عمومی

بررسی حقوقی آخرین راه استقلال برای کسب جام طلایی از سازمان لیگ

استقلالی ها فرهاد مجیدی در یک فصل همه رکوردها را شکست و سه هفته مانده به پایان لیگ بیست و یکم قهرمانی خود را به ثبت رساند. مهمترین رکورد استقلال در 29 بازی اخیر، رکورد شکست ناپذیری بود. آنها تاکنون 19 برد و 10 تساوی کسب کرده اند و حالا این شانس را دارند که به اولین تیم تاریخ لیگ برتر تبدیل شوند که در فینال لیگ مقابل نفت مسجد سلیمان بدون شکست به میدان می روند.

حالا که این فرصت تشدید شده و شانس جایگاه او زیاد است، هواداران باشگاه «استگل» خواستار واگذاری «جام طلایی» به این تیم هستند. جام طلایی بر اساس فصل 2004-2004 لیگ برتر انگلیس مقابل آرسنال است که در آن تیم بدون شکست در این رقابت ها پیروز شد و به جای جام نقره ای سنتی، جام طلا را به دست آورد.

در همین رابطه حجت الله بهمنی مدیر روابط عمومی سازمان لیگ گفت که چنین جامی به استقلال داده نمی شود زیرا جام طلایی در جام حذفی پیش بینی نشده است. گفته بچمانی درست است چرا که در ماده 48 آیین نامه مسابقات فقط به اهدای جام، مدال و عناوین قهرمانی به تیم قهرمان اشاره شده است و در مورد قهرمانی بدون شکست و کاپ طلا چیزی نیست. اما در همین مصوبه و بر اساس ماده 56 مواردی وجود دارد که در قوانین تصریح نشده است.

در این ماده آمده است: «سازمان لیگ موظف است در صورت مسکوت ماندن یا عدم رعایت قوانین موضوع را با هیأت مدیره سازمان لیگ و با رعایت قوانین و مقررات مطرح کند. طبق اعلام فدراسیون بین المللی فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا، «فوتبال ایران حل خواهد شد و این تصمیم قطعی است و قابل اعتراض نیست».

بنابراین استقلال می تواند از سازمان لیگ بخواهد که موضوع جام طلایی را در هیات مدیره این سازمان مطرح کند تا این جام ویژه به قهرمان فصل فوتبال ایران تقدیم شود. این البته پیش نیاز عدم باخت استقلال در دیدار هفته گذشته است. با لغو تعدادی از بازی های هفته بیست و نهم و برگزاری اردوی مقابل تیم ملی فوتبال دقیقا مشخص نیست این دیدار چه زمانی به پایان می رسد.

254 251

دکمه بازگشت به بالا