عمومی

ترجمه کتاب «رونین برگمن» و تلاش متفاوت عباس سلیمی نمین

نوعی روایت از مبانی فکری انقلاب کتاب «نیم قرن تا شکست» مبانی شهادت و ماجرای عاشورا را به تصویر می کشد که روایتی خشونت آمیز از عزاداری است و به دنبال ایجاد فضایی بر خلاف تصور شهادت و عاشورا است تا مبانی فکری انقلاب را زیر سوال ببرد.

همچنین لازم به ذکر است که امام راحل (ره) به مجاهدین (منافقین) وعده تقسیم قدرت را داده بود، اما آنها هنگام ملاقات با امام راحل در نجف نگفتند که چنین قولی داده اند. چگونه چنین ادعایی دارید؟ روابط اقتصادی شاه با اسرائیل یکی از دلایل عصبانیت آنها از تغییر رژیم پهلوی بود. آنها روابط اقتصادی گسترده ای با رژیم پهلوی داشتند و بعد اصلی آن معاملات تسلیحاتی بود که بازاری برای اسرائیل بود.

رونین برگمان در این کتاب می کوشد ثابت کند که اگر رژیم پهلوی زنده بماند، خواهد بود و خواهد بود. ایده اصلی این تصویر بر اساس همین قراردادهای تسلیحاتی است و اینکه طبق این قرارداد چه اقلامی به رژیم پهلوی تحویل داده می شود.

این کتاب دیدگاه اسرائیل را نسبت به رژیم پهلوی تایید می کند. در این کتاب می بینیم که رابطه اسرائیل با رژیم پهلوی در سه بعد تعریف شده است که اولی رابطه تجارت تسلیحات و دومی ایجاد منطقه وحدت برای اسرائیل در منطقه بود. رژیم پهلوی را در بر می گرفت.این رژیم در آن زمان با مخالفت روبرو بود. بعد سوم این رابطه، همکاری اطلاعاتی کشور با آمریکا و رژیم پهلوی در منطقه است که هر سه نشان دهنده اقدامات رژیم پهلوی به نفع اسرائیل است.

آنچه در این کتاب ارائه شده است، ترجمه ای از کتاب اصلی و نقدی مفصل است که به ارائه پاسخ نسبی به اظهارات و داستان های مبهم و نادرست نویسنده کتاب اصلی کمک می کند. نقد کتاب نظر بدهید.

* سخنرانی در مراسم افتتاحیه کتاب «نیم قرن شکست» نوشته عباس سلیمی نمین.

دکمه بازگشت به بالا