عمومی

ایران آباد یا ایران ویران؟

مارکسیست ها در جبر تاریخ; دین کسانی که به اراده خدا ایمان دارند; نخبگان به تصمیمات افراد با نفوذ و رهبران؛ برخی از جامعه شناسان به اعمال و رفتار توده ها و گروه های اجتماعی معتقدند و برخی از دانشمندان علوم سیاسی به نقش قدرت های برتر… اما فراتر از بازیگران برتر؛ معتقدند که این قدرت ها در این زمینه نقش آفرینی می کنند. در ساختن فردایی عامل مهم و اساسی تری وجود دارد که تمامی فعالان فوق بر آن تکیه کرده و بر اساس آن تصمیم می گیرند و آن عامل; گفتمان، تحلیل، تفسیر و روایت، رویدادهای چندلایه‌ای هستند… اهمیت تحلیل در شکل‌دهی به آینده بی‌نظیر است و در واقع آینده را کسانی خلق می‌کنند که روایتی واقعی‌تر، دقیق‌تر و جامع‌تر از امروز خلق می‌کنند. چشم انداز و تحقق فردا را تضمین می کنند.
در واقع متخصصان واقعی و آینده نگر معماران آینده هستند و کسانی که به این موضوع توجه نمی کنند اغلب با شگفتی مواجه می شوند.

2- نمونه های تاریخی فراوانی در تایید گزاره فوق وجود دارد..برای اختصار فقط به برخی از آنها اشاره می کنم…اگر رضاشاه قدرت متفقین در برابر هیتلر را به درستی تحلیل کرده است، تصمیم خوبی است که دستگاه او را از دست دادن جلوگیری کند. در حال فروپاشی و اشغال ایران … اما تحلیل او هیتلر برنده جنگ جهانی دوم بود …
اگر مصدق پیامدهای بسیج سیاسی حزب توده برای وارد کردن آمریکا به درگیری ایران و انگلیس در شرایط جنگ سرد را به درستی درک می کرد، تصمیم دیگری نمی گرفت و قربانی حادثه 28 مرداد می شد. انقلاب…
اگر محمدرضا شاه تحلیل نخبگانی مانند مجید تهرانیان در دولت را درک می کرد، می توانست تصمیم عاقلانه تری برای کاهش نارضایتی منتهی به انقلاب و عدم ایجاد جبهه بزرگ اپوزیسیون علیه آن اتخاذ کند. نمونه‌های فراوانی از دوران جمهوری اسلامی که منجر به مشکلات عظیم اقتصادی، آسیب‌های اجتماعی، معضلات فرهنگی و نارضایتی مردم شد، وجود دارد، نمونه‌های بین‌المللی نیز وجود دارد که در کتاب «تاریخ جاهلیت» تکمان قابل مطالعه است.

3- امروز و در شرایط کنونی ایران، چه شخصی از اعتراضات حمایت کند، همدردی کند و برای اصلاح یا تغییر رادیکال با آنها همراه شود و یا از ساختار موجود حمایت کند و از سرکوب یا سرکوب آن حمایت کند. .روایت آهسته وقایع و تحلیل و تبیین آنها… کسانی که واقعیت ها را نمی بینند و اتفاقات امروز را تنها بر اساس منافع مادی و باورهای نادرست و جزم اندیشی ذهنی خود تحلیل می کنند حتما فردا با یک سیلی حقیقت را خواهند دزدید.. و کسانی که به سطح حقیقت می‌چسبند و سعی می‌کنند داستان‌ها و تحلیل‌های نزدیک به حقیقت را سرکوب کنند، نه تنها غافلگیر خواهند شد، بلکه در نابودی احتمالی شرکت خواهند کرد…
تحلیل و قضاوت وقایع امروز کاری ساده، کلی و سطحی است که هرکسی با نیت های مختلف انجام می دهد و مصداق عینی نیست، متاسفانه از نظرات و مواضع بسیاری از هواداران می توان دریافت که مضحک ترین، بی معنی ترین و سطحی ترین آنهاست. و مخالفان اعتراضات اخیر که فاقد حداقل صلاحیت، سواد، دانش و تعهد لازم برای انجام این مهم هستند. متأسفانه حجم تحلیل‌های نامناسب، سطحی، گمراه‌کننده مخالفان اقدام اعتراضی و وابستگان نهادهای قدرت با چند رسانه غالب است و نتیجه تحلیل‌های خام را می‌بینیم. تصمیمات دیوانه وار گرفته شده عواقب آن را می توان در کف خیابان دید.

اگر ایرانی و ایرانی را دوست داریم و آبادانی، آزادی، استقلال، پیشرفت، پیشرفت، عزت و سربلندی آن برای ما مهم است، باید این داستان های واقعی را بشناسیم. تحلیل دقیق و جامع؛ این یک تفسیر چندلایه و گفتمان در حال تحول است که می تواند آینده ایران را رقم بزند، وگرنه فرقی نمی کند کجا ایستاده ای… نتیجه ای بی سواد و نادان. این نابودی ایران خواهد بود.

6565

دکمه بازگشت به بالا