عمومی

ایرانی‌ها از کی‌روش یاد بگیرند!

تصویر ناخوشایند تیم ملی فوتبال ساحلی در مسابقات قهرمانی جام بین قاره ای این روزها در فضای مجازی شایعات و احادیثی را مطرح کرده و نگرانی ها را نسبت به تیم ملی در بازی های جام جهانی فوتبال افزایش داده است.

پرتال پارسی پلاس: همین دو روز پیش تیم ملی فوتبال ساحلی کشورمان با شکست تیم برزیل قهرمان جام بین قاره ای دوبی شد.

تصویر ناخوشایند بازیکنان تیم ملی در مراسم اهدای جام نیز در چشم اکثر رسانه های ورزشی جهان بود، اما بیشتر از قهرمانی خبرساز شد، حتی فدراسیون فوتبال نیز در بیانیه ای اعلام کرد که «مطابق با آئین نامه”. طبق قانون جمهوری اسلامی ایران و منشور اخلاقی المپیک و قوانین فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا)، با رعایت اصول حاکم بر ورزش فوتبال و خودداری از هرگونه فعالیت سیاسی در میادین ورزشی، کسانی که حرفه ای و حرفه ای را رعایت نمی کنند. اخلاق ورزشی طبق مقررات مربوطه رسیدگی خواهد شد.

ابراز همدردی صمیمانه و حمایت از بازیکنان تیم ملی فوتبال ساحلی در روزهای غم انگیز ایران عزیزمان، اقدامی شگفت انگیز و شاید تعجب برانگیز باشد. اما با نزدیک شدن به جام جهانی 2022 قطر، شایسته است کمی به شکل این واکنش و ابعاد و پیامدهای مشارکت عمومی مشابه فکر کنیم.

شاید برای برخی این نگرانی وجود داشته باشد که بازیکنان تیم ملی فوتبال نیز در جریان حضور تیم ملی فوتبال این کشور در جام جهانی 2022 قطر، برای پیگیری این اقدامات سیاسی-اجتماعی، اقدامات مشابهی از خود نشان دهند. رویدادهای اخیر ، چه اتفاقی می افتد؟

البته به عنوان یک شخصیت ملی اولاً و در مرحله بعد یک شهروند ایرانی، حق دارند نظرات خود را ابراز کنند، عمل کنند یا حتی واکنش نشان دهند و در قبال این گونه واکنش های سیاسی در سطوح ورزشی، فوتبالی و غیره بی طرف بمانند. کل جامعه

هیچکس نمی تواند آنها را به خاطر ارتباط آنها با اتفاقات و اتفاقات این روزها در کشورمان مورد انتقاد قرار دهد، اما تنها سوالی که مطرح می شود این است که بهای جشن نگرفتن پیروزی یا جشن گرفتن بعد از گل چیست؟ آیا سیاسی است؟

بدیهی است که با هرگونه فعالیت سیاسی در زمین فوتبال با توجه به قوانین فیفا که بر ورزش فوتبال حاکم است و اجازه هرگونه فعالیت سیاسی در زمین فوتبال را نمی دهد، فیفا در زمین فوتبال با آن برخورد خواهد کرد.

همچنین فدراسیون فوتبال فیفا اخیرا در نامه ای به 32 فدراسیون راه یافته به جام جهانی تاکید کرد که در جام جهانی نباید مسائل سیاسی مطرح شود.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) در این نامه گفت: می دانیم که فوتبال در کشورها نقش مهمی دارد و می دانیم که چالش ها و مشکلات زیادی با ماهیت سیاسی در سراسر جهان وجود دارد. اما نگذارید فوتبال درگیر جنگ ایدئولوژیک و سیاسی شود.

اگر برخی از بازیکنان تیم فوتبال کشورمان در زمین مسابقه رفتار سیاسی از خود نشان دهند، بدون شک نه تنها یک، بلکه کل تیم ملی کشورمان محروم خواهند شد.

از طرفی اگر فقط یک نفر با رفتار سیاسی در زمین مخالفت کند، آغاز تفرقه و تفرقه در بین بازیکنان تیم ملی است. در نهایت مقابل خودمان، حریف و فیفا پیروز می شویم. همچنین نتیجه حرکتی است که ممکن است از هیجان یا تمایل به کلیک بیشتر در فضاها و رسانه های مجازی ناشی شود. جدای از شکست، البته خود تیم ملی بین دو تیم و حتی غرور پیروزی یا حداقل عصبانیت مردمی که در حال تماشای مانیتور تلویزیون خود هستند، انتظار یک بازی جذاب را دارند.

البته نمی توان گفت کی روش بار دیگر پایبندی جدی خود به اتحاد تیم ملی را ثابت کرده است و با توجه به رفتار مهدی طارمی و سردار آزمون در بازی سنگال، خانه نشینی قابل تحسین است. دور از مرز دو تیم در تیم ملی دیروز همه بازیکنان و اعضای تیم ملی را روی میز روی زمین چمن جمع کرد. همین عمل به ظاهر ساده و تصویر همه بازیکنان و کادرفنی دور همدیگر پشت میز به ما این اطمینان را می دهد که اگر مردم سعی در ایجاد تفرقه در بین تیم ملی دارند; سرمربی تیم اجازه نمی دهد این تلاش مثمر ثمر باشد.

آنچه این روزها غیرقابل انکار است؛ رنج روزافزون ما ایرانی ها. بیشتر ما دلتنگ اشک های خنده یا شادی هستیم. اما جدای از ترس محرومیت فیفا برای تیم ملی، چه چیزی بیشتر از شادی گلزنی مهدی طارمی پس از پاس گل سردار آزمون مقابل انگلیس، نشاط آور، هیجان انگیزتر و دلچسب تر است؟ حتی تصورش هم لذت بخش است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا