عمومی

بهره‌برداری از نخستین خط ریلی چهار خطه در کشور

با توجه به پایگاه داده پرتال پارسی ،

سعید رسولی در مراسمی به مناسبت آغاز به کار پروژه راه آهن فجر گفت: “اولین خط راه آهن چهار بانده در کشور امروز (یکشنبه ، 7 فوریه) به بهره برداری می رسد.”

وی با اشاره به سرمایه گذاری 234 میلیاردی در افتتاح این مسیر (تهران – لشگری) افزود: افتتاح این مسیر چهار خطه باعث افزایش سرعت قطارها در ورودی تهران می شود.

وی گفت: “تا به امروز 105 پروژه به ارزش 1445 میلیارد تومان در بخشهای مختلف حمل و نقل ریلی به بهره برداری می رسد كه نشان دهنده فعالیت راه آهن در شرایط سخت اقتصادی و شیوع ویروس كرونا است.”

مدیر کل شرکت راه آهن افزود: این پروژه ها در زمینه های مختلف فناوری ، زیرساختی ، ناوگان ، ایستگاه های مسافری و ریلی و اکتشافی است که در 19 استان افتتاح می شود.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی ، این پروژه ها شامل 6 پروژه در قالب 51 پروژه فنی و زیربنایی به ارزش 874 میلیارد تومان ، پنج پروژه در قالب 11 طرح ناوگان به ارزش 397 میلیارد تومان ، پنج پروژه 36 ساخت و ایستگاه است. پروژه های خدماتی به ارزش 48 میلیارد تومان. پروژه های اکتشاف و داده کاوی در قالب هفت پروژه بالغ بر 126 میلیارد جلد است.

رسولی با اشاره به اتصال 9 خط فرعی در جریان کار امروز گفت: با این پروژه ها تعدادی از منابع عمده حمل بار به شبکه ریلی متصل می شوند و کارایی شبکه ریلی افزایش می یابد.

وی گفت: در حال حاضر 1150 کیلومتر خط آنتن به 11000 کیلومتر خط اصلی راه آهن متصل است.

مدیر کل شرکت راه آهن از دیگر اقدامات انجام شده توسط شرکت راه آهن را نوسازی و بازسازی 16 وسیله نقلیه ریلی عنوان کرد و گفت: “هزینه وسایل نقلیه اساسی (بازسازی531 میلیارد تن ، این دستگاه ها 6 سال کار نکرده اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: همچنین 205 ناوگان ریلی جدید شامل ناوگان باری ، مسافری و لوکوموتیو به ارزش 361 میلیارد تن امروز به بهره برداری می رسد.

رسولی گفت: سال آینده مسیرهای چهار بانده تهران-کرج و تهران-پیشوا راه اندازی می شود که برای حمل و نقل در اطراف تهران و کاهش آلودگی در پایتخت مفید خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا