جامعه و خانواده

اگر در فضای مجازی آگهی منتشر می‌کنید، این هشدار را جدی بگیرید

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا به تبلیغ کنندگان نسبت به کلاهبرداری و سوء استفاده در فضای مجازی هشدار داد.

سرهنگ علی محمد رجبی در گفت وگو با پرتال پارسی. مجرمان سایبری از هر فرصتی برای پیگیری اهداف مجرمانه خود استفاده می کنند، اظهار کرد: یکی از بسترهایی که مجرمان سایبری می توانند در آن کلاهبرداری و سایر فعالیت های مجرمانه انجام دهند، وب سایت ها و ابزارهای تبلیغاتی رایگان است. بدین ترتیب مجرمان با سوء استفاده از اطلاعات تماس موجود در آگهی می توانند برای تبلیغ کنندگان در فضای مجازی پیام و لینک ارسال کنند.

وی با بیان اینکه این لینک ها جعلی هستند و به هیچ عنوان نباید باز شوند، گفت: در این کلاهبرداری، مجرمان سایبری با ظاهر شدن به عنوان افراد مرتبط با سایتی که آگهی در آن درج شده یا موضوعات دیگر، پیامک هایی با لینک های جعلی ارسال می کنند. جلوگیری از حذف تبلیغات از سایت های تبلیغاتی آنلاین، نمایش تبلیغات و غیره. درخواست می شود و از طریق این لینک از تبلیغ کنندگان می خواهند که پول کمتری بپردازند و از هدف آگهی دوری کنند وگرنه تبلیغ بیشتر دیده می شود.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا درباره متن این پیام‌ها گفت: متن پیامک معمولاً به شرح زیر است: «کاربر گرامی، آگهی شما دقایقی پیش با موفقیت ثبت شد. برای به روز رسانی آگاهی خود باید 20000 ریال بپردازید، در غیر این صورت ظرف چند دقیقه آگهی شما از سایت حذف می شود.

رجبی با بیان اینکه به دلیل مبلغ اندک ذکر شده از کاربران درخواست پرداخت شده است، گفت: این لینک ها افراد را به درگاه بانکی جعلی هدایت می کند که در آن اطلاعات بانکی کاربران به سرقت رفته و حساب های آنها به سرقت می رود. به سرقت رفته توسط سودجویان خالی خواهند شد.
وی افزود: همچنین افراد سودجو می توانند از طریق لینک مذکور از اطلاعات هویتی کاربر سوء استفاده کرده و یا بدافزار را به تلفن همراه تزریق کنند و گوشی تلفن همراه افراد را هک کنند.

بیشتر بخوانید:

هشدار نسبت به خرید توکن “تتلو”.

هشدار پلیس فتا نسبت به کلاهبرداران ‘متاورسی’

پلیس فتا در همتا، ثنا و…

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ادامه داد: شهروندان برای جلوگیری از این اقدام مجرمانه و بازدارندگی مجرمان سایبری از بازکردن اینگونه لینک‌ها خودداری کنند و مراقب باشند از تمامی سایت‌های معتبر جهت اطلاع رسانی استفاده کنند. شماره های اختصاصی و رسمی خود را برای کاربران خود ارائه می دهد و با شماره موبایل شخصی با مشتریان خود تماس نمی گیرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا