عمومی

امید به تحقق وعده ۱۷ ساله

صف گاز در سیستان و بلوچستان چه زمانی به پایان می رسد؟

به گزارش پرتال پارسی ایران وی نوشت: هنوز هوا سرد نشده است اما تصاویری از صف های طولانی گاز در برخی شهرهای سیستان و بلوچستان در شبکه های اجتماعی منتشر می شود. در واقع اوایل تابستان است و کسانی که از نزدیک با موضوع کمبود گاز درگیر بوده اند یا اخبار آن را دنبال می کنند، می دانند که آغاز فصل سرما به ویژه در مناطق سردسیر استان که شمال سیستان را در بر می گیرد، است. و در بلوچستان مردم عمدتاً برای گرمایش با مشکل سوخت مواجه هستند.

اکنون که خط لوله گاز به تابستان رسیده است، برخی از مردم با مشکل پخت و پز مواجه هستند و ساعت ها در صف های طولانی منتظر می مانند تا یک کپسول پر شده تهیه کنند. شهر راسک یکی از شهرهایی است که این روزها مشکل گازرسانی دارد و مشکل باعث شده مردم در گرمای تابستان ساعت ها در صف انتظار کپسول گاز بمانند. یکی از ساکنان این شهر حدود 95 هزار نفری می گوید: «ما همیشه در اینجا مشکل داشتیم، اما وقتی زمستان سرد می شود مشکلات بیشتری داریم و راسک یکی از سردترین شهرهای استان است. الان مشکل ما این است که قیمت کپسول بالاست و به راحتی نمی توان کپسول دولتی را پیدا کرد و باید ساعت ها برای تهیه کپسول دولتی در صف باشیم که اینجا بسیار سخت و طاقت فرسا است. حرارت 50 درجه. گاهی اوقات باید یک کپسول را با قیمت آزاد از دلال ها خریداری کنید که پیدا کردن آن آسان نیست. ما الان می‌خواهیم گاز بپزیم، بنابراین واقعاً در مشکل هستیم.»

یکی دیگر از شهروندان زابلی نیز می گوید: همیشه در شهرهای شمالی استان مانند زابل و زاهدان و همچنین در نقاطی مانند هش، میرجاوه و سراوان مشکل کمبود گاز بسیار بیشتر است چرا که این مکان ها سرد و زمستان ها هستند. طولانی و سرد . در بلوچستان و منطقه چابهار عمدتاً برای پخت و پز از گاز استفاده می کنند، زیرا برای گرم کردن به گاز زیادی نیاز ندارند و زمستان ها آنقدر سرد نیست که مصرف آنها بسیار بیشتر از حد مجاز پخت باشد. اما در مناطق سردسیری مانند منطقه ما، سوخت هم برای پخت و پز و هم برای گرمایش مورد نیاز است. با توجه به این مشکل معمولاً در زمستان مشکل گاز داریم اما تابستان امسال چند روزی است که به سختی گاز می خوریم و صف بنزین هم به همین موضوع مربوط می شود».

شهرستان گلشن سیستان بلوچستان یکی از شهرهایی است که این روزها با کمبود گاز مواجه است. این شهرستان با حدود 62 هزار نفر جمعیت در جنوب شرقی استان قرار دارد و یکی از شهرستان های تازه تاسیس سیستان و بلوچستان است که در دی ماه 1398 با جدایی شهرستان سراوان ایجاد شد. بخش های “مرکز” و “بعدی”.

عامری یکی از اهالی گلشن می گوید: در گرمای مرداد ساعت ها در صف سیلندر گاز ایستاده ایم. این همه سال به ما قول دادند و کاری نکردند. فکر می کردیم الان با جدایی از سراوان پول می گیریم و مشکلاتمان حل می شود اما الان مشکلات زیادی در این شهر از جمله مشکل گاز وجود دارد. از زمانی که گلشن شهر شد، افراد زیادی از خارج از کشور به این شهر آمده اند و با اینکه جمعیت آن دو برابر شده، اما ویژگی های آن تغییر نکرده است. ما در این شهر فقط یک پمپ بنزین داریم که نسبت به جمعیت شهر بسیار کم است. در شهرستان های گلشن و سراوان جمعیت مشکلات زیادی دارد، در تهیه غذا با مشکلات زیادی مواجه هستیم و نگران هستیم که در زمستان وضعیت بدتر شود. حالا دلال ها نان و نان خود را دارند و می توانند هر چقدر که می خواهند سود ببرند.»

نوید برهانزهی گفت: به غیر از راسک و گلشن، صف های طولانی گاز در چابهار و زرآباد نیز در میان فعالان اجتماعی سیستان بلوچستان به وجود آمده است. وی گفت: این مشکل بیشتر مربوط به توزیع خارج از شبکه و قاچاق سوخت است. به گفته این شهروند ایرانشهری، قیمت کپسول دولتی بین 20 تا 25 هزار تومان است در حالی که در بازار آزاد 100 هزار تومان است.

اما ماجرای ناتمام گازرسانی به سیستان و بلوچستان از کجا شروع شد؟ پروژه خط لوله گاز عسلوه به ایرانشهر دقیقا 17 سال پیش و در سال 1383 با شروع به کار دولت نهم آغاز شد. چهار سال بعد در سال 1387 مشعل گاز در ایرانشهر روشن شد. در آن زمان قرار بود تا سال 1392 مشعل گاز در زاهدان و زابل روشن شود که این اتفاق نیفتاد و مشعل گاز در این شهرها برای چند دوره تمدید شد و در نهایت به سال 1392 منتقل شد که دوباره اجرایی نشد. .

با روی کار آمدن دولت یازدهم در سال 1392، بار دیگر وعده روشن شدن مشعل های گاز در زاهدان تا پایان سال 1393 داده شد. این را اوتاز هاشمی استاندار وقت سیستان و بلوچستان اعلام کرد اما وعده وی دو سال به تعویق افتاد و سرانجام در اسفندماه سال 1393 مردم زاهدان شاهد شعله های گاز در شهر خود بودند.

شادی مردم از روشن کردن مشعل گاز زیاد طول نکشید. به دلیل سرعت پایین گازرسانی، تا سال 2017، تنها حدود پنج درصد از مردم از گاز شهری بهره مند می شدند.

گازرسانی به زاهدان پس از حادثه آتش‌سوزی در دبستان دخترانه این شهر به دلیل استفاده از بخاری‌های نفتی و گستردگی فاجعه تسریع شد و تا سال 1396 افراد بیشتری تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار گرفتند، اما همچنان تعداد زیادی از مردم زاهدان را تحت پوشش قرار دادند. چالش ها و مسائل. روش مردم استان شاهد صف های طولانی سیلندرهای گاز که بیشتر در فصل زمستان دیده می شود. در واقع عرضه گاز به قدری کند و کند پیش می رفت که ساکنان چندان امیدی به آن نداشتند.

براساس اعلام استانداری سیستان و بلوچستان، شهریور ۱۳۹۸، زمان افزایش سهمیه گاز مایع در سیستان و بلوچستان با ایجاد ۸ نمایندگی توزیع گاز مایع برای تسهیل گازرسانی در مناطق پرجمعیت زاهدان فرا رسیده است. 30 درصد

البته در سال 1399 برای تسریع در ورود گاز به استان، 17 تراکتور جدید از سایر استان ها به پارک سابق استان اضافه شد و تعداد واگن های قطار دارای گاز مایع در استان به 24 واگن رسید. . در هفته اما همچنان مشکل داشت.

همچنین رضا پنجابی مدیرعامل شرکت گاز سیستان و بلوچستان گفت: گازرسانی به زاهدان در سال 1398 تعطیل و گازرسانی به کل استان در سال 1402 به پایان می رسد.

در سال 1400 بود که فرمانداری اعلام کرد مشکل این است که سیلندرها به نقاط دور از مرکز نمی رسد، بنابراین تصمیم گرفته شد تا در چهار شهر هامون، زاهدان، دلگان و نیکشهر کارخانه های گاز مایع جدید احداث شود. آنها را در آن سال به بهره برداری رساند.

گفته می شود گازرسانی یکی از معضلات اصلی گازرسانی به سیستان و بلوچستان است و در این راستا به تازگی هفت دستگاه کامیون ال پی جی با نصب ارزان قیمت برای متقاضیان تایید شده است.

اما اگر می خواهید از آخرین اخبار گازرسانی به سیستان و بلوچستان مطلع شوید، ۲۸ مرداد ماه سال جاری، شرکت گاز استان سیستان بلوچستان اعلام کرد که تمامی خطوط و انشعابات لازم در زاهدان وصل شده است. این شهرستان 93 هزار مشترک گاز دارد و زاخدان نیز 140 هزار مشترک دارد.

بر این اساس حدود یک ماه پیش گاز به خط انتقال برق زاهدان به زابل پمپاژ شد. با تسریع در تزریق گاز از زاهدان به زابل، کارخانه سیمان این منطقه هم اکنون می تواند از گاز طبیعی استفاده کند. در خود این منطقه که شامل شهرهای زابل، زهک، نیمروز، هامون، هیرمند و زاهدان می شود، شبکه های تغذیه و توزیع اجرا شده و در مرحله نهایی است. این یک سری از عیب یابی و آزمایشات نهایی است که باید قبل از پمپاژ گاز به خطوط انجام شود.

بر اساس اطلاعات شرکت گاز استان، تمامی شبکه مورد نیاز شهرستان خاش و همچنین شبکه تامین کارخانه سیمان خاش تا دو تا سه ماه آینده در منطقه خاش اجرا شده است. بلافاصله گاز به این شبکه ها پمپاژ می شود و سپس انشعابات در این شبکه نصب می شود.

شهرستان ایرانشهر شرایطی مشابه شهر زاهدان دارد و تمامی شبکه های لازم اجرا شده و شهروندان می توانند از گاز طبیعی استفاده کنند.

با این اوصاف، به نظر می رسد موضوع گاز سیستان و بلوچستان به پایان خود نزدیک شده است. حداقل می توان امیدوار بود که این اتفاق می افتد و بالاخره شاید روزی در آینده نزدیک شاهد تحقق وعده 17 ساله باشیم.»

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا