عمومی

اوین، زندانی که قرار بود پارک شود

اگرچه تحولات اخیر در زندان اوین و اخبار ضد و نقیض درباره منشأ و ابعاد آن می تواند در صورت وجود شرایط و تکمیل اطلاعات موضوع پست جداگانه ای باشد، اما نام اوین در وعده تبدیل آن به زندان به ذهن متبادر می شود. یک باغ عمومی یا یک پارک بزرگ به ذهن می رسد. البته یک وعده شکسته

به گزارش خبرگزاری پرتال پارسی، در این پیام عصر ایران در این متن آمده است: «حدود هفت سال پیش، در بهمن ماه ۱۳۹۲، زمانی که محمد باکر کلیباف، رئیس فعلی مجلس، شهردار تهران بود، اعلام کرد که بخشی یا کل زندان اوین به باغ تبدیل می‌شود. و میدان سبز (پارک عمومی) و گفت: با رئیس محترم دادگستری مذاکره کردیم و مقرر شد شهرداری تهران و این مرجع مجموعه اوین و زندان اوین را آماده کنند و این مجموعه تبدیل به موزه شود. مثل زندان قصر باغ.

در همان زمان نوشتم که تبدیل زندان اوین به پارک عمومی تحقق آرزوی ملی است که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی و از 23 بهمن 57 ادامه داشته است و آیت الله سید محمود طالقانی اولین نفری بود که به این امر رسید. آنجا. او از تبدیل زندان اوین به پارک عمومی خبر داد و این موضوع را از شهردار وقت تهران، محمد طوسعلی (دبیرکل فعلی نهضت آزادی) گرفت.

در کنار آیت الله منتظری و با تاخیر نسبت به سایر زندانیان سیاسی، طالقانی که سه ماه قبل از پیروزی انقلاب در 17 آبان 57 به مناسبت سالروز تولد شاه از زندان (کاخ) آزاد شد، ظاهراً اما در واقع چون شعله های انقلاب خاموش شده بود، او را مهمترین چهره انقلاب در تهران می دانستند، زندانی بود و درد زندان را بهتر از همه می دانست و تبدیل اوین را یک مطالبه ملی می دانست. پارک. پاسخ به خواسته های ساکنان شهر

علت حساسیت نسبت به زندان اوین به جای زندان قلعه این بود که زندان قلعه مجرمان و متهمان غیرسیاسی را نیز در خود جای داده بود، اما اوین به خاطر زندانیان سیاسی خود به ویژه پس از اعدام 9 نفر در تپه اوین و بسیاری دیگر به شهرت رسید. اظهارات کذب جزنی در 9 فروردین 1354 مبنی بر مقاومت در برابر فرار آنها خشم بسیاری را یادآور شد.

خوب به خاطر دارم که در سالهای اول بعد از انقلاب صاحب یک بنگاه معاملات ملکی در منطقه سعادت آباد زمینی را پیشنهاد داد و به زندان اوین اشاره کرد و گفت این زندان است که اطراف آن در بیابان است. به زودی تبدیل به پارک می شود این منطقه مسکونی خواهد شد. البته منطقه بسیار رونق یافت و منافع مادی بسیاری برای دلالان به همراه داشت. زیرا قیمت زمین همواره روند صعودی شگفت انگیزی داشته است، اما بنا به دلایلی به خصوص وقایع دهه 60 اوین در زندان ماند.

در تایید سخنان آقای کلیباف دو دلیل برای خوشحالی ذکر شد: اول اینکه در تمام سال های بعد از انقلاب همیشه این امید وجود داشت که زندان اوین به باغ تبدیل شود. به خصوص که مردم هنوز این تصور را دارند که افراد سیاسی و ایدئولوژیک بیشتر از دیگران هستند.

بعد دوم: سرانه فضای سبز در شهر تهران همچنان کمتر از استانداردهای امروزی است و شهرداری باید علاوه بر ساخت بزرگراه، تونل و پل برای خودروها، به شهروندان و لذت بصری و اوقات فراغت آنها و هر نهال توجه کند. کاشته – کار، مثبت؛ چه رسد به اینکه یک منطقه بزرگ و معروف را به پارک تبدیل کنیم. معلوم نیست در مرحله اول چه مقدار از زمین را اشغال می کند، از 43 تا 57 هکتار.

البته با توجه به این نکته، پاشنه آشیل یا شاید نگران‌کننده‌ترین جنبه این طرح این است که تبدیل تمام یا بخشی از زندان اوین به فضای سبز، رضایت ساکنان اوین و محله‌های سعادت آباد و سایر شهروندان را جلب می‌کند. که از آن استفاده می کنند، اما این نگرانی با انتقال زندانیان به خارج از تهران برطرف می شود و ممکن است باعث رنج بیشتر خانواده های آنها شود.

برای روشن شدن موضوع، یادآوری می شود که در سال 1388 رئیس سازمان زندان ها با ارسال نامه ای به رئیس شورای شهر تهران از وی درخواست کمک کرد و نوشت: زندانیان تهرانی نیز «شهروند» محسوب می شوند و باید سهم خود را داشته باشند. سرانه شهر مانند سایرین.. در این نامه همچنین آمده است:

وی گفت: زندان‌ها سکونتگاه‌هایی هستند که ده‌ها هزار نفر در آن زندگی می‌کنند و ده‌ها هزار شهروند دیگر از آن بازدید می‌کنند و باید زمین و مکان بیشتری در تهران برای ایجاد زندان‌های جدید اختصاص داده شود.

در مورد زندان اوین اشاره ویژه ای شد: «زندانیان تازه وارد به مدت چند روز در قرنطینه زندان نگهداری می شوند و پس از انجام معاینات پزشکی و تشخیصی بر حسب نوع جرم، سن، جنس، محکوم یا متهم طبقه بندی می شوند. در بدو ورود، تشخیص، درمان اعتیاد به مواد مخدر با متادون و سایر روش ها، کنترل بیماری سل، شناسایی بیماران مبتلا به اچ آی وی و در صورت لزوم درمان از طریق درمانگاه های مثلث زندان انجام می شود.

تعداد زندانیان یا ساکنان این شهر شش هزار نفر ثبت شده است که ممکن است به زمان نگارش آن بستگی داشته باشد. وی در این نامه گفت: 24 هزار زندانی دیگر عمدتاً در زندان‌های کرج نگهداری می‌شوند نه در زندان‌های شهر تهران و این موضوع علاوه بر اعتراض و مخالفت کرج‌نشینان، اعزام و انتقال بین زندان‌ها است. و آمد و شد دادگاه و خانواده یکی از مشکلات خاص این افراد است.

در آن متن آمده است: وقتی پارک اوین به راحتی قابل پیاده‌روی است، دیگر شهروندان از این ناراحتند که ساخت این پارک ارزش آن را ندارد که زندانیان را دورتر کند و اگر چنین شد، پس همینطور است. باید استانداردها در جای دیگری رعایت شود و هیچ محکوم سیاسی و امنیتی در بین آنها وجود نداشته باشد و به امید اینکه این موضوع به طور کامل حل شود. (حوادث آذر 1395 و آبان 1397 و حالا شهریور و آنلاین 1401 البته هنوز اتفاق نیفتاده است.)

غیر از اینها، نام اوین اگر بیشتر با سیاست، انقلاب و طالقانی مرتبط نباشد، یادآور سیدضیاءالدین طباطبایی (کارگزار سیاسی انقلاب 12 اسفند 1299) است. چون این ملک اوست و در دهه 40 43 هکتار را تبدیل به زندان کرد. البته گفته می شود مساحت زمین فعلی تا 57 هکتار است. (مصاحبه زندیاد صدرالدین الهی با سیدزیا که در کتاب «انقلاب» به چاپ رسیده در همین ملک انجام شده است.)

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا