استان ها

با معاینه این عضو بدن طول عمرتان را پیش بینی کنید

ما پیوندهای جالبی بین رژیم غذایی، ریتم شبانه روزی، سلامت چشم و طول عمر پیدا کردیم. برای اولین بار، دانشمندان تمام این جنبه های مختلف سلامت را با یک چشم مرتبط کردند.

تحقیقات ما ثابت می کند که اختلال عملکرد چشم می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در سایر بافت ها شود.

رژیم غذایی و کاهش کالری بسیاری از عملکردهای بدن از جمله سلامت چشم را بهبود می بخشد. در واقع کاهش مصرف غذا نه تنها بینایی را بهبود می بخشد، بلکه در طول عمر نیز نقش دارد.

در این مطالعه جدید، محققان ارتباط بین سلامت چشم و طول عمر مگس میوه، مگس معمولی و مگس سرکه را بررسی کردند.

ما شگفت زده شدیم که سلامت چشم حداقل می تواند به طور مستقیم طول عمر مگس میوه را تنظیم کند.

این ارتباط در یک سیستم 24 ساعته نهفته است که عملکردهای بدن را در طول روز و شب – در ریتم های روز – تنظیم می کند. این ساعت داخلی بر هر سلول بدن تأثیر می گذارد و با تغییرات نور و دما با طلوع و غروب خورشید سازگار می شود. این ریتم همچنین چرخه خواب و بیداری، رونویسی ژن و ترجمه پروتئین را کنترل می کند.

مطالعه‌ای در سال 2016 توسط آزمایشگاه Kapahi نشان داد که مگس‌های میوه در رژیم غذایی محدود دچار تغییرات قابل توجهی در ریتم روزانه خود شدند. این به نوبه خود باعث افزایش امید به زندگی آنها شد.

مگس‌های میوه عمر کوتاهی دارند و این ویژگی آنها را به یک مدل تحقیقاتی خوب تبدیل می‌کند که به آن‌ها اجازه می‌دهد یکباره چیزهای زیادی را نشان دهند.

دانشمندان مطالعه جدید خود را با مطالعه اینکه کدام ژن ها در الگوی شبانه روزی زمانی که مگس ها رژیم غذایی نامحدودی دارند تغییر می کنند، آغاز کردند. آنها همچنین حشرات را با گروه دیگری مقایسه کردند که تنها 10 درصد پروتئین دریافتی خود را در یک رژیم نامحدود مصرف می کردند.

چندین ژن به تغییرات رژیم غذایی پاسخ می دهند، اما در زمان های مختلف روز نیز فراز و نشیب هایی را نشان می دهند. این تیم همچنین دریافتند که ژن‌های ریتمیک که با رژیم غذایی فعال می‌شوند از منبع منشا می‌گیرند. به طور خاص، محدودیت های غذایی، گیرنده های نور را فعال می کند که به تغییرات نورون های تخصصی شبکیه چشم پاسخ می دهند. سپس این تیم آزمایش‌هایی انجام داد تا نشان دهد مگس‌ها در تاریکی دائمی عمر طولانی‌تری دارند.

برای ما خیلی عجیب به نظر می رسید. ما فکر می کردیم که مگس ها برای داشتن ریتم شبانه روزی خود به سیگنال های نوری نیاز دارند.

با مطالعه این اندام طول عمر را پیش بینی کنید

آیا ژن های چشم بر طول عمر شما تأثیر می گذارد؟

محققان به طور خاص می پرسند که آیا ژن های چشم بر طول عمر تأثیر می گذارد یا خیر. جواب می دهند بله. ما همیشه معتقدیم که این چیزی است که بینایی را فراهم می کند. ما محافظت از کل بدن را مهم نمی دانیم.

از آنجایی که چشم ها دائماً در معرض دنیای بیرون هستند، سیستم ایمنی بدن آنها همیشه فعال است. این می تواند منجر به التهاب شود و در دراز مدت می تواند منجر به سلامت ضعیف و بیماری مزمن شود. علاوه بر این، نور می تواند به گیرنده های نور آسیب برساند و باعث التهاب بیشتر شود.

نگاه کردن به صفحه نمایش کامپیوتر و تلفن در شب و قرار گرفتن در معرض آلودگی نوری می تواند بسیار آزاردهنده باشد و محافظت از چشم را مختل کند و منجر به کاهش بینایی و آسیب به بقیه بدن و مغز شود.

در خاتمه محققان می گویند معاینه چشم می تواند نکته مهمی در ارزیابی سلامت فرد و پیش بینی سلامت و طول عمر او باشد.

این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شد.

دکمه بازگشت به بالا