن خون در زنانی که واکسن‌های AstraZeneca و Johnson & Johnson دریافت کرده‌اند بیشتر گزارش شده است. تصور می‌شود که فرآیند اصلی لخته شدن خون به دلیل پاسخ ایمنی طبیعی به واکسنی است که باعث می‌شود سیستم ایمنی عناصر سلول‌های خونی را که به لخته شدن خون کمک می‌کنند، هدف قرار دهد.

با این حال، هنوز مطالعه‌ای انجام نشده است که شیوع لخته‌های خون را در زنان جوان واکسینه شده ارزیابی کرده و آن‌ها را با جمعیت عمومی زنان و زنان جوان مقایسه کند یا عوامل خطر مانند هورمون درمانی و اختلالات ایمنی را در نظر بگیرد. بنابراین، در حال حاضر تعیین اثربخشی کامل واکسن کووید-19 در این مورد دشوار است.

واکسن و بارداری

به دلیل استانداردهای ایمنی، زنان باردار و شیرده در آزمایشات واکسن 2020 گنجانده نشدند و در نتیجه، واکسن در آن زمان فقط به زنان باردار در صورتی که در معرض خطر بالای عفونت بودند، ارائه شد. از آن زمان، نتایج تحقیقات نشان داده است که واکسن‌های مبتنی بر mRNA در زنان باردار و غیر باردار بی‌خطر و مؤثر هستند و آنتی‌بادی‌ها را می‌توان از طریق شیر مادر منتقل کرد.

تفاوت جنسیتی در معاینات پزشکی

تحقیق در مورد تفاوت های جنسیتی در نتایج پزشکی حیاتی است. علی‌رغم تقاضا برای نسبت‌های جنسیتی و تقاضا برای جمع‌آوری داده‌ها در مورد تفاوت‌های جنسیتی، اطلاعات در مورد عوارض جانبی خاص جنسیتی هنوز محدود است.

به گفته محققان، تفاوت های جنسیتی نه تنها در تعمیم عوارض جانبی بین مردان و زنان در مراحل بعدی مطالعه، بلکه در بررسی دوز، فارماکوکینتیک و فارماکودینامیک واکسن در مراحل اولیه نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا