جامعه و خانواده

بازتوانی اقتصادی خانواده ها، هدف اصلی معاونت امور اجتماعی بهزیستی است

پرتال پارسی/قم معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان کوم موضوع رونق اقتصادی را هدف اصلی این معاونت عنوان و خاطرنشان کرد: تقویت حق، برنامه اصلی این اداره است و هدف ما رسیدن به سطح توانمندی است. از خانواده های آسیب دیده آنها می توانند از خانواده خود حمایت کنند.

به گزارش پرتال پارسی، علیرضا محمدی، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی منطقه کوم، پنجشنبه 17 دی ماه در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به وظایف معاونت بهزیستی گفت: یک. معاونت های سازمان بهزیستی، معاونت اجتماعی رئیس جمهور است که سه دفتر توانمندسازی زنان، سرپرست خانوار، دفتر نگهداری و ساماندهی کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و دفتر خدمات از جمله وظایف آن هستند. پرونده های آسیب دیدگان اجتماعی در حال انجام است.

وی با اشاره به فعالیت های دفتر توانمندسازی زنان در خانوار گفت: وظیفه این اداره رسیدگی به امور زنان سرپرست خانوار است که به هر دلیلی سرپرست خانوار هستند یا هستند. نامناسب برای کار، در حال حاضر حدود 1360 مورد وجود دارد که 4800 نفر تحت پوشش خدمات این اداره هستند.

محمدی با اشاره به نقش سرپرست دفتر توانمندسازی بانوان در منزل افزود: خدمات این دفتر شامل مستمری، کمک مسکن، کمک درمانی و البته کمک به اشتغال است.

رئیس دفتر توانمندسازی خانوار با اشاره به برنامه محوری زنان خاطرنشان کرد: توانمندسازی محور اصلی دفتر است و هدف ما رسیدن به سطحی از توانمندسازی است تا خانواده های درگیر بتوانند از خانواده خود حمایت کنند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی کوم گفت: بر اساس این برنامه پرداخت سرمایه در گردش یا وام اشتغال که یکی از برنامه های مهم دولت است در دستور کار این معاونت قرار گرفته و امیدواریم بتوانیم آن را احیا کنیم. . با تامین سرمایه در گردش این خانواده ها.

وی با تمرکز بر حل مشکلات خانواده های دارای فرزند دوقلو و بزرگتر خاطرنشان کرد: در حال حاضر در مجموع 126 خانواده دوقلو، سه قلو، چهار قلو و پنج قلو تحت پوشش خدمات اداره حقوق و توانمندسازی بانوان قرار دارند و از خدمات مستمری ماهانه، مسکن برخوردار می شوند. استفاده از خدمات سپرده خانه و سایر خدمات ارائه شده در دستور کار.

محمدی با اشاره به وظایف اداره امور کودکان و نوجوانان گفت: وظیفه این اداره ساماندهی کودکان و نوزادانی است که به دلایلی نمی توانند از سوی خانواده نگهداری شوند و به هر نحوی مورد آزار والدین قرار می گیرند. تعداد افراد ناشناس کم است. در خانواده این کودکان یا پدر حق نگهداری از کودک را ندارد یا مادر این اختیار را ندارد یا هر دو.
وی گفت: در حال حاضر 121 کودک از نوزادی تا 18 سال در مراکز وابسته به سازمان عمدتاً 1 مرکز دولتی و 4 مرکز غیردولتی خدمات مختلف دریافت می کنند.

معاون اجتماعی شهرستان کوم بر هدف اداره نگهداری و ساماندهی کودکان رها شده و بدسرپرست تاکید کرد: هدف اصلی این اداره کاهش تعداد مراکز است و معتقدیم باید این کودکان را به خانواده های واجد شرایط انتقال دهیم. در مورد خانواده های زیستی اعم از پدر و مادر، بستگان و خانواده های جویای فرزند برای سرپرستی طبق دستورالعمل سازمان و بررسی های کارشناسی عمل می کنیم.

وی افزود: در سال 1400 در مجموع 18 فرزندخواندگی وجود داشته که در 8 ماه منتهی به آبان 1401 به 22 فرزندخواندگی رسیده است.

محمدی با اشاره به وظایف خط اورژانس اجتماعی در اداره آسیب دیدگان اجتماعی گفت: خط اورژانس اجتماعی یا 123 یک اورژانس شبانه روزی برای کمک به شهروندان با مشکلات خانوادگی، بی خانمان ها، کودکان کار، کودکان خیابانی، فراریان است. ارائه خدمات برای دختران، خشونت، خشونت همسر، کودک آزاری، خودکشی و سایر شرایط در این شرایط اضطراری؛ همکاران ما در تیم هایی شامل مشاوران و روانشناسان برای مقابله با چنین شرایطی اقدام کرده اند و تاکنون بیش از 17000 تماس تلفنی از جمله 4500 مداخله مربوط به این اورژانس صورت گرفته است.

وی با اشاره به سایر خدمات دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی گفت: مرکز کار و کار با کودکان خیابانی به پرونده کودکانی که به دلایلی مجبور به کار می شوند رسیدگی می کند. در 18 سالگی باید آموزش ببینی و به مدرسه بروی. اما برخی از این کودکان به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی خانواده مجبور به کار می شوند و این اداره علاوه بر تلاش برای فراهم کردن زمینه مساعد برای تحصیل این کودکان، سعی در تبیین برنامه توانمندسازی خانواده ها دارد. این کودکان نیازی به کار در خیابان ندارند.

معاون اجتماعی بهزیستی کوم با اشاره به مرکز مداخله در بحران آن اداره ادامه داد: خانواده هایی که در زندگی خود دچار بحران هستند خدماتی از جمله پرداخت سرمایه در گردش و ودیعه مسکن را از این مرکز دریافت می کنند.

وی بیان کرد: از دیگر فعالیت های دفتر آسیب دیدگان اجتماعی می توان به مرکز توانبخشی ویژه زنان آسیب دیده و مرکز خانه امن برای زنانی که مورد آزار و اذیت همسران یا دیگران قرار گرفته اند، اشاره کرد.

معاون اجتماعی رئیس جمهور محمدی قم گفت: مهم ترین نکته این فعالیت ها توانبخشی است و هدف اصلی ما بازتوانی خانواده های در مشکلات اقتصادی با ایجاد فرصت برای آنهاست. برای این خانواده، زندگی دور از آسیب، زندگی آرام و همچنین مسائل اجتماعی بود
انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا