عمومی

اما و اگرها درباره بیانیه داعش از کجا می‌آید؟

رسانه ها نمی توانند به تنهایی مسئولیت یک عملیات تروریستی را تعیین کنند. در عین حال، ما بیشتر بر اطلاعات منتشر شده توسط منابع رسمی اطلاعاتی تکیه می کنیم. با این حال، همیشه ادعاهایی وجود دارد که با کمی تحقیق می توان به صحت آنها نتیجه گرفت.

ایسناپلاس – فاطمه کریمخان: از زمانی که شامگاه پنجشنبه برای اولین بار اعلام شد که داعش – دولت اسلامی عراق و شام – مسئولیت حمله تروریستی به حرم شاهچراغ شیراز را بر عهده گرفته است، بسیاری از مردم در پوشش های مختلف مشغول تکذیب ادعای داعش بوده اند. جراحی انجام شد

در اولین ساعات انتشار خبر حمله به شاهچراغ توسط داعش، یکی از مهم ترین ادعاها برای رد آن با این استدلال بود که «داعش به هیچ جا با سلاح حمله نمی کند»، نامزدها مدعی شدند که تمام حملات داعش، «جلیقه انتحاری» «و بر این اساس هیچ حمله داعشی به شاهچراغ صورت نگرفت. این گفته نادرست است. نمونه های زیادی از نقض وجود دارد که ثابت می کند داعش در حملات تروریستی خود از الگوی ثابتی پیروی نمی کند. حملات درایو، حمله با چاقو و حملات مسلحانه از دیگر روش های مورد استفاده این گروه تروریستی است. به عنوان مثال، حملات سال 2016 به مجلس تهران و مقبره امام خمینی، و همچنین حملات انتحاری متعدد توسط امارت خراسان، شاخه ای از دولت اسلامی در شرق ایران، در دشت برچی افغانستان. و سلاح ها بنابراین انتساب حمله به داعش را نمی توان صرفاً به این دلیل که «داعش معمولاً این کار را انجام نمی دهد» رد کرد.

اما افطار در مورد ادعای داعش از کجا می آید؟

پس از اعلام بیانیه داعش در شبکه خبری اعماق متعلق به این گروه، برخی افراد ابتدا با انتشار تصاویری مبنی بر انتشار بیانیه داعش در 30 ربیع الاول مدعی شدند که ربیع الاول 29 روز در کشورهای عربی است. . اساس بیانیه نادرست است. این گفته نیز نادرست است; زیرا تقویم قمری با تقویم شمسی و میلادی یکی نیست و بسته به اینکه از کدام تقویم استفاده شود، در تعداد روزهای یک ماه تفاوت وجود دارد. علاوه بر این، بیانیه رسمی داعش با تاریخ صحیح منتشر شد که در این مورد یادداشت های کابلی قبلی را تحت الشعاع قرار می دهد و نشان می دهد که این گروه آماده پذیرفتن مسئولیت حمله به شاهچراغ است.

پس از انتشار بیانیه، جمعیت پرسیدند: این بیانیه کجا منتشر شده است؟ او درخواست کرد. بیشتر اوقات لینک آنها بر اساس این شبهه بود که “تصویر ارسال شده پس از پیدا نکردن درخواست جعلی است”! این گفته نیز نادرست است. سایت های خبری Amaq، CNN، رویترز و پرتال پارسی به راحتی در اینترنت پیدا نمی شوند. ارائه دهندگان خدمات پشتیبانی سایت به طور منظم حتی آدرس گروه های مشکوک تروریستی را از سرورهای خود حذف می کنند، بنابراین طبیعی است که کاربران عادی نتوانند متن اظهارات اعماق را در اینترنت پیدا کنند. داعش برای برقراری ارتباط از شبکه پیچیده ای از کانال ها استفاده می کند که کاربران عادی نمی توانند به آنها دسترسی داشته باشند. اگر در جایی وارد کانالی شدید که فکر می کنید کانال ارتباطی داعش است، یا شخصی به شما گفت که وارد شده است، مطمئن باشید که اشتباه می کنید یا در تله افتاده اید.

اما افطار در مورد ادعای داعش از کجا می آید؟

چگونه می توان با اطمینان گفت که بیانیه ای که در اینترنت یافت نمی شود توسط داعش منتشر شده است؟ داعش از ارتباط با افراد واقعی در فضای واقعی برای برقراری ارتباط استفاده می کند. علاوه بر این، سایت های معتبری وجود دارند که محتوای شبکه خبری اعماق را آینه می کنند. اگر مقاله توسط افرادی با دسترسی واقعی و همچنین سایت های آینه منتشر شده باشد، می توان گفت که مقاله واقعاً روشنگر است.

یکی دیگر از ادعاهای مطرح شده درباره زبان بیانیه داعش است. در بیانیه اعماق از عبارت “دولت اسلامی” در عنوان خود استفاده شده است که برخی گمان می کنند “ایران حمله به شاهچراغ را انجام داده است!” این ترجمه دقیق نیست. داعش برای توصیف خود از اصطلاح “دولت اسلامی” استفاده می کند. تیتر بیانیه داعش عبارت بود از «بهجم لعل دولت اسلامی» که به معنای «برای/حمله برای دولت اسلامی» است.

بحث دیگری که در مورد متن بیانیه مطرح شد این است که این بیانیه منعکس کننده اظهارات مقامات امنیتی ایران گزارش شده توسط نورنیوز است که داعش این حمله را انجام داده است. این گفته نیز نادرست است. در متن این بیانیه به زبان فارسی آمده است: «منابع قلات امنیت محلی اعماق» به معنای «منابع امنیتی به خبرگزاری اعماق اطلاع دادند». عبارت موجود در متن «نکراه» یا «ناشناس» است و اگر اشاره به خبر نورنیوز و بیانیه مقامات ایرانی در انتساب این حمله به داعش بود، باید «» می‌گفت. «قلات المشرع المیرانیه آمنیین محله اعماق» و «نکره» با عبارت «دانستن» جایگزین شود. این نیز ممکن است استفاده نشده باشد. همچنین اگر بیانیه منتشر شده در اعماق بیانیه شخص یا چیز دیگری باشد، عنوان آن نقل قول می شود و عنوان این مقاله به عنوان خبر نوشته می شود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در بازجویی از سعید امامی عامل قتل های زنجیره ای در ساعات گذشته، آنها گفتند: گفته می شود سید امامی به عملیات تروریستی در حرم مطهر امام رضا در سال 1352 اشاره کرده است. (ع.ش) کار وزارت اطلاعات بود پس عملیات شاهچراغ هم کار وزارت اطلاعات بود». اینجا جمهوری اسلامی است. آنچه در بازجویی سعید امامی درباره عملیات بمباران معبد مطرح شد، روشن نیست و قابل اثبات نیست. شواهد بیشتری وجود دارد که ثابت کند القاعده عملیات بمب گذاری حرم رضوی را سازماندهی کرده است.

در بمب گذاری دیگری در شیراز در سال 1386، مقامات رسمی ساعت ها و روزها تمام اتفاقات حسینیه شهدای شیراز را تکذیب کردند. تا زمان دستگیری رهبر گروه تندر، جمشید شرمهد، که ساعاتی پس از بمب گذاری حسینی شهدا مسئولیت این عملیات را بر عهده گرفت، تقریباً هیچ کس در مورد آنچه در شیراز در سال 2007 به عنوان یک اقدام تروریستی رخ داد، صحبت زیادی نکرد. عملیات انتشار ضد جاسوسی رسمی در مورد یک حادثه تروریستی از طریق منابع رسمی، عملیات «پرچم دروغین» نامیده می شود. در مورد حادثه اخیر شیراز، عده ای گفتند از کجا می دانید که ادعای دست داشتن داعش در این حمله، عملیات پرچم دروغ دیگری نیست؟ این را نمی توان تایید کرد. اگرچه سابقه طولانی در انتشار ضد جاسوسی در مورد حملات تروریستی وجود دارد، اما عملیات پرچم دروغین نیاز به هماهنگی بسیار بیشتری دارد و نمی توان در محیطی تحت سلطه رسانه های اجتماعی، همانطور که در سال 1987 امکان پذیر بود، انجام داد.

اما از کجا می دانید که داعش برای تقویت قدرت خود بلوف نمی زد و حمله نامربوطی را انجام نداد؟ کسانی که این نظر را بیان می کنند حداقل به صحت ادعای داعش اعتراف می کنند، اما همچنین می گویند دلیلی وجود ندارد که داعش عملیاتی را که ربطی به نام خود ندارد، انجام ندهد. البته این را نمی توان انکار کرد، اما اگر داعش به چنین چیزی علاقه دارد چرا فقط این را اعلام کرده و از طرف خود حملات دیگری انجام نداده است؟

گروه دیگر، آیا عملیات شیراز را نمی توان در انتقام حادثه زاهدان توسط جیش العدل انجام داد؟ ما در مقام تایید یا رد این پیشنهاد نیستیم، اما می دانیم که سابقه جیش العدل نشان می دهد که مسئولیت اعمال خود را می پذیرد. در این مورد بیش از بیست و چهار ساعت از حمله می گذرد، این که جیش العدل هنوز بیانیه ای صادر نکرده است نشان می دهد که نمی توان آنها را مسئول این حمله دانست.

در حالی که هیچ دلیلی برای رد مسئولیت داعش در این عملیات وجود ندارد، این بیانیه را می توان به عنوان مدرکی برای انتساب این عملیات به داعش ارزیابی کرد. اما این گفته به این معنا نیست که یک نفر در اتاق فرماندهی فرد دیگری را تجهیز کرده و به او دستور داده است که در شاهچارگ به مردم شلیک کند. سناریوی احتمالی دیگر این است که یک گرگ تنها تصمیم بگیرد عملیات خود را بر داعش متمرکز کند. در این مورد سازمان های امنیتی مسئول گمانه زنی و تحقیق هستند.

اما افطار در مورد ادعای داعش از کجا می آید؟

در میان کسانی که انتساب عملیات شاهچراغ به داعش را زیر سوال می برند، برخی اشاره می کنند که پوستر عزاداری ساعتی قبل از آغاز عملیات تروریستی شاهچراغ منتشر شده است. عده ای گفتند اگر رسانه های جمهوری اسلامی دروغ نگفته اند چرا ابتدا سه مهاجم و بعد دو نفر و در نهایت فقط یک نفر در این حمله نقش داشته است. بیانیه ای مبنی بر اینکه پوستر قبل از شروع عملیات تولید شده است را نمی توان در نظر گرفت، زیرا تصاویر تولید شده در زمان انتشار پوستر می توانند به راحتی جعلی یا دستکاری شوند. به همین ترتیب علت تفاوت تعداد مهاجمان در گزارش های اولیه با گزارش نهایی را نیز می توان به اشتباهات فراوان در اتاق های خبر که مملو از افراد غیرحرفه ای و کم تجربه است نسبت داد. اشتباه در پیام رسانی چیز جدیدی و عجیب نیست و سابقه استفاده از نیروهای غیرمتخصص در مواقع بحران را دارد. بر اساس این اظهارات نمی توان در انتساب حمله در شیراز به داعش تردید کرد.

می توانی دست هایت را روی گوش ها و چشم هایت بگذاری و بگویی تصمیم گرفته ام که نشنوم، نبینم، دریافت نکنم. اما اگر بر اساس شواهد قضاوت کنیم، در حال حاضر دلیلی برای رد مسئولیت داعش در حمله شاهچراغ وجود ندارد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا