عمومی

الهام علی‌اف دست از شیطنت برنمی‌دارد

جمهوری آذربایجان از دهه 1990 بر سر اختلافات مرزی با ارمنستان درگیر شد و اکنون یک سال است که به غیر از ایروان با ایران اختلاف دارد. تهران این ناهماهنگی را ناشی از شیطنت رژیم صهیونیستی می داند که مدت هاست در خاک جمهوری آذربایجان عملیات نظامی انجام می دهد.

به گزارش پرتال پارسی شرق وی نوشت: الهام علی اف تیشه زد و ریشه روابط با کشورهای همسایه را برید. او این روزها چشم به تل آویو دوخته و در عین حال در کفش اردوغان راه می رود و به شدت به او علاقه دارد. جمهوری آذربایجان از دهه 1990 بر سر اختلافات مرزی با ارمنستان درگیر شد و اکنون یک سال است که به غیر از ایروان با ایران اختلاف دارد. تهران این ناهماهنگی را ناشی از شیطنت رژیم صهیونیستی می داند که مدت هاست در خاک جمهوری آذربایجان عملیات نظامی انجام می دهد.

جنگ لفظی در حال افزایش است

ایران و آذربایجان که مرزهای نسبتا طولانی مشترکی دارند، مدت‌هاست که جنگ لفظی را آغاز کرده‌اند. علی اف در ماه های اخیر با متهم کردن ایران به حمایت از ارمنستان و همچنین حمایت از برخی گروه های تروریستی در کشورش این جنگ را تشدید کرده است. شبکه های دولتی آذربایجان با دعوت از کارشناسان ضد ایرانی این وضعیت را تشدید می کنند.

از سوی دیگر، بسته شدن گذرگاه لاچین که باعث کمبود دارو و انرژی برای ارامنه مقیم قره باغ و اطراف آن شد، باعث شد تهران نیز مانند سایر کشورها نگاهی انتقادی به این رویداد داشته باشد.

آنها مدعی حمایت از تروریست ها هستند

بیش از یک ماه پیش، جمهوری آذربایجان اعلام کرد که اعضای یک گروه مسلح غیرقانونی را که مخفیانه با ایران همکاری می کردند، دستگیر کرده است. مقامات اطلاعاتی این کشور از دریافت پول این 19 نفر از ایران خبر دادند. چند روز پس از این حادثه، با حادثه تروریستی شاهچراغ، ایران یک شهروند جمهوری آذربایجان را عامل و بانی این فاجعه اعلام کرد. وزارت اطلاعات همچنین اعلام کرد که در مجموع 26 شهروند آذربایجان، تاجیکستان و افغانستان به اتهام مشارکت در این حمله و برنامه ریزی برای انجام عملیات مشابه دیگر از جمله در زاهدان دستگیر شده اند.

نارضایتی باکو از رزمایش ایران

اما این تنها حادثه نبود. باکو از برگزاری رزمایش نیروی زمینی توسط وزارت امور خارجه در شمال غرب کشور و شرکت وزیر امور خارجه در افتتاح کنسولگری ایران در کاپان خشمگین شد. اما بعداً مشخص شد که تهران قبل از انجام این رزمایش به دولت جمهوری آذربایجان اطلاع داده است. همزمان نیروهای مسلح ایران اعلام کرد که رزمایش های نیروی زمینی در منطقه ارس تهدیدی برای همسایگان آن نیست.

الهام علی اف چندی پیش در سخنانی گفت که من سال ها با سه رئیس جمهور ایران خاتمی، احمدی نژاد و روحانی کار کرده ام و وضعیت هیچ وقت مثل امروز نبوده است. به گفته وی، ایران در چند ماه گذشته دو بار متوالی رزمایش نظامی در مرز ما انجام نداده است. همانطور که الهام علی اف گفت، آنها تمرینات خود را با حمایت ترکیه از اواسط دسامبر آغاز کردند تا نشان دهند که از ایران نمی ترسند.

واکنش ایران به اظهارات علی اف

در مقابل اظهارات تند علی اف، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه اظهار داشت که ما آذربایجان و ارمنستان را همسایگان خود می دانیم و هرگز روابط خود را با یک طرف به هزینه طرف دیگر تنظیم نمی کنیم و این موضوع را مطابق با منافع هر دو کشور پیگیری خواهیم کرد. طرفین و با تمرکز بر سیاست همسایگی، کشورهای همسایه از جمله این دو کشور را از دست نمی دهیم و نمی گذریم. اما ما برای همه شرکت کنندگان در منطقه قفقاز روشن کردیم که هرگونه تغییر ژئوپلیتیکی در منطقه با واکنش جدی ایران مواجه خواهد شد. رهبری منطقه اطمینان داد که چنین نگرشی وجود ندارد، بنابراین چنین نگرشی در منطقه وجود ندارد.

قره باغ، ترکیه و اسرائیل مثلث مورد مناقشه هستند

جمهوری آذربایجان پس از بیش از سه دهه درگیری با ارمنستان بر سر قره باغ، به حملات خود به خاک این کشور ادامه می دهد که قرار بود در نشست ژنو در اکتبر سال جاری راه را برای صلح هموار کند. آذربایجان تهران را به دخالت در این جنگ متهم می کند. این بیانیه در حالی منتشر می شود که تهران در سال های اخیر از هر دو طرف جنگ قره باغ خواسته است به یک راه حل دست یابند و از اشغال سرزمین یکدیگر دست بردارند. آنها همچنین از افتتاح کنسولگری ایران در شهر کاپان در سه کیلومتری آذربایجان ناراضی هستند. این منطقه یکی از مناطق مورد مناقشه بین ارمنستان و آذربایجان است.

از سوی دیگر روابط نزدیک آذربایجان با رژیم صهیونیستی تهران را نگران کرد. علی اف در سال های اخیر خرید تجهیزات نظامی از این رژیم را آغاز کرده و در عین حال 40 درصد انرژی مورد نیاز سرزمین های اشغالی را تامین می کند. همچنین این کشور در تلاش است بین مرز ایران و ارمنستان فاصله ایجاد کند.

ایران بارها اعلام کرده است که با هرگونه تغییر در مرز مخالف است. آذربایجان بزرگراهی به نام کریدور زنگزور می خواهد. این کریدور است که ایران و ارمنستان را از هم جدا می کند و تهران نمی خواهد این کریدور به طور کامل به دست باکو بیفتد. این رویداد همچنین ممکن است باعث مشکلات انتقال انرژی شود.»

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا