عمومی

بحران آب در مازندران/تالاب ها و رودخانه ها روبه خشکی است – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

محمدعلی هادیان در گفتگو با خبرنگار آنلاین در خصوص بحران آب در این استان اظهار داشت: شرکت آب منطقه ای مازندران یکی از بارزترین اقدامات مدیرعامل آب استان در چند وقت اخیر – توسعه پروژه آبفای استان است. «سند توسعه مدیریت آب». منطقه مازندران».

وی افزود: متاسفانه این سند میزان مصرف آب استان در افق 1425 و سیاست تحقق اهداف تعیین شده را به گونه ای تفسیر و توجیه کرده است که گویی این مصرف آتی عادی و عادی است.

مدرس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران: افزایش چشمگیر مصرف آب در بخش های صنعت، کشاورزی، آب شرب و گردشگری از اهداف اصلی در سند توسعه آب استان و نتیجه این اقدامات است. بیش از 50 درصد کل مصرف آب استان افزایش یافته است که نسبت به وضعیت فعلی 1425 افق است.

هادیان تصریح کرد: در افق 1425 برنامه های مختلفی از جمله برداشت منابع آب زیرزمینی و احداث سدهای فراوان برای تامین آب مازاد لازم پیش بینی شد. سوال اصلی این است که آیا تا سال 1425 آبی خواهد ماند؟!

وی ادامه داد: در حال حاضر کسری تجمعی مخزن آب زیرزمینی (به صورت کمی) حدود 100 میلیون مترمکعب و کسری کیفی آن (به دلیل آلودگی های خطرناکی مانند نیترات) میلیاردها مترمکعب است. یعنی حتی اگر چند میلیارد مترمکعب هم هزینه کنید، نمی توان کیفیت آب های زیرزمینی را به وضعیت 20 سال گذشته نزدیک کرد.

مدرس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران گفت: همچنین در برخی از دشت های استان میانگین افت تجمعی آب های زیرزمینی به حدود چهار متر رسیده است که بسیار خطرناک است.

هادیان خاطرنشان کرد: از سوی دیگر خشک شدن تالاب ها و رودخانه های استان و کمبود آب در برخی سدها ثابت می کند که منابع آب سطحی نمی تواند پاسخگوی نیاز فعلی باشد. آینده.

پدیده تغییر اقلیم

وی خاطرنشان کرد: نکته مهم دیگر در برنامه ریزی توسعه، تمرکز بر پیامدهای احتمالی تغییرات اقلیمی است. در این راستا، اکثر مطالعات نشان می‌دهند که در شرایط تغییر اقلیم، دمای هوا تا حدودی افزایش می‌یابد و بارندگی کاهش چشمگیری خواهد داشت. به عبارت دیگر تغییر اقلیم عامل محدود کننده بسیار مهمی در تامین آب در افق ۱۴۲۵ خواهد بود.

مدرس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران افزود: موارد ذکر شده به خوبی نشان می دهد که ارتقای مدیریت تامین آب منطقه مازندران با هدف احداث سدهای فراوان و افزایش 3 برابری ظرفیت مخازن آب های سطحی تا سال 1425 بوده است. . از 440 تا 1300 میلیون مترمکعب فقط در راستای افزایش ارزش بیت المال و تسریع در رفع شرایط شکننده آب های استان است.

هادیان تصریح کرد: در مواجهه با کمبود آب، بخش‌های مختلف به‌ویژه صنعت و کشاورزی با تکیه بر فناوری‌های روز و مدیریت یکپارچه اراضی، با استفاده از تئوری اقتصاد دایره‌ای (بدون هزینه) نیازهای آتی خود را به تدریج کاهش می‌دهند.

وی گفت: تدوین اسناد مبتنی بر افزایش مصرف آب نشان می دهد که پایداری اراضی در برنامه های مدیریت آب استان مازندران کمترین اهمیت را نیز ندارد. زیرا همانطور که اشاره شد هنجار مصرف منتشر شده در این سند در واقع سند توسعه «مصرف آب» استان مازندران نشان دهنده مصرف طبیعی و نرمال آب در آینده است.

مدرس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران در پایان خاطرنشان کرد: مدیریت همه جانبه آب ها و همچنین اصلاح الگوی مصرف و بالا بردن فرهنگ مصرف آب باید قبل از مدیریت جامع در اولویت قرار گیرد. حوضه ها و پروژه های سازگار با محیط زیست و طبیعت اگر در چارچوب آن نهادینه نشود و در مسیر بهره برداری صحیح قرار نگیرد حتی افزایش میلیاردها مترمکعبی آب نیز موثر نخواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا